Obcinanie latem starych jabłoni


Jeśli twoje jabłonie mają ponad 20 lat i zaczęły przynosić mniej owoców, nie spiesz się, aby pozwolić im pod topór.


Przy odpowiedniej pielęgnacji jabłoń może przynieść owoce nawet do 150 lat. Najszybszym i najskuteczniejszym sposobem odmłodzenia jest, moim zdaniem, przycinanie letnie.
W czerwcu-lipcu, ale nie w roku owocowania, wykonuj silne, o 3/4, przycinanie gałęzi szkieletowych i rozrzedzaj zagęszczony owoc. Sok nie powinien się bać: drzewa po dwudziestu latach, to nie jest zagrożone. Uważają, że przycinanie letnie powinno odbywać się nie częściej niż raz na 7 lat, chociaż wiele jest pomijanych i jedynych. Wynik jest widoczny niemal natychmiast. Jeśli lato jest suche, drzewa wycięte z wody i przy wystarczającej ilości opadów, nie jest to wymagane. W ciągu dwóch tygodni drzewo zaskoczy Cię mnóstwem świeżych, zdrowych liści, mnóstwem szybko rosnących młodych gałęzi.
Jesienią, w roku przycinania, oczyść starą korę z pnia tułowia, wybieli drzewa. W przyszłym roku będziecie podziwiać nie tylko obfite kwitnienie, ale także wspaniałe duże owoce.


Bardzo przydatne jest przeprowadzenie wiosennej obróbki drzew "Epinom". Ale nie robię tego dokładnie tak, jak podano w instrukcjach. Przetwarzam przez "zielony stożek", czyli przez zaawansowane nerki. Standardowe rozwiązanie robocze: jedna ampułka na 5 l wody. Możesz użyć opryskiwacza, chociaż w warunkach wczesnej wiosny jest niepraktyczny i nieefektywny. Lepiej jest wziąć długi elastyczny sztyft i przywiązać do niego większy kawałek gumy piankowej lub stary pędzel. Zanurz gąbkę w roztworze i powoli wytrzyj drzewa, zaczynając od pnia, wznosząc się wyżej wzdłuż gałęzi. Ta metoda jest nie tylko ekonomiczna. W ten sposób możesz przejść do każdej nerki, do najmniejszego pęknięcia i zamrażarki na korze. Rezultat będzie następujący: na chrząszcz wpłynie o połowę mniej kwiatów, drzewa łatwiej zniosą mrozy, zmniejszy się również liczba owoców zepsutych przez robaki lub strup. Nie mówię o żniwach - przekonaj się sam!