Jak rozmnażać rokitnika zwyczajnego


Amatorscy ogrodnicy zawsze interesowali się rokitnikiem jako cenną wysoką kulturą witaminową. Ta roślina w pełni uzasadnia swoją nazwę. Jesienią jego gałęzie są dosłownie pokryte owocami. Dojrzałe owoce rokitnika zwyczajnego są zwykle pomarańczowe, wielkości dużej jarzębiny.


Owoce rokitnika, takie jak sok, dżem, są nie tylko smaczne, ale także lecznicze, a olej z rokitnika jest uważany za niemal cudowny u ludzi. Są to doskonałe właściwości rokitnika zwyczajnego i spowodowały duże zapotrzebowanie na materiał do sadzenia tej kultury. Zazwyczaj ogrodnicy-amatorzy uprawiają go z zakupionych sadzonek. Ale nie zawsze można znaleźć dobry materiał do sadzenia odmian, to po prostu za mało, a na rynkach często sprzedają niewłaściwy rodzaj lub dziko wyhodowane z nasion. Przyznaję, że nie mogę zrozumieć doświadczonych ogrodników, którzy doskonale zdają sobie sprawę, że rokitnik zwyczajny nie zachowuje swoich właściwości odmianowych, gdy jest rozmnażany przez nasiona, a ponadto niemożliwe jest nawet określenie, która roślina osiągnęła wiek 3-4 lat: samiec lub samica, ponieważ podczas rozmnażania nasion jest to ¬ przewidywalne, a jednak oferują do wzrostu rokitnika zwyczajnego z nasion. Jest to szczególnie "grzeszący" i dość doświadczeni ogrodnicy: Uryupin z Tambowa, Anisimov z Tomska. Polecam amatorom ogrodniczym rozmnażanie rokitnika przez ukorzenienie zdrewniałych sadzonek.
W rozmnażaniu wegetatywnym przekazywane są wszystkie właściwości rośliny rodzicielskiej: rośliny żeńskie wyrastają z sadzonek pobranych z żeńskich okazów, a rośliny męskie rosną z męskich. A co najważniejsze - zachowane są cechy odmianowe. Jednocześnie pojawia się kolejna pozytywna cecha: krzewy wyrosłe z sadzonek zaczynają owocować rok do dwóch lat wcześniej niż nasiona wyhodowane z nasion.

Nabywanie sadzonek

Rosnący rokitnik z sadzonek jest łatwy i niedrogi nawet dla początkującego ogrodnika. Sadzonki rokitnika, jak czarna porzeczka, korzeń dobrze. Do ukorzenienia konieczne jest przygotowanie pędów o długości 18-20 cm, które należy przygotować zimą, ale przed wystąpieniem silnych mrozów. Do przycinania pędów za pomocą jednorocznych gałęzi. Natychmiast po zakończeniu cięcia oba końce cięcia muszą być zanurzone w stopionej parafinie lub ogrodzie var. Dzięki temu zabiegowi nie tracą one wilgoci podczas przechowywania. Następnie sadzonki są wiązane w wiązki, związane etykiety, zawinięte najpierw w lekko zwilżony papier lub materię, następnie w plastikowym opakowaniu i przechowywane pod śniegiem do sadzenia. Może być przechowywany w lodówce na półce pod zamrażarką.

Lądowanie

Przed posadzeniem ostrym nożem do szczepienia, potnij dolny koniec parafiną ukośnie. Sadzonki sadzi się tak wcześnie, jak to możliwe na wiosnę, na specjalnie przygotowanym łożu ogrodowym, z odległością 20x20 cm, powinny być sadzone ukośnie pod kątem 45 stopni, pozostawiając tylko 1-2 pąki na powierzchni gleby. Następnie łóżko nawadnia się i ustawia łuk o wysokości 30-40 cm i delikatnie przykrywa folią. Kiedy pojawiają się pierwsze liście, folia jest usuwana i podlewana umiarkowanie. Podczas ukorzeniania sadzonek korzenie są na początku bardzo słabe, więc podlewanie powinno być regularne: nawet krótkotrwałe wysuszenie gleby może być szkodliwe dla roślin. Wraz z rozwojem systemu korzeniowego, po 20-30 dniach można rzadziej podlewać.

Transplant

Utworzone sadzonki mogą zostać przeszczepione na trwałe miejsce tej jesieni, ale w regionach o małych śnieżnych zimach preferuje się sadzenie wiosenne.
Rokitnik posadzono w jasnym, dobrze oświetlonym miejscu. Na 4-5 roślinach żeńskich wystarczy posadzić jednego samca i umieścić go na środku. Do sadzenia należy wykopać dziurę o głębokości 35-40 cm i średnicy 50-60 cm. Wlać pół lub jedno wiadro humusu na dno otworu i dobrze wymieszać z ziemią. Jeśli gleba jest ciężka, glina, to należy dodać gruby piasek, można i rozszerzone gliny lub małe zepsute kawałki cegły, jak rokitnik lubi lekki, odwodniony gleby. Jest jeszcze jedna cecha związana z biologią rokitnika: jego system korzeniowy znajduje się płytko, dosłownie na głębokości 8-12 cm są potężne, poziomo sięgające korzenie. Dlatego uprawa ogrodu, w którym rośnie rokitnik, zaleca się rysować i próbować nie kopać głęboko. Doświadczenie pokazuje, że bardzo często przyczyną złego owocowania, a nawet śmierci roślin jest głęboka uprawa.
W zależności od odmiany rokitnik z sadzonek zaczyna przynosić owoce po 3-6 latach.