Blackberry dla biznesu i dla siebie


W ostatnich dziesięcioleciach ogrodnicy rosnący jeżyny stają się coraz bardziej.


Szczególnie szybki wzrost zainteresowania kulturą jest widoczny na Ukrainie, gdzie na niektórych obszarach pojawiły się gospodarstwa rolne, które produkują jagody na obszarach o powierzchni od 20 do 2 hektarów. Takie przedsiębiorstwa istnieją zarówno na południu (Krym, w regionie Chersoniu), jak i na północy. Szczególnie interesujące jest to, że zimy na Ukrainie nie są bardzo śnieżne, a temperatury w niektórych regionach w zimie mogą spaść na krótki czas do -30 оС, a uprawa jeżyn w formie osłonowej jest wystarczająco problematyczna. Ale producenci działają z powodzeniem, wykorzystując przykład i doświadczenie kultury przemysłowej jeżyn w Polsce. W wielu regionach Rosji, jagody są lepiej chronione przez schronienie niż na Ukrainie, a stabilność jest zapewniona przez śnieżne zimy w upalne lato, ale jest bardzo mało kochanków, którzy kultywują jeżyny w Rosji. Jak pokazuje praktyka, jeżyna jeżyna w niektórych obszarach środkowej części kraju i na południowym Uralu jest o wiele bardziej produktywna niż na Ukrainie bez schronienia. Znaczna część upraw na południu może zostać utracona z powodu częściowego zamrożenia pąków kwiatowych. Jesteśmy w Samarze, dzięki schronieniu krzewów na zimę, dostajemy od krzaka odmiany Tornfri do 21,5 kg jagód, a to nie jest limit. Są ogrodnicy, którzy za pomocą schronienia otrzymali 1,5-2 razy więcej. I to nie w południowych regionach, ale w warunkach Ufa i Ałtaju.
W Samara z wykorzystaniem schronienia, takie przemysłowe odmiany jeżyn jak Thornfree, Black Satin, Smutstem, Thornless Evergreen, Black Diamond, Orcan dobrze rosną i przynoszą owoce. Czekamy na ich ocenę odmian Loch Ness, Arapaho, Navajo, Triple Crown, Chester Thornless, Loch Tay, Helen, Asterina, Bromba Delikado.
Skromniej owocowe hybrydy malinowo-jeżynowe Loganberry Bezkwiatowe, Silvan, Teiberry, Texas, Sunberry, Boisenberry, Buckingham Tiberberry. W następnym roku lub dwóch hybrydy malinowo-jeżynowe Medan Taberri i Czarnej Piękności zaczną przynosić owoce. Wartość hybryd tkwi w ogromnej różnorodności interesujących smaków i aromatów, różnorodności kolorowania owoców i wielkości jagód. Hybrydy różnią się bardzo wcześnie, w porównaniu z jeżynami bez genów malin, okres dojrzewania owoców. Mogą być interesujące i pożądane na obszarach podmiejskich wielu ogrodników-amatorów. Wolą małe jagody od innych jagód. Najlepszy smak to odmiana Silvan i Boisenberry. Bardzo dobry smak w hybrydach malinowo-jeżykowych Taberry i Sunberry. Tuleja Buckingham Tabberry jest rekordem plonów wśród mieszańców i pod wieloma względami przypomina wygląd buszu Taberri, ale jego pędy, w przeciwieństwie do Taberri, nie mają cierni, a jagody są znacznie większe. Są zbierane w pięknych pędzlach, ale żeby zasmakować jagód, Buckingham Tayberry jest nieco bardziej ubogi niż Tayberry. Owoce Loganberry Thornless są bardzo podobne do odmian Texas. Są równie duże, przyjemnie słodkie i kwaśne, przypominające maliny. Ale krzaki w Teksasie są kłujące, podczas gdy marka Loganberry Thornless nie ma cierni. Liście i pędy jęczmienia z drzewa morgango pokryte są przyjemnie aksamitnym pokwitaniem, a krzewy są bardzo dekoracyjne.
Do uprawy jagód na sprzedaż są bardzo interesujące przemysłowe odmiany jeżyn. Dojrzewają głównie w sierpniu, czasem owocuje część września. Jeżyny trafiają na rynek, gdy sezon owocowania głównych roślin jagodowych jest już zakończony i jest to jedna z jego zalet. Człowiek, który przynajmniej raz widział owocowanie przemysłowej odmiany jeżyn, długo będzie pamiętał taki spektakl. Wydaje się, że przenośnik jagodowy nigdy się nie zatrzyma. Jagody w rękach dojrzewają w tym samym czasie. Na tle już dojrzałych jagód można zobaczyć kwiaty lub świeżo związane owoce. Często nawet po 2-tygodniowej opłacie nie można zauważyć, że zbiory spadły. Wydaje się, że konieczne jest jedynie przedłużenie lata, a owocowanie będzie nie mieć końca. I tak właśnie jest. Sezon zbierania jagód na plantacjach owoców w Meksyku trwa 8-9 miesięcy w roku. Jagody są najpierw zbierane z zeszłorocznych pędów i kończą zbiory z rocznych pędów w bieżącym roku.
Jeżyny są cenną częścią kuchni wielu narodów. Dzięki przyjemnemu smakowi i aromatowi można go używać zarówno do świeżej konsumpcji, jak i do różnego rodzaju przetwórstwa, a także w przemyśle winiarskim. Regularne spożywanie jeżyn jest ważnym środkiem zapobiegawczym raka i zapobiega przedwczesnemu starzeniu się organizmu. Wartość jagód jest również taka, że w przypadku uprawy jeżyn nie jest wymagane stosowanie preparatów chemicznych do ochrony roślin przed szkodnikami i chorobami, ponieważ szkoda nie jest obserwowana lub tak nieznaczna, że nie jest wymagane stosowanie leków. Dzisiaj, z powodu złej ekologii, produkty uprawiane metodami ekologicznymi są cenione jak nigdy dotąd. Przemysłowe odmiany jeżyn - cenne znalezisko dla takiej produkcji. Są idealne do uzyskiwania czystych produktów, odpowiednich do maszynowego czyszczenia. Obecnie opakowania jeżyny są najbardziej rozpowszechnionym produktem na rynkach europejskich. Jagody dzięki wysokiej transporcie i przemyślanej logistyce trafiają do sklepu w dniu odbioru. Zdolność wielu odmian do wytrzymania długiego transportu jest taka, że często w zimie świeże jagody są sprowadzane z oceanów na rynki Europy. W naszych sklepach nie ma go nawet latem. Często można zobaczyć mrożone jagody z Serbii i Polski, ale ich smak jest tak odmienny od świeżego, że trudno go rozpoznać.


