Jak zdobyć wcześniej jabłoń do zbioru


Jabłoń ma jedną niepożądaną właściwość: zbyt długo trzeba czekać na owocowanie. Dla różnych klas czas oczekiwania może wynosić od 3 do 12 lat,
a każdy ogrodnik chce szybko zobaczyć owoce na swoich jabłoniach i zacząć zbiory tak szybko, jak to możliwe.


Istnieje wiele sposobów na przyspieszenie owocowania. Najbardziej skuteczny z nich jest wybór odmian skoroplodnyh, które zaczynają przynosić owoce w 3-4 roku po posadzeniu. Dla raczej surowego środkowozachodniego Rosji od odmian letnich - jest to nadzienie Bely, Candynoe, gruszka moskiewska; jesień - Bessemyanka nowa, Borovinka, piękna Wołga; od zimy - Anis nowy, Bashkir przystojny, Rennet Volga region, Renet Tatarsky, Krasa Swierdłowsk; od ranetok - masywny Ural i inne. Znacznie wcześniej niż zwykłe wysokie jabłonie, karłowate i pół karłowe jabłonie zaczynają przynosić owoce.
Istnieją różne metody opieki, które pomagają przyspieszyć wejście jabłoni do fazy owocowania. Na przykład, szybszy początek okresu owocowania przyczynia się do zginania gałęzi, zmniejszając ich kąt nachylenia. Im bliżej pionu jest kąt odchylenia gałęzi, tym bardziej intensywny jest jej wzrost, to znaczy, że procesy wzrostu są intensyfikowane, a sadzenie pąków kwiatowych i początek owocowania są opóźnione. Kiedy gałęzie przechylają się bliżej poziomej linii, wręcz przeciwnie, ich wzrost jest spowolniony, zaczyna się pączkowanie pąków kwiatowych, jabłoń zaczyna owocować wcześniej. Aby zmniejszyć kąt nachylenia pod gałęzią młodej jabłoni, która rośnie gwałtownie, to znaczy pod ostrym kątem, wbijam kołek w ziemię i ciągnę go sznurkiem, aby nadać mu bardziej poziomą pozycję, ale staram się nie zrywać go z tułowia. W tym samym celu można umieścić podpórkę między pniem a gałęzią dorastającą.
Czasami, aby przyspieszyć początek okresu owocowania na gałęzi, nakładam pierścień z drutu. W tym przypadku biorę miękki drut aluminiowy i przepasuję gałąź, a następnie szczypcami, aż mocno dotknie kory. W procesie wzrostu gałąź pogrubia się, naczynia przenoszące składniki odżywcze z części nadziemnej do korzeni są ściśnięte, odpływ substancji spowalnia. To z kolei prowadzi do powstania pąków kwiatowych. Pierścień jest usuwany po utworzeniu napływu (zagęszczania) na gałęzi, w przeciwnym razie może całkowicie uderzyć w gałąź pogrubiającą i odłamać ją.
Początek wcześniejszego owocowania drzew jest wspierany przez dobre odżywianie młodych jabłoni. Ale tutaj natychmiast chcę dokonać rezerwacji: dobra nie oznacza, że jest zbędna. Nadmierne odżywianie, w szczególności wprowadzanie dużej ilości nawozu naturalnego lub nawozów azotowych, może prowadzić do zupełnie odwrotnego skutku: spowodować wzrost masy wegetatywnej, co w rezultacie doprowadzi do opóźnienia czasu wejścia w owocowanie. Ponadto należy wystrzegać się silnego przycinania młodego drzewa: to osłabia go, korzenie rosną słabo, co z reguły prowadzi do opóźnienia początku owocowania. Jeśli wiesz o właściwościach odmianowych, po ilu latach twoja jabłoń powinna produkować pierwsze owoce, następnie przez ukierunkowane odżywianie - pewne zmniejszenie dawek nawozów azotowych i bardziej wzmocnione odżywianie za pomocą nawozów fosforowych, możesz także przyspieszyć owocowanie. Ale taka zmiana diety jest dozwolona tylko 1-3 lat przed spodziewanym okresem owocowania. W początkowych okresach wzrostu młode jabłko powinno otrzymać zrównoważoną dietę.
Tutaj takie metody opieki mogą nieco przynieść czas zbiorów.