Jak pozbyć się niebezpiecznej rosy


Amerykański mączniak prawdziwy (spherotek) wpływa na łodygi liści, same liście, pędy, zielone i dojrzałe jagody agrestu.

Pierwsze oznaki choroby można zobaczyć pod koniec maja - na początku czerwca. W tym czasie na spodniej stronie liści pojawia się biały, luźny osad zarodników, który rozprzestrzenia się przez wiatr, owady, deszcz, infekując wszystkie nowe, rosnące części roślin. Infekcja zarodnikami trwa przez całe lato, podczas gdy są liście i pędy. Gdy warunki sprzyjają chorobie (chłodna i deszczowa pogoda), dwa tygodnie po pojawieniu się pierwszych oznak uszkodzenia, choroba obejmuje wszystkie młode liście, ogonki i wierzchołki pędów, na których umieszczono te liście. W przypadku poważnego uszkodzenia blaszka pokryta jest obustronnie solidnym filcem z białej grzybni. Porażone części roślin wysychają, liście stają się pofałdowane, małe, międzywęźle pędów stają się krótsze. Starsze porażone liście odpadają. Wierzchołki pędów w zimie z reguły stają się zakrzywione, skurczone, z charakterystyczną czarną sadzą. Pokryte zielonymi jagodami agrest dojrzewają, ale prezentacja, jakość i smak są tracone. W połowie lipca - na początku sierpnia powstają ciała owocowe grzyba, które pozostają na zimę na dotkniętych liściach i pędach. Na wiosnę są głównym źródłem infekcji. Ciała owocowe, zimujące na opadłych liściach, giną i zwykle nie służą jako źródło infekcji. Grzyb grzyba, który został zachowany na żywych częściach roślin, może zarażać nowe rośliny wiosną. Jeśli w ciągu 10-15 dni po pojawieniu się cienkiej białej płytki na spodniej stronie liści, nie rozpoczniesz walki, wtedy grzybnia grzyba zgęstnieje, brązowieje, a wtedy nie pomoże żaden lek. Pozostaje tylko wyciąć i spalić dotknięte pędy, liście, jagody - wczesną wiosną lub późną jesienią.
Gdy dojdzie do pojawienia się choroby, spryskaj rośliny za pomocą 0,02% leku Topaz (sprzedawanego w ampułkach -
1 do 10 litrów wody, wystarczające do przetworzenia 6 krzewów). Jeśli jesteś przeciwnikiem "chemii", jednocześnie spryskaj krzaki i glebę 2-3 razy w odstępie 7-10 dni bezpośrednio po zbiorach z naparem popiołu (3 kg na 10 litrów), sody kalcynowanej z mydłem (50 g sody , 50 g mydła na 10 litrów wody), mleko odtłuszczone (1 l mleka na 10 l wody). Spryskaj jagody (do 1 litra serwatki, mleka odtłuszczonego lub dodatku maślanki
9 l wody), powtórz 2-3 razy w odstępie 7-8 dni. Jesienią, musisz wyciąć i spalić uszkodzone wierzchołki pędów, wraz z nie opadającymi liśćmi. Jeśli masz okazję i chęć, zaktualizuj odmiany nasienne odporne na mączniaka prawdziwego (Eaglet, Kolobok, Smena, rosyjski, Lada, fiński, malachitowy, szmaragdowy, północny kapitan).