"Affectionate" agrest


Agrest - starożytna kultura jagodowa, od XV wieku uprawiana jest w Rosji. Jakie odmiany nie są produkowane w tym czasie! A wśród nich jest agrest, którego egzotyczne imię kojarzy się z Afryką. Może dlatego, że jagody są czarne? - sugeruje autor tej publikacji.


Doświadczanie, wybór najlepszych odmian i zgłaszanie ich ogrodnikom to moja specjalność i, w gruncie rzeczy, moje hobby. Agrest, o którym chcę mówić, można nazwać "czułym", ponieważ on - bez cierni, nie kłuje.
Wiele lat temu udało mi się zdobyć tę wspaniałą odmianę - Afrykę. Uważam, że jest to prawdziwe odkrycie, szczególnie w miejscach wiejskich o wilgotnym klimacie, w których sproszkowana rosa jest szczególnie nieokiełznana (i nie boi się jej).
Oto portret Afryki. Beztlenowate, średniej wielkości, średnio-krzewiaste o wysokości 1-1,2 m. Bardzo wysoka zimotrwała, w ciągu 20 lat w moim ogrodzie nie było przypadków zamarzania nie tylko krzewów, ale także rocznych pędów i pąków kwiatowych. Żyzne odmiany. Jeśli opieka jest dobra, to rok po posadzeniu sadzonki - jednorocznej można już wypróbować na niej pierwsze jagody. I są duże, chociaż są również średniej wielkości, owalne. Jagody tego agrestu są bogato czarne, więc ten rodzaj otrzymał taką nazwę - Afrykanin. Jagody smakują słodko i kwaśno, o słabym smaku czarnej porzeczki, nadają się do każdego przetwarzania: kompoty, różne, dżem, galaretka, do suszenia. I będzie poddane recyklingowi, że ten agrest jest bardzo owocny. W fazie pełnego owocowania z buszu zbierają się do wiadra z czarnymi pysznymi jagodami.
Pielęgnacja zwykle, jak również dla innych odmian agrestu, tylko przyjemniejsza, ponieważ gałęzie nie kłują.
Teraz jest bardziej szczegółowy - o górnym ubieraniu. Jesienią pod owocującym krzewem wykonuję nawozy organiczne i mineralne. Oznacza to, że dla każdego krzaka - 5-6 kg nawozu pereprevshego, 49-60 gramów superfosfatu i 30-40 g chlorku potasu. I trochę się rozluźnię. Na początku formowania jagód robię ciekły top opatrunku, rozpuszczam 15-20 gramów azotanu amonu w wiadrze z wodą lub wstrzykuję infuzję dziewanny (1,5 litra dziewanny na wiadro wody). Infuzja Masturbacyjna Dziewanna w tym samym czasie do pewnego stopnia jest również miarą walki z chorobą, więc jest pożądana.
Gładki agrest, chociaż "czuły", ale nie wybacza błędów.
Wielu młodych ogrodników popełnia dwa powszechne błędy: po pierwsze pozwalają na to, że krzew jest mocno pogrubiony, a po drugie, że końce gałęzi są pochylone w dół. Zmniejsza to wydajność. Dlatego też przycinanie należy rozpocząć od drugiego roku wzrostu, pozostawiając co roku najlepiej rozwinięte pędy, 3-4 równomiernie wyhodowane w buszu. Dorosły, dobrze owocujący krzew powinien mieć 10-14 gałęzi w różnym wieku. Kolejne gałęzie starsze niż 5-6 lat i gałęzie mocno nachylone do ziemi, ja skreślam, aw wieku 3-4 lat odcinają końce pochylone do ziemi. Czyniąc to, przycinanie odbywa się na nerce, która znajduje się na górnej stronie gałęzi, wtedy rosnący pęd wydaje się być skierowany w górę.
Afrykanin nie boi się pleśni. Absolutnie nie dotyka go i tak irytującego szkodnika jak mszyce. Spośród chorób, agrest ten jest średnio dotknięty przez antraknozę, która pojawia się w postaci brązowych plam na liściach. Ze środków ochrony, jedyną rzeczą, której używam, jest dwukrotne opryskiwanie krzewów mieszanką Bordeaux. Jeśli wczesną wiosną, a następnie na nerkach, rozpylam 3% roztwór (300 g siarczanu miedzi i wapno na 10 litrów wody). I 1% roztworu - przed kwitnieniem lub kiedy pierwszy (koniecznie pierwszy!) Czerwonawo-brązowawe punkty na liściach.
Oprócz Afryki zostawiłem w moim ogrodzie jeszcze agrest rosyjski żółty. Podoba mi się jej przyjemny słodki smak i odporność na choroby. Chociaż ma ciernie, ale jest średniej wielkości. Zdarzyło mi się doświadczać wielu odmian: Smena, Finik i Jubilee, ale teraz zatrzymałem się na tych dwóch. I mnie nie zawiodą.
,