Jak sprawić, by wiśnia się rozprzestrzeniła


Cherry, jak wiecie, jest kulturą południową, a Ural trzydzieści stopni poniżej zera, nie wstaje, zamarza do poziomu śniegu i nie przynosi owoców.


Ale ogrodnicy z Syberii i Uralu są ciekawskimi ludźmi. Nauczyli się uprawiać jabłka i gruszki południowych odmian w trudnych warunkach, stosując różne metody schronienia przed mrozami. Więc postanowiłem eksperymentować z wiśniami.
Pierwsze drzewka czereśni Valery Chkalov, Dragana yellow, Early pink zostały wysłane do mnie z Ukrainy w 1980 roku. Umiejętności uprawy tej rośliny praktycznie nie istniały. Po przeczytaniu, że czereśnia może wytrzymać mrozy do -25 ... -28 oС w postaci łodygi, posadzili sadzonki pod kątem 45 stopni w odległości 3 m od siebie. Trzeba było wiele pracy, gdy drzewa nabrały pełzającego kształtu. Pierwsze owoce pojawiły się w piątym roku, to było szczęście. Teraz co roku zbieram do jednego wiadra doskonałych wiśni. Próbowałem zasadzić inne odmiany odporne na zimę - Iput, Revna, Bryansk różowy, Fatezh, Raditsa, Tiutchevka, ale zamarzły lub całkowicie zamarły.
Moje trzydziestoletnie drzewa wiśni mają 5 metrów długości i 1,5 metra wysokości i coraz trudniej je ukryć na zimę. W ostatnich latach pokrywam tylko folię, kładąc ładunek na górze, a śnieg dalej chowa. Nawet w 2010 roku, gdy mróz trwał tydzień do -43 oC, nie było zamarzania, jak zwykle kwitła wiśnia na wiosnę. Z trzech wysłanych odmian pozostał tylko Walerij Czkałow. Pozostałe odmiany zostały zamrożone, bez wystarczającego schronienia w zimie.
Aby zmniejszyć siłę wzrostu czereśni, zaczął sadzić sadzonki dla lokalnych odmian, ale okazały się również wysokie. Mimo to, metodą prób i błędów, wziął czerep stepowy. Nie przekracza metra wysokości, owocuje corocznie, jagody są duże. Na nim czereśnia ma wygląd krasnoludzki, powstrzymuje wzrost, zwiększa zimotrwalosc. Łatwiej było zakryć takie krzaki, można umieścić kilka drzew w odległości 1-2 m, sadząc je w rzędzie.
Zaczynam szczepić pod koniec marca, kiedy śnieg jest nieco spuchnięty, ale nocne przymrozki nadal utrzymują się na poziomie -5 ... -10 оС. Ja sadzę 1-2-letnie sadzonki wiśni stepowej na wysokości 25-30 cm od gleby przez sadzonki z dwoma nerkami w bocznym nacięciu, ulepszoną kopulacją lub ścinaniem. Po zaszczepieniu na łodydze zakładam torebkę polietylenową. Łodyga utknęła pod koniec czerwca - początek lipca, po czym można ją usunąć. Uprawiam sadzonki odmian Dragan yellow, Valery Chkalov, Early pink.
Kwitnie bardzo wcześnie z dużymi białymi kwiatami. Jej kwiaty są bardzo odporne na zimno, wytrzymują wiosenne przymrozki do -3 ... -4 ° C, ale nie są zapylane przez wiśnie, więc lepiej jest mieć 2-3 odmiany czereśni. Wiśnia, szczepiona na wiśni, owocuje w drugim lub trzecim roku. Z każdego krzaka można zebrać do 10 kg owoców.
Pokrywę czereśni pod koniec października - na początku listopada w temperaturze -5 ... -6 оС, pożądane jest, aby liście były przypalone. Ale nie zawsze tak się dzieje, ponieważ ta kultura jest południowa. Jego wzrost kończy się późno, konieczne jest pokrycie drzew z liśćmi.
Wiśnia, szczepiona na wiśni, jest znacznie łatwiejsza do ukrycia, ponieważ rośnie mniej. Kładę krzaki na ziemi, przypinam je hakami i kładę ładunek na górze. Śnieg na Uralu wystarczy, a do połowy grudnia krzaki są już całkowicie pokryte śniegiem. Aby uzyskać ubezpieczenie, nadal umieszczam film na górze, po przymocowaniu go do ładunku. Oczywiście musisz ostrożnie się ukryć, aby nie uszkodzić rośliny. Przy odrobinie śnieżnej zimy, spędzam dodatkowe hilling. Pod śnieżnymi krzewami czereśni, wszczepionymi na wiśniach, dobrze zimą. Na wiosnę wypuszczam je ze schronienia i przywiązuję krzaki do coli, wbijając je w ziemię, tak aby nie kołysały się pod wiatr. Podczas żniw krzaki mają tendencję do leżenia na ziemi, ale wierzchowiec je trzyma. Zbiory są zawsze stabilne, jeśli nie było kwitnienia silnych wiosennych przymrozków.
Jak widać, na Uralu można wyhodować piękne owoce czereśni, ale tylko wtedy, gdy pokrywa się je na zimę, nadając roślinie pełzający kształt.
Podczas sadzenia sadzonki są lekko nachylone, aby w przyszłości można je było łatwo ułożyć na ziemi. Ja sadzę w otworze 70x70 cm, wypełniam go humusem. Dla 1 wiadra próchnicy dodać 50 g siarczanu potasu, 100 g superfosfatu i 500 g wapna. W przyszłości, pod kopaniem, wprowadzane jest 10 kg humusu i 50 gramów nawozów mineralnych rocznie. Uwalniam się za trzy lata. Przycinanie wiśni spędzam tylko na wiosnę. Młode rośliny dla lepszego porastania korony są pocięte na pąki wzrostu. Cherry nie toleruje ciężkich gleb gliniastych, muszą one dodawać piasek. Podczas sadzenia musisz wybrać słoneczne miejsce, chronione przed północnymi wiatrami. Zaleca się ściółkowanie świerku za pomocą próchnicy lub skoszonej trawy, latem należy utrzymywać wilgotność gleby. Jesienią pień drzewa jest bielony wapnem, z dodatkiem gliny.
Kilka słów o chorobie kokikikoz. Choroba dotyka głównie czereśni, ale może zarazić inne kamienne owoce. Pojawia się na liściach. Na górnej stronie liścia tworzą się małe czerwonawe plamki, od spodu liść staje się brązowy, pojawia się różowa powłoka. Z silną zmianą liści spadają w lipcu. W celu zapobiegania należy trzy razy posypać rośliny 1% roztworem Bordeaux: raz po kwitnieniu i dwa razy w ciągu dwudziestu dni. Następne trzy razy po zbiorach. Możesz natryskiwać drzewa roztworem sody kalcynowanej (50 g sody i 50 g mydła na wiadro wody).
Chcę ostrzec ogrodników przed kupowaniem sadzonek owoców na rynkach. Często są importowane z południa, sprzedawane są z kolorowymi obrazkami, do 1,5 m wysokości, z niedojrzałym drewnem. Ogrodnicy kupują je, wydając dużo pieniędzy, mając nadzieję, że zdobyli dobry materiał do sadzenia. Ale jest zima i są rozczarowani. Sadzonki zamrażają lub zamrażają i nie chcą rosnąć i kwitnąć. W naszych warunkach Uralu sadzonki rosną nie więcej niż jeden metr w ciągu jednego lata, ale drewno ma czas na dobre dojrzewanie i jest o wiele bezpieczniejsze. Bądź więc bardziej ostrożny, co oferujesz.