Jak stworzyć ogród orzechowy


Orzechy laskowe i orzechy laskowe są rzadkimi gośćmi w ogrodach ogrodników-amatorów, co w dzisiejszych cenach jest bardzo dziwne w przypadku ich owoców - orzechów. Udało mi się wyhodować cały orzechowy ogród z orzechów laskowych, które już dobrze owocują.

O wyborze leszczyny kulturowej - orzechowej - dowiedziałem się z artykułu R.F. Kudashevoy, który opowiedział o odmianach tej rośliny, którą stworzyła. Trudno było nie dać się ponieść wyobrażeniu o stworzeniu ogrodu orzechowego, zwłaszcza że orzechy laskowe były świetnym przysmakiem na wpół zagłodzone dzieciństwo. Moje życzenie spełniło się w 2005 roku, kiedy spotkałem się
M.V. Protasova, człowiek, który jest zakochany w tej kulturze. Marina Vladimirovna udało się kupić orzechy laskowe ze szczepu w szkółce Ivanteyevsky (nie rosną teraz) i zaczęła je rozmnażać. Coś, co od niej dostałem.
Teraz mój orzechowy ogród nie jest złym owocem - oznacza to, że udało mi się dostosować moich nowych osadników do ich lokalizacji. Skrzynia dla dobrego rozwoju jest pożądana ze względu na lekką fakturę i dużą zawartość organicznej gleby. Jeśli gleba nie spełnia tych warunków, musimy je poprawić, to znaczy dodać piasek i humus. A próchnica jest wymagana stosunkowo niewiele i nie trzeba żałować piasku, aby uzyskać gliniaste i gliniaste światło i strukturę, tak aby powietrze i wilgoć mogły swobodnie przechodzić do korzeni. Uważa się, że orzechy laskowe nie lubią kwaśnych gleb, więc podczas sadzenia i dalszego wzrostu konieczne jest dodawanie kredy, a zwłaszcza popiołu drzewnego.
Pierwsze orzechy laskowe próbowałem już w drugim roku uprawy - niektóre odmiany dały 2-5 sztuk. Ale co roku orzechy tworzyły się coraz bardziej i to nie tylko dlatego, że krzewy rosną. Wraz z wiekiem liczba orzechów w każdej z upraw rośnie, orzechy stają się większe i cięższe. Takie liczne jabłka różnią się Academic Yablokov i
№ 4219. Orzechy laskowe Ivanteevsky są złożonymi hybrydami uzyskanymi w wyniku wielokrotnego krzyżowania się leszczyny o dużych owocach z plonowaniem południowych orzechów laskowych, a następnie z leszczyną czerwonobrązową, więc są odporne na zimę, takie jak nasz leszczyny leśnej, duże ciało i plonuje jak południowe orzechy laskowe.
Tworząc ogród orzechowy, należy pamiętać, że orzechy laskowe są roślinami zapylanymi przez wiatr, więc są lepiej zapylane i przynoszą owoce, gdy kilka różnych odmian jest sadzonych w pobliżu. Biorąc pod uwagę różę wiatrów, możesz zasadzić dziką leszczynę obok miejsca. Spośród odmian, które mam, najlepszym zapylaczem był gatunek nr 4219. Myślę, że ten orzechowy R.F. Kudasheva nie miał czasu na nadanie imienia i pozostał w teście pod tym numerem. Krzew tego orzecha laskowego z wiekiem zamienia się w olbrzyma, całkowicie pokryta kolczykami - męskimi kwiatostanami, które na wiosnę dają całe obłoki pyłku.
Po trzech latach uprawy (tak długo trwa mała warstwa wegetatywna, aby stworzyć mocny system korzeniowy), należy uformować orzechowy krzew. Idealny kształt krzewu dający maksymalną wydajność to "miska". W tym celu konieczne jest wycinanie każdego roku wszystkich gałęzi rosnących w krzaku i przecinanie centralnego pędu każdej gałęzi (lidera) na poziomie z bocznymi do zewnętrznej nerki. Przycinanie najlepiej wykonywać wiosną, pod koniec kwitnienia. Ten punkt łatwo jest ustalić, upuszczając kolczyki. Przycinanie jest potrzebne, aby stworzyć lekką, rzadką koronę i uformować największą liczbę młodych pędów z pąkami owoców.
Gdzie rozpoczynamy tworzenie plantacji orzechów laskowych? Oczywiście przy nabyciu sadzonek. Jak wybrać sadzonki orzechów laskowych? W tym miejscu należy stwierdzić, że nad hodowlą każdej odmiany naukowcy pracowali przez 20-30 lat, w wyniku czego uzyskano znakomite rośliny. Na przykład dorosły krzew odmian orzechów laskowych Academician Yablokov może dać do 10 kg obranych orzechów, to jest prawie wiadro. Fantastyczny wynik.
Rozwijaj genetycznie podobną sadzonkę można uzyskać jedynie ze ściółki wegetatywnej. Najczęściej jest to ucieczka z zeszłego roku, czyli lądowanie, a latem zaczyna się wystarczająco dobrze korzeń. Takie warstwy, posadzone w stałym miejscu, dają pierwsze orzechy (stopniowo) już w drugim roku uprawy.
Możesz siać orzechy laskowe, uprawiane w twojej okolicy, i otrzymywać młode, tak zwane rośliny nasienne lub pół-lejki. Ale czeka nas tylko kilka nieprzyjemnych chwil. Po pierwsze, zbiory orzechów będą musiały poczekać około siedmiu, ośmiu; po drugie, "ciemny koń" pochodzi z orzechów, z których nie wiadomo, co wyrośnie. Oznacza to, że siedem lat będzie musiało czekać, aby się dowiedzieć, ale co zyskaliśmy i zasadziliśmy w naszej daczy? A potem, być może, i wyrzuć to.
Dlatego interesują nas tylko sadzonki z rozmnażania wegetatywnego, które gwarantują nam doskonały wynik, który kiedyś podziwiał twórcę tej odmiany. Dlatego też, nabywając sadzonki, trzeba zwrócić uwagę na ich korzenie. Jeśli mają one kluczowe znaczenie, to są sadzonki nasienne, które są dla nas niepożądane. Ale jeśli korzeń jest kruchy, odsunął się od pnia jako coś niestandardowego, tego właśnie potrzebujemy.
Kilka uwag z osobistej praktyki:
- sadzonki, które są głęboko osadzone podczas sadzenia, mogą umrzeć;
- bardzo pożądane jest podlewanie sadzonek w ciągu pierwszych dwóch lat uprawy w suchej pogodzie, ponieważ ich system korzeniowy jest bardzo słaby i cierpią z powodu braku wilgoci;
- zawartość okrężnego korzenia w luźnym i czystym stanie chwastów umożliwia znaczne przyspieszenie wzrostu i rozwoju sadzonek, a także początek owocowania;
- podczas sadzenia jesienią konieczne jest zagęszczenie okopnika, tj. ochrona sadzonek przed zamarzaniem (raz w bezśnieżu, w ostrych wczesnych przymrozkach, moje korzenie zamarzły).
Jak każda inna kultura, orzechy laskowe mają swoje szkodniki, choć niewiele o tym pisze się w literaturze. Kiedy orzechy są już dobrze pomalowane, ale wciąż niedojrzałe, uszkadzają jeż. Robi dziurę w miękkim skorupie orzecha za pomocą trąba i składa 1-2 jaja. Powstające larwy pożerają orzech od środka i, nie mając dość czasu, aby dojrzeć, więdnie na gałęzi. Orzechy te nie wypadają z poletka, ale spadają wraz z nim na ziemię.
Ponadto, pod koniec lata na liściach orzecha laskowego powiesić całe "kolonie" gąsienic chrząszcza. Jedzą liście, pozostawiając szkielety żył.
Łatwiej zwalczyć te szkodniki za pomocą zwykłych insektycydów w minimalnej dawce.
Nie zauważyłem żadnych chorób na moich orzechach laskowych.
Oprócz znaczenia gospodarczego (cena orzechów laskowych jest bardzo "gryząca"), orzechy laskowe nadal mają wielkie znaczenie dekoracyjne.
Kwitnący krzak orzechów laskowych na wiosnę jest ozdobą ogrodu na jawie, kiedy jego koronkowe gałęzie z sznurowanymi "wisiorami" męskich kwiatów-kolczyków - lśnią zielonkawo-żółtą chmurą na tle błękitnego nieba. Latem jasne, fioletowe lub szmaragdowe kolory drzewa orzechowego płoną jaskrawo, zdumiewając piękno przechodzących ludzi. Ale orzechy laskowe są szczególnie piękne jesienią. W tym czasie gałęzie uginają się pod ciężarem obfitych zbiorów.
Zbiór orzechów laskowych należy usunąć, gdy poszczególne orzechy zaczną wypaść z pluss, ich naturalne opakowania. Zebrane w owoce pluszowe rozłożone na płaskiej powierzchni w celu wysuszenia i fermentacji. Orzechy są systematycznie mieszane, zapobiegając ich pleśnieniu i zepsuciu. Na plus są trzymane przez 10-15 dni przy wilgotności nie przekraczającej 16%. Następnie orzechy są oczyszczane z pluss i suszone do zawartości wilgoci nie więcej niż 14%. W tym stanie orzechy mogą leżeć do trzech lat, co pozwala na ich ciągłe stosowanie pomimo okresowości owocowania.