Dereń jest złotym drzewem


Dereń pospolity rośnie w ciepłych krajach. Jeśli chcesz wyhodować go w średniej strefie może każdy ogrodnik, bo dla prawdziwych miłośników roślin nie ma nic niemożliwego!
W numerze 19 "Dachnitsa" został opublikowany artykuł "Kizil nie tylko na południe". W jej ogrodniku
BA Sivikh podzielił się swoimi doświadczeniami z uprawy tej rośliny w trudnych warunkach Uralu. Dziś nasz stały autor z Dagestanu udziela wskazówek, jak dbać o dereń, aby zebrać jakość i roczne zbiory.

Dereń o dużych rozmiarach to małe drzewo z pięknymi jasnożółtymi i pachnącymi kwiatami w baldaszkowatych kwiatostanach. Jest ich tak wiele, że z daleka wygląda jak ogromny kwiat. W okresie kwitnienia nad nim krążą roje pszczół. W tłumaczeniu słowo "dereń" oznacza "złoto", dlatego często określa się je tutaj jako "złote drzewo". Skumulowałem doświadczenie i wiedzę na temat tej kultury nie z podręczników, więc jestem pewien, że moje doświadczenie przyda się wielu ogrodnikom.
Na wolności w górzystych regionach Kaukazu wszędzie znajduje się dereń. Jego owoce są małe, małe i nie owocują regularnie. W przeciwieństwie do dzikiego, dereń ogrodowy daje bardzo duże, mięsiste, soczyste i smaczne owoce. Kwitnie wcześnie (w kwietniu), ale owoce dojrzewają późno (we wrześniu). Owoce co roku i obfite, nie ma okresowości. W literaturze agronomicznej zaleca się sadzenie w jednym miejscu kilku drzew dla dobrego zapylenia kwiatów. Moje doświadczenie pokazuje, że nie ma takiej potrzeby, ponieważ są obfite owoce i pojedyncze okazy. Wydajność z jednego małego drzewa osiąga 40 kg lub więcej.
W owocniku drzew wchodzi czwartego roku i rocznie zwiększa wydajność, osiągając maksymalnie 8 lat. Dzięki kompetentnej pielęgnacji owoce są dobrze owocowane do 40 lat lub dłużej.
Owoce derenia dojrzewają stopniowo, przez około 30 dni. Zbieraj je, gdy dojrzewają lub w tym samym czasie. W ciągu 5-10 dni dojrzewają i stają się odpowiednie do użycia. Ze względu na tę właściwość są one dobre dla transportu długoterminowego. Średnia waga owoców dzikiego derenia wynosi 1 g, a duże - 5-6 g. Mają specyficzny zapach i przyjemny aromat. Owoce są spożywane na surowo, są wykonane z dżemu, kompotu, dżemu, syropu, galaretki, wina, likieru i wielu innych produktów.
W ogrodniczej literaturze piszą, że dereń jest bardzo bezpretensjonalny. Nie zgadzam się z tym, ponieważ dla dobrego rozwoju, obfite i wysokiej jakości owocowania, potrzebuje odpowiedniej opieki, w przeciwnym razie owoce będą małe, bez smaku i wcześnie upaść. Rozmnażanie derenia przez szczepienie (lepiej przez okularyzację), przez warstwy (wiosną lub jesienią), ale lepiej przez nasiona. Nasiona kąkolu są w stanie głębokiego spokoju i kiełkują przez kilka lat, nawet przy normalnym rozwarstwieniu, na wiosnę 3-5% wzrostu. Aby wyhodować 80-90% nasion w roku siewu, podejmuję następujące kroki. Dobrze dojrzałe owoce trzymam w banku aż zmiękną (gniją). Następnie usuń kamienie, przepłucz je (wykluczając suszenie) i spulchniaj (przełamaj integralność okrywy nasiennej, aby ułatwić ich kiełkowanie i zwiększ procent kiełkowania) pomiędzy dwoma papierem ściernym. Dobrze umyte. Następnie umieścić 1% roztwór kwasu siarkowego na 30 minut, a następnie przemyć wodą i rozprowadzić w zwykły sposób w piasku w lodówce. Co miesiąc przez tydzień wyjmuje się go z lodówki i umieszcza w ciepłym miejscu, upewniając się, że nasiona są stale mokre. W kwietniu są gotowe do siewu. Nie ma w tym żadnych trudności, potrzebujemy dokładności i ścisłej spójności.
Ponieważ dereń budzi się wcześnie na wiosnę, lepiej jest odciąć zakorzenienie, aby zakorzenić się w upadku po upadku. Ukorzenione sadzonki są bardzo ostrożnie oddzielane od macierzystej rośliny grudą ziemi. Kizil nie lubi przesadzania. W pierwszym roku należy zachować ostrożność: nawóz, mulczowanie, podlewanie, rozluźnienie. Mam negatywny stosunek do nawozów mineralnych, więc nigdy ich nie stosuję. Dobre wyniki uzyskuje się poprzez podlewanie i opryskiwanie ekstraktem z pokrzywy i popiołu drzewnego. Cornel wymaga regularnego przycinania: usuwania małych, zepsutych, splecionych pędów i kiełków. Ta praca spędzam we wrześniu, 10-15 dni po zbiorach.
Należy zauważyć, że dziki dereń rośnie na glebach kamienistych, gdzie występuje niedobór wilgoci. Ale pies ogrodowy lubi wodę, zwłaszcza w okresie dojrzewania. Rośnie dobrze w pobliżu zbiorników wodnych, ale nie toleruje wysokiego poziomu wód gruntowych. Uwielbia ciche, zaciszne miejsce. Sąsiadujące rośliny nie zakłócają jej w sposób szczególny. Dereń w zimie może wytrzymać mrozy do -35 ...- 40 оС. Nie raz byłem świadkiem, gdy wiosenne kwitnące drzewo pokryte śniegiem. I co? Okres zapylania kwiatów rozciągnięto na 15-20 dni. To wszystko. Dobrze rozwinięte drzewo bezboleśnie toleruje silne wahania temperatury. Witalność kwiatów derenia jest niesamowita! Przy niesprzyjających warunkach pogodowych wzrost i rozwój kwiatów są zawieszone, a drzewo wydaje się zamarzać do warunków pogodowych. Na początku masowe kwitnienie dla dobrego zapylenia kwiatów spryskanych roztworem kwasu borowego i cynku, 1 g na 10 litrów wody. Dereń jest odporny na choroby i szkodniki. Przez długie lata kultywacji nie zauważyłem, że jest chory lub uszkodzony przez szkodniki.
Podsumowując, chcę zauważyć, że dereń jest kulturą dla prawdziwych entuzjastów ogrodnictwa.