Jak - truskawki, truskawki lub Victoria?


Ogrodnicy często są myleni w nazwach: truskawki, truskawki, Victoria - więc chcę wyjaśnić te pojęcia.

Kiedy koresponduję z ogrodnikami lub moje artykuły o pielęgnacji truskawek pojawiają się, przychodzą do mnie listy pytające, czy uprawiam truskawki, chociaż mam na myśli truskawki o dużych owocach.
Drodzy ogrodnicy, wszyscy uprawiamy w naszych ogrodach truskawki o dużych owocach i różnych odmianach, i nie ma potrzeby opisywania ich cech. W języku literackim po prostu skraca się do truskawek. To ona w różnych regionach Rosji, nawet teraz nazywana truskawkami lub Wiktorią. Dlaczego nazywa się truskawka?
Wiele lat temu w Rosji uprawiali truskawki. Ta kultura ma bardzo smaczne i pachnące jagody, ale, niestety, jej jagody są znacznie mniejsze niż te o dużych owocach truskawek, i to nie jest bardzo produktywne. Z wyglądu roślina ta jest bardzo podobna do wielkofalowych truskawek ogrodowych. Istnieją jednak różnice. Jego łodygi kwiatowe (w konsekwencji jagody) znajdują się znacznie wyżej niż liście. Krawędzie liści są mocno rozcięte. Kwiaty są białe, różowe i jasnofioletowe, są mniejsze niż truskawki. Obecnie truskawki w ogrodach są niezwykle rzadkie.
Dlaczego w niektórych miejscach truskawka nazywa się Victoria?
Po raz pierwszy duże owoce truskawki zostały przywiezione do Ameryki z Ameryki przez Amerykę. Przyprowadzała podróżników, marynarzy. To była odmiana truskawkowej Wiktorii. Nasi ogrodnicy po raz pierwszy zobaczyli tę roślinę i zapytali żeglarzy: "Co to za roślina?". Marynarze odpowiadali: "Wiktoria!".
Od tego czasu pomieszanie w nazwie zniknęło: niektórzy nazywają je truskawkami, inni - Wiktorią.
W latach 80.-90. Ubiegłego stulecia naukowcy, przekraczając truskawki z wielkofalowymi truskawkami ogrodowymi, wprowadzili zupełnie nową kulturę ogrodową - ziemiochodzącą. To elokwentnie mówi sama nazwa kultury. Kultura ta jest bardziej odporna na zimę, jest lepiej odporna na choroby truskawek, w szczególności na tak powszechną chorobę jak szara pleśń. Utworzono już wiele odmian: Raisa, Penelope, Nadezhda Zagorye, Diana i inne. Kultura ta częściowo łączy pozytywne cechy obu par rodzicielskich: jej jagody są większe niż truskawki (choć znacznie mniejsze niż truskawek o dużych owocach). Z truskawek "nabrała" przyjemnego aromatu i dobrego smaku. Ale pomimo tych pozytywnych cech kultura ta nie znalazła jeszcze szerokiej dystrybucji w naszych ogrodach. Główną przeszkodą jest stosunkowo niewielki rozmiar jagód - 7-12 g, choć są one znacznie większe niż truskawki, ale mniejsze niż w przypadku nowoczesnych odmian truskawek.