Jak przedłużyć życie starej jabłoni


Próbując udekorować swój ogród i mając nadzieję na duże zbiory, ogrodnicy sadzą sadzonki drzew owocowych na swoich działkach. Od pewnego czasu zbieraj owoce, które są wtedy wyraźnie płytkie. Drzewa stają się zroszone, bardziej chore, owocowanie z biegiem lat staje się nieokresowe.
Tak więc, drodzy ogrodnicy, głównym celem odmłodzenia starych jabłoni jest przycinanie, które odbywa się od lutego do maja, ale lepiej przed rozpoczęciem przepływu soków.
Głównym celem przycinania jest przyspieszenie owocowania drzew, "zagrywanie" pod względem wielkości i jakości plonu. Nawet stare drzewa mogą produkować wysokie plony po odpowiednim przycięciu. Regulacja wzrostu, owocowanie, walka z periodycznością - to także zadania, które w dużej mierze rozwiązuje się przez przycinanie. Wydajność przy zbiorach jest większa, ułatwia się ochronę przed szkodnikami i chorobami na przyciętych drzewach. Przycinanie znacznie zwiększa zimotrwalosc drzew. Ich wydajność wzrasta z 20 do 60%.
Tak więc, główne punkty przycinania w starych drzewach to redukcja i dokładne przerzedzenie korony, odmłodzenie gałęzi.
Redukcja korony - przycinanie środkowego przewodu na wysokości 1,8-2 m od powierzchni gleby do pomyślnie dobranej poprzecznej gałęzi szkieletu. Ma to na celu zmniejszenie wysokości, a szerokość korony musi wynosić co najmniej w jednym kierunku do 2,5 m.
Dokładne przerzedzenie polega na usunięciu gałęzi, które rosną wewnątrz korony, które są ocienione przez inne gałęzie, dzięki czemu korona otrzymuje więcej światła.
Odmłodzenie gałęzi - dłuższe gałęzie mają ograniczoną długość do 2,5 mi przenoszone są na gałęzie zewnętrzne (gałęzie rosnące w kierunku ogrodu). Wytnij gałęzie opadające lub przenieś je do dobrze rosnącej gałęzi pionowej. Silnie pogrubione gałęzie również chudną, po silnym przycinaniu pojawiają się silnie rosnące - pędy szczytowe, z których część zostaje, tworząc z nich gałęzie owocowe.
Do wzrostu potrzebne są nawozy azotowe, a fosfor i potas zwiększają odporność na szkodniki i choroby. Fosfor wpływa na kwitnienie, potaż - na zimotrwalosc i jakość owoców. Nawozy organiczne (obornik) stosuje się raz na 2-3 lata do kopania w tempie 4-6 kg na 1 m2 powierzchni. Ptasie odchody rozcieńcza się 10-15 razy, lub 1-2 kg ściółki rozcieńcza się w wiadrze z wodą i umieszcza w ilości 1,5 litra na 1 m2 w rowkach, które pokrywa się glebą.
Nawozy azotowe są potrzebne raz w roku (wiosna) lub lepiej w dwóch dawkach: połowa dawki na wiosnę, połowa na początku czerwca.
Ammofosku, saletra może być zdyspergowana, mocznik - z obowiązkowym rozcieńczeniem lub wypełnieniem ziemią.
Nawozy fosfo-potasowe są wymagane raz na 3-4 lata. Na glebach lekkich (piaszczystych, piaszczystych, torfowiskowych) najlepiej przywieźć je na wiosnę.
Nawozy potasowe na glebach gliniastych i gliniastych stosuje się jesienią, zwłaszcza jeśli zawierają chlor.
Wskazane jest podlewanie drzew razem z tryskaczami nawozowymi lub wpuszczanie ich do rowków o głębokości 10-15 cm wokół drzew. Po nim skutecznie rozluźnia się glebę, tak aby nie było skorupy glebowej. Szybkość nawadniania - 2-3 wiadra na 1 m2 powierzchni.