Podam opis najpopularniejszych odmian rosnących w naszym ogrodzie w produkcji przemysłowej.


Blackberry Thornfree (Thornfree Blackberry)

Ta odmiana jeżyny została wyhodowana w Ameryce w 1966 r. W stanie Maryland. Odmiana została opracowana przez dr Scotta przy wsparciu Departamentu Rolnictwa USA. Roślinę wybrano z hybrydowego potomstwa (Brinerd x Merton Thornless x Eldorado). Ten jeżyna cieszy się zasłużoną popularnością wśród amatorów ogrodnictwa i produkcji przemysłowej. Tornfi jest uważany za odmianę komercyjną. Jego zalety to duże jagody, obfite pędy owocowe, wielokomponentowe, dobry smak, stosunkowo harmonijne dojrzewanie owoców, brak cierni, odporność na szkodniki i choroby, brak potomstwa z należytą starannością, dekoracyjna struktura liści, piękne kwitnienie. W Samara plon osiąga 20 kg z buszu. Odmiana ma tylko jedną wadę - w pełni dojrzałą jagodę, gdy zawiera maksymalnie cukier i prawie bez kwasu, a delikatny aromat pojawia się w smaku, stając się nadmiernie miękki. Ale nawet odrobinę wcześniej porwana, jest bardzo dobra, mała kwaskowatość nie psuje smaku, ale nie ma prawie żadnego smaku związanego z odmianą.
Thornfrey potrzebuje obowiązkowego schronienia na środkowym pasie, ale nawet bez schronienia, kładąc pędy na ziemi do zimowania, nie zamarza każdej zimy. Pędy są sztywne, uparte, osiągają długość 4-5 m. Krzew ma kształt półprosty. Jagody są czarne, ważą 5-8 gramów, owalne. Pierwsze owoce dojrzewają w pierwszej dekadzie sierpnia, a ostatnie - w pierwszej dekadzie września. Czarne jagody są najpierw kwaśne, następnie słodkie i kwaśne, a następnie słodko-słodkie. Smak jest przyjemny. W szczotce do jagód ponad 30 owoców, jest ich do 120-130 jagód. Liście są ciemnozielone, gęste. Blachy sztywne, składają się z trzech lub pięciu ostrzy. Podczas kwitnienia krzew ozdobiony jest jasnoróżowymi kwiatami. Wszystkie te pozytywne cechy różnorodności sprawiły, że jest jednym z najczęstszych wśród amatorów i przemysłowców.

Blackberry Black Satin (Black Satin Thornless)

Odmiana została uzyskana w Ameryce w 1974 r. Przez dr Scotta w stanie Maryland przy wsparciu Departamentu Rolnictwa USA. Jest to wynikiem hybrydyzacji (US 1482 x Darrow x Thornfree). Odmiana jest pół-sztywna, bezgłośna. Pędy są potężne, wspiąć się na wysokość 1,5 m, a następnie przejść do pozycji poziomej. Są one okrągłe, sztywne, nie nadają się do zginania. Ich kolor jest najpierw ciemnozielony, następnie ciemnobrązowy lub żółtawy. Długość wynosi 4-5 m. Jagody są czarne, błyszczące, podłużne, często niezupełnie w porządku, o wadze ponad 5 g, czasami nawet do 8 g, zebrane w opadające szczotki multifilar. Czarny satyna jest zbierany w kilku ładunkach. Luka jest napięta. Smak jest słodki i kwaśny, z lekkim aromatem, przyjemny. Pierwszy dojrzały owoc pojawia się około półtora tygodnia wcześniej niż Thornfrey. Kiedy przejrzały jagody, stają się miękkie, a smak zmienia się na świeży i słodki, łatwo znikają. Produktywność jest wysoka. Średnica pędów u podstawy dorosłego krzewu wynosi do 3 cm, odmiana wymaga łatwego schronienia w środkowym pasie, więc nowe pędy kiełkujące powinny się rozprzestrzeniać. Bez schronienia pędy mogą zamarzać. Kwiaty są biało-różowe lub różowe.
Ta odmiana czasami wykazuje tendencję do naprawy. Pączków kwiatowych u podstawy nowych pędów (pędy substytucji), w sierpniu często rosną długo kwitnące gałęzie owocowe. Liście na pędach są twarde, ciemnozielone, składają się z trzech lub pięciu ostrzy. Krawędź liścia jest ząbkowana. Krzewy są odporne na szkodniki i choroby. Czarny satyn jest bardzo podobny do rodzicielskiej odmiany Thornfrey. Maksymalny rozmiar jagód jest nieco wyższy, owoce różnią się nieznacznie kolorem aż do momentu uzyskania koloru czarnego. Różnice w smaku praktycznie nie są obserwowane.

Blackberry Thornless (Evergreen Thornless, Oregon Evergreen Thornless, Oregon Thornless)

Ta marka została stworzona na bazie europejskiego rodzaju jeżyny (Rubus latiniatus Willd). Sam nazwa odmiany charakteryzuje tę czarną jagodę jako wiecznie zieloną. Jego gruboskóre rzeźbione liście pozostawiają pod śniegiem zieleń, a więc pozostają po topniejącym śniegu.
Pędzel jagodowy rozgałęziony, zwisający. Zawiera od 25 do 70 owoców. Są średniej wielkości, o wadze 3-3,5 g. Smak jest słodko-kwaśny, gdy jest w pełni dojrzały, o delikatnym przyjemnym aromacie, dobrze toleruje transport i krótkotrwałe przechowywanie. Nasiona w owocach są duże, co jest jedyną wadą. Wydajność w warunkach regionu środkowej Wołgi ponad 10 kg z buszu. Krzew jest pełzający, potężny. Pędy są bezshpye, fasetowane. Liście są złożone, koronkowe, bardzo dekoracyjne. Potomstwo nie daje krzaka, ale jeśli system korzeniowy jest uszkodzony, może pojawić się głębokie kopanie, a potomstwo zawsze jest kłujące.
Odmiana Thornless Evergreen zyskała szeroką popularność wśród rolników i stała się jedną z głównych odmian handlowych. Dorosłe krzewy gęsto zwieszono jagodami. Jest ich więcej niż liści. Okres dojrzewania trwa od połowy sierpnia do połowy września. Zbiory zbierane są w kilku przyjęciach. Czasami owocowanie jest dłuższe. Zwykle na raz zbierane są 2 litry jagód z krzaków. Kwiaty są białe lub białe i różowe. Krzaki na środkowym pasie wymagają schronienia na zimę. Czasami przeżywają zimę i bez dachu nad głową, kładąc się na ziemi, zwłaszcza jeśli jeszcze nie weszli w okres obfitości owocowania. Pomimo tego, że odmiana jest dość stara, jest nadal uprawiana przez rolników i amatorów w USA, Polsce, Niemczech, Serbii i we Włoszech. Popularność tej odmiany tłumaczy się bardzo wysoką wydajnością, słodkim smakiem jagód, wysoką podatnością na przetrzymywanie i możliwością przechowywania przez kilka dni w chłodnym pomieszczeniu, względną mrozoodpornością krzewów. Thornless Evergreen to jedna z najpopularniejszych odmian przemysłowych. W warunkach Samary, pomimo faktu, że część zarzutów przypada na pierwszą połowę września, zbiory mają czas, aby w pełni dojrzeć.

Hybrydy malinowo-jeżynowe

Hybrydy z grupy malinowo-jeżynowej są znacznie gorsze od komercyjnej odmiany jeżyn w opłacalności, więc są mało przydatne w warunkach Rosji do produkcji. Ale dzięki bogatemu zapachowi i ciekawemu smakowi mogą stać się atrakcją każdego ogrodu. Są wczesne dojrzewanie i mogą być uprawiane przez miłośników na północ od Samary, gdzie przemysłowe odmiany jeżyn mogą nie mieć czasu, aby oddać część plonów z powodu późniejszego dojrzewania.

Loganberry (Loganberry, Logan, Thornless Logan, Thornless Loganberry, Thornless LY 654)

Jest pionierem hybryd malinowo-jeżykowych, odkrytym w ogrodzie Jamesa Logana w Santa Cruz w Kalifornii w 1880 roku. Historia pochodzenia tej hybrydy nie jest w pełni zrozumiała. Według jednej wersji, jeżyna odmiany Augubaugh wyrosła w ogrodzie obok starej odmiany malinowej Red Antwerpia uprawianej w tych miejscach. Sędzia Logan raz zasiał nasiona jagód jednego z "rodziców" i otrzymał 50 sadzonek hybrydowych. Z tych sadzonek wybrano hybrydę Loganberry, której czerwona jagoda okazała się znacznie większa niż jeżyna Auginbaug. Hybryda szybko rozprzestrzeniła się wśród ogrodników zachodniego wybrzeża. Krzew Loganberry jest pełzający, średniej grubości. Pędy zastępcze rzadko mają ponad 2 cm średnicy. W kulturze, oprócz kolczastego klonu, uprawia się bezkostnikowy - Thornless Loganberry. Pędy i liście Loganberry mają aksamitne pokwitanie. Kolor pędów jest szaro-zielony, czasem lekko czerwonawy. Odwrotna strona arkusza jest srebrzysta. Pędy substytucji są nieliczne, zwykle nie więcej niż 5, ale z wiekiem stają się większe. Krzew zarośli nie daje, jeśli nie, aby zniszczyć system korzeniowy poprzez kopanie. Jeśli korzenie są zranione, kłujące potomstwo może pojawić się w bezgłośnym buszu. Pędy zastępcze są elastyczne i dobrze pