Jak rozmnażać orzechy laskowe


Podczas rozmnażania wegetatywnego przez nakładanie warstw i sadzonek różne rośliny zachowują się inaczej. Na przykład, czarna porzeczka dobrze się rodzi i nie ma prawie żadnych problemów z nią, ale orzechy laskowe wymagają innego podejścia.

Mój sad orzechowy ma już 8 lat i rosną w nim hybrydowe orzechy laskowe.
Do tej pory do ich reprodukcji użyłem metody suwaka. Ale w ciągu ostatnich 3-4 lat jakości sadzonek o dobrych korzeniach (i to jest najważniejsze) dostaję coraz mniej. Na początku myślałem, że powodem jest nieregularne podlewanie w lecie. Ale system nawadniania zbudowany w ubiegłym roku i jego regularne wykorzystanie wyniku nie uległy poprawie. Nie pomogło również ściółkowanie sadzonek. Metody, których użyłem do wzmocnienia formowania korzeni, nie wyszło - nacięcia kory z zapałkami, bruzdami, usuwaniem kory, łamaniem gałęzi. Po przejrzeniu całej dostępnej mi literatury, znalazłem dosłownie dwie frazy, które rzucają światło na przyczynę moich niepowodzeń. Okazuje się, że wraz z wiekiem zdolność tworzenia korzeni w roślinach drzewiastych jest znacznie zmniejszona. Przezwyciężyć to jest możliwe, jeśli zapobiegniesz kwitnieniu. I aby zapobiec kwitnieniu orzechów laskowych, bez cięcia go całkowicie, jest niemożliwe, ponieważ prawie każdy pączek na gałęzi kwitnie i niesie początki przyszłych orzechów.
Z roku na rok wydajność orzechów laskowych wzrasta, a zyski maleją. Wszystkie krzaki są teraz dosłownie zawieszone kolczykami, a jesienią orzechy. Ich wysokość nie przekracza trzech metrów. Cięcie pod korzeniem takiego buszu dłoń nie podnosi się, nawet po to, aby uzyskać sadzonki. Dlatego postanowiłem spróbować innej metody hodowlanej - zielonego cięcia. Polega na ukorzenieniu zielonych sadzonek orzechów laskowych w roku sadzenia i ich uprawie w przyszłym roku. Lignified sadzonek bardzo trudne. Moje próby w ciągu trzech, czterech lat nigdy nie były udane. Gdy młode liście i pędy się rozwijają, natychmiast wysychają. Zielone sadzonki są bardziej plastyczne, a zakorzenienie następuje 40-50. Dnia. Stopień ukorzeniania, który osiągnąłem, podczas gdy mały, tylko 40-60%. Warunki tego powinny być następujące: stała wysoka (100%) wilgotność, luźna, lekko kwaśna ziemia i bardzo rozproszone światło. W pierwszym roku sadzonki mają tylko czas na uformowanie korzeni, rozwój części nadziemnej nie występuje, dlatego sadzonki są małe i muszą być uprawiane w przyszłym roku. Ale z drugiej strony są dobrej jakości, z silnym systemem korzeniowym, w przeciwieństwie do warstw, które często "oszukiwały" mnie, wyrzucając silne pędy przez lato, ale wcale nie tworzących korzeni.
Orzechy laskowe - wciąż mamy rzadką kulturę, ale naprawdę chcę, aby ta roślina zajęła należne jej miejsce w naszych ogrodach i zachwyciła nas zarówno pięknem, jak i żniwem mocnych i zdrowych orzechów.