Jak przygotować się do uprawy w ogrodzie zimowym


W przeddzień kolejnego upalnego lata, przewidzianego przez prognostów pogody, chciałbym powiedzieć kilka słów o tym, jak zapobiec śmierci roślin w upale. Te techniki pozwolą twoim zwierzętom przetrwać niekorzystny okres upału i przygotować się
do bardziej ekstremalnego okresu - zimy.


Co robić w upale

Straszny upał w miesiącach letnich, obserwowany w większości regionów Rosji, negatywnie wpłynął na warunki życia i plony większości upraw rolnych i ozdobnych. Niepokojące informacje o globalnym ociepleniu, które będą kontynuowane w kolejnych latach, są zmuszone do poszukiwania skutecznych metod, które mogą ułatwić życie roślin w stworzonych warunkach środowiskowych.
Wysokie temperatury dodatnie są szczególnie niebezpieczne w przypadku ciężkiego nasłonecznienia i odwodnienia. Główne działania agrotechniczne mające na celu ochronę roślin przed gorącem i suszami powinny mieć na celu zmniejszenie intensywności ekspozycji na światło słoneczne i utrzymanie optymalnego poziomu wilgotności roślin. Naturalną ochroną roślin przed palącym słońcem jest cień korony wyższych drzew i krzewów posadzonych w pobliżu. Ponadto sztuczne zacienianie roślin może być stosowane z baldachimami - w tym celu szpilki utknie w ziemi za pomocą rozciągniętej na nich tkaniny lub specjalnie zaprojektowanej siatki ochronnej, a także schronienia przed sianem, trzciną i zeszłoroczną trawą.
Skutecznym środkiem ochrony jest bielenie pni i krzewów, przyczyniające się do odbijania bezpośredniego światła słonecznego i ochrony tkanek roślin przed przegrzaniem i poparzeniem słonecznym. W tym samym celu stosuje się natryskiwanie roztworem białej glinki (1 kg na 10 litrów wody).
Najważniejszym i koniecznym środkiem w suchych okresach jest regularne podlewanie. Najczęściej stosowaną metodą jest nawadnianie nawadniające z konewki lub specjalnych instalacji. Prowadzenie takiego podlewania powinno odbywać się przy braku jasnego słońca - w godzinach wieczornych (2-3 godziny przed zachodem słońca) lub wczesnym rankiem. Krople wody spadające na pędy po południu, skupiają bezpośrednie światło słoneczne, co prowadzi do przegrzania, oparzeń i śmierci tkanek roślinnych. Nawadnianie kroplowe, prowadzone przez układ kapilarny węży, jest pozbawione tego niedociągnięcia, zapewnia bardziej wydajny i ekonomiczny przepływ wody bezpośrednio do korzeni roślin.
W okresie suszy zaleca się częstsze rozluźnienie gleby w przejściach. Poluzowanie podłoża zapobiega tworzeniu się skorupy ziemskiej, niszczy kapilary, zamyka wilgoć i znacznie zmniejsza jej parowanie z gleby. Utrzymanie wilgoci w glebie jest ułatwione przez ściółkowanie podłoża. Chochoł z torfu lub trocin z warstwą 5-6 cm zmniejsza codzienne wahania temperatury gleby, zmniejsza intensywność parowania wilgoci z jej powierzchni, spowalnia wzrost chwastów.
Skutecznym sposobem zatrzymywania wilgoci jest dodanie hydrożelu do gleby, której granule wyróżniają się zdolnością do wchłaniania znacznej ilości wody w czasie nawadniania - gdy gleba wyschnie, wchłonięta wilgoć przedostaje się do systemu korzeniowego roślin.
Odporność na suszę roślin wzrasta wraz z wprowadzeniem nawozów potasowych i fosforowych, a także z użyciem dolistnego nawożenia mikroelementami (cynk, miedź itp.) Pozytywny wpływ na żywotność osłabionych roślin w suszy jest stymulowany przez stymulanty wzrostu działania antystresowego (Ambiol, Megafol, Immunocytovite "," Ecogel "," Epin "itp.), Aktywując procesy życiowej aktywności roślin i redukując negatywny wpływ ekstremalnych czynników środowiskowych.

W przeddzień zimowych przymrozków

Cóż, teraz powiem ci, jak przygotować się na zimę przeżyło gorące lato rośliny.
To straszne ciepło zabrało wiele witalności nie tylko naszym ukochanym zwierzętom, ale także samym sobie. "Niebiańska" woda wcale nie była, a woda często nie wystarczała. Mocno zmielone rzeki, stawy, wiele prywatnych studni - zbawienie w zwykłych latach - właśnie wyschły.
Obraz po "inwazji" ciepła jest przygnębiający. Większość bylin "wcześnie" zaczęła opadające liście. I jak inaczej, ponieważ otrzymali swoją porcję ciepła, "zdecydowali", że przyszła jesień. Aby powstrzymać wczesne "nagie" rośliny, musisz uciec się do prostych metod. Tak więc, jeśli latem było wystarczające podlewanie (wiele domków ma bieżącą wodę), teraz wszystko powinno zostać zatrzymane. Dotyczy to prawie wszystkich roślin owocowych, a także wieloletnich drzew i krzewów ozdobnych. Nadmierne podlewanie może prowadzić do wtórnego wzrostu pędów. Nie dotykaj go, chyba że wiciokrzew, który jest teraz w stanie spoczynku - lei nie leu - nie obudzić. Jednak nie bądźcie zbyt zadowoleni z tych letnich mieszkańców, którzy pilnie "zalewali" rośliny: nadmierne podlewanie często powoduje wypłukiwanie składników odżywczych, a przede wszystkim odnosi się do fosforu i potasu - najważniejszego dla elementów roślinnych. W takim przypadku konieczne jest karmienie. Jeśli gleba w twoim obszarze jest czarnoziem, a jest to dość pożywna gleba, to jest to całkowicie możliwe do zrobienia wraz z wprowadzeniem popiołu, ponieważ zawiera zarówno potas, jak i fosfor. Popioły trzeba sprowadzić całkiem sporo. Tak więc, na przykład, pod drzewami owocowymi - co najmniej 700 gramów na metr kwadratowy w stosunku do rzutu korony.
Jedynym warunkiem przy stosowaniu nawozów sztucznych nie jest stosowanie azotu jako karmy jesiennej, ponieważ może to spowodować wtórny wzrost pędów, które nie mają czasu dojrzeć przed przymrozkami i umrzeć.
W odniesieniu do upraw, takich jak maliny i jeżyny, które są często obserwowane wtórnego wzrostu (biorąc pod uwagę warunki w tym roku, kiedy rośliny są już osłabione), a następnie strzela lepiej, aby uszczypnąć.
Co należy zrobić tym letnim mieszkańcom, którzy z jakiegoś powodu nie byli w stanie zapewnić pełnowartościowego podlewania roślinom w letnim upale? Potrzebujemy teraz osłabionych roślin, ale nie trzeba ubywać przez częste podlewanie, powinno być pojedyncze i obfite. Na przykład w przypadku roślin owocowych potrzeba około 70-80 litrów na metr kwadratowy. Aby woda nie "uciekła" tam, gdzie nie jest to konieczne, wokół drzewa trzeba zrobić spódnice, o wysokości około 15-20 cm, zatrzymują wodę i pozwalają ją namoczyć we właściwym miejscu.
W krzakach owocowych i truskawkach, przed samą zimą, należy usunąć suche pędy, chore gałęzie. W przypadku krzewów konieczne jest oczyszczenie całego okręgu wokół lufy z opadłych liści - mogą one chronić zarazki chorób i zimujące szkodniki, które nie są konieczne dla osłabionych roślin. Truskawki usuwają również suszone liście, chwastów roślin i wody obficie.