Kalina black - gordovina


Każdy naród ma swoją ulubioną roślinę. Dla Ukraińców jest to prawdopodobnie kalina. Najczęściej w obszarach widać Kalinę czerwoną. Moja opowieść o czarnej Kalinie - duma, która jest już więcej
10 lat zdobi nasz ogród.


Jeśli chodzi o smak dojrzałych czarnych owoców dumy, nie są one gorzkie, ale słodkie. Ta roślina liściasta różni się od pędów zwykłych i owłosionych, prostych jajowate, drobno ząbkowane, pomarszczone, ciemnozielone, gęsto owłosione liście poniżej.
Kwitnie w maju - czerwcu. Kwiaty są zbierane w owalnym cypsie o średnicy 5-7 cm, owoce jajowate, dojrzewają w sierpniu-wrześniu. Muszą szybko zbierać, gdy wysychają i upadają. Możesz robić soki, kompoty, galaretki, syropy, musy z dojrzałych owoców. Świeże zmiażdżone jagody, zmieszane z miodem lub cukrem i rozcieńczone wodą, są dobre na przeziębienia i fermentowane jagody - z podwyższonym ciśnieniem.
Czy trudno jest uprawiać gordovin? Nie Roślina jest bardzo bezpretensjonalna, tolerancyjna dla odcieni. Jednak na otwartych obszarach rośnie lepiej, kwitnie obficie, zaczyna owocować wcześniej i daje większy plon. Najlepiej nadaje się do gleby czarnej i mułowo-ilastej wilgotnej.
Propaguję dumę z nasionami, zielonymi sadzonkami i warstwami. Świeże nasiona wysiewane w październiku-listopadzie. W przypadku siewu wiosennego dokonuję stratyfikacji w mokrym piasku w temperaturze + 4-5 ° C przez 6 miesięcy, począwszy od ostatnich dni października. Siać pod koniec kwietnia - początek maja na przygotowanych grzbietach na głębokość 3 cm (odstęp między rzędami wynosi 25-30 cm)
Propaguję z zielonymi sadzonkami w szklarniach w szklarniach w drugiej połowie czerwca - na początku lipca. Na początku jesieni ukorzenione sadzonki.
Do rozmnażania na wiosnę pędy warstwowe układane są w rowkach o głębokości 10-15 cm, pozostawiając na powierzchni wierzchołki o długości 15-20 cm, do jesieni ukorzenione pędy mają 40-50 cm wysokości i silne korzenie.
W skrócie, rosną viburnum Gordovin. Ona przyniesie radość i korzyści. Szczególnie wdzięczny za wytworne dzieci.

OD REDAKCJI. Gordovina jest jedną z najbardziej znanych i pięknych kalina z czarnymi owocami, również jadalnymi. Ukazuje się w Europie Środkowej i Południowej, Azji Mniejszej, Afryce Północnej, na Północnym Kaukazie. Dostępny w rezerwach Kaukazu, europejskiej części Rosji. Rośnie w zaroślach lasów liściastych. Ma wyjątkowy wygląd w porównaniu z naszą lokalną czerwienią kalifornijską. Jest to gęsty krzew o wysokości 5 m. Crona jest gęsta, zwarta, o średnicy 2,5-3 m. Duma jest szczególnie piękna podczas dojrzewania owoców. Na początku wszystkie owoce są czerwone, błyszczące, potem stają się czarne, ale nie wszystkie naraz. Dopóki wszystkie jagody nie dojrzewają, są jednocześnie czerwone i czarne jagody. W warunkach środkowego pasma kalina jest zimą.