Jak przeszczepić "nie w czasie"


Wiadomo, że rośliny ogrodowe powinny być przesadzane wczesną wiosną lub pod koniec lata - jesienią. Jednak konieczność przeszczepiania ogrodników stale powstaje, przynajmniej w lecie. Przyczyny mogą być inne.

Co zrobić, jeśli tradycyjny czas przeszczepu minął lub jeszcze nie nadszedł? Czy zasady agrotechnologii są tak niezmienne?
Odpowiedź jest dobrze znana: "jeśli to niemożliwe, ale naprawdę tego chcesz, to możesz."
Ci, którzy już zdołali "przekroczyć prawo", ale zgromadzili tylko gorzkie doświadczenia, i ci, którzy wciąż są przytłoczeni pokusą, mam nadzieję, pomogą mojej prostej rady.
W gorącą, suchą pogodę, szczególnie na początku lata, gdy nadal występuje intensywny wzrost młodych pędów, lepiej poczekać z przeszczepem. Jeśli jednak okoliczności tego wymagają, to należy pamiętać, że roślina przeszczepiona w nieodpowiednim czasie wymaga stałej uwagi i najkorzystniejszych warunków.
Wykop rośliny tylko z mokrej gleby. Przy suchej pogodzie dzień wcześniej, a dla małych roślin co najmniej pół godziny, działka powinna być prawidłowo zrzucona.
Zacznij pracę w pochmurny dzień lub wieczorem.
Przygotuj lądowisko, podłoże, konewkę z wodą, kołek i kawałek sznurka. Dopiero po tym wykopać roślinę.
Im dłużej trwa od kopania do sadzenia, tym większe ryzyko.
Jeśli sadzonka jest dostarczana z innego miejsca, jej kulka z korzenia powinna być ostrożnie owinięta mokrą szmatką lub gazetą, a na wierzchu - folią. Część liści powinna być natychmiast usunięta, a bardzo duże źdźbła liści bylin takich jak buzulnik lub peltifillum, lepiej jest zrolować je w tubę i związać ze sobą. W drzewach i krzewach liściastych młode miękkie pędy z liśćmi będą musiały ciąć. Przed sadzeniem, przechowuj młode w chłodnym, bezwietrznym, zacienionym miejscu, starannie przykrywając mokrym workiem lub owijką (ale nie ciasno!) Z plastikową folią. W żadnym wypadku nie należy dopuścić do wyschnięcia korzenia.
Najbardziej niezawodnie umieszcza się "w błocie". Umieścić kulę korzeniową w jamie na warstwie gleby odżywczej, wlać niewielką ilość ziemi wokół niej i wlać ją obficie. Po wchłonięciu wody dodać ponownie ziemię i wodę. W zależności od wielkości rośliny tę procedurę należy powtórzyć 2-3 razy. Jeśli system korzeniowy jest bardzo silny i ma dużą objętość, a następnie wlewa go do dołu ziemi, woda jest tam nalewana najpierw i natychmiast, bez czekania na wchłonięcie, kulka korzeniowa zostaje opuszczona. Ta metoda sadzenia zapewnia najbardziej dogodne dopasowanie cząstek gleby do korzeni i ich lepszą przeżywalność.
Przywiązuj młode drzewko, szczególnie wysokie z gęstą koroną, do podpory, lub lepiej do dwóch, zainstalowanych z przeciwnych stron, tak aby silny porywisty wiatr, który stał się częsty w ostatnich latach, nie powoduje zniszczenia rośliny nieodgałęzionej.
Po posadzeniu, upewnij się, aby przykryć pień drzewa materiałem ściółkowym - lepiej niż frytki (dobrze zachowuje wilgotność gleby, nie ciasto) lub tradycyjny torf i próchnicę.
Po posadzeniu przez kilka tygodni roślina potrzebuje ochrony przed słońcem. Aby to zrobić, z trzech stron (wschód, południe, zachód) wokół sadzonki, wjedź pegami i pociągnij na nich gruby materiał. Wysokość ekranu powinna być wystarczająca, aby słońce w południe nie mogło "dotrzeć" do sadzonki. W przypadku małych zakładów lepiej jest zainstalować markizę.
Codziennie, w upalne dni, nalewaj dużo wody z konewki kilka razy dziennie. Jeśli nie padało przez dłuższy czas, dobrze wody i ziemi w pobliżu zakładu. Ogólnie rzecz biorąc, woda będzie musiała być podlewana często latem, a często w ciągu pierwszych 2-3 tygodni, jeśli oczywiście nie będzie padać codziennie o tej porze.
Przydatne jest natychmiastowe posypanie i podlewanie sadzonek takimi biostymulatorami jak Epin lub Cyrkon. Pożądane jest powtórzenie zabiegu 2-3 razy z tygodniową przerwą.
Ale jeśli złamiesz zasady, staraj się pamiętać, że im większa roślina, tym trudniej ją zrootować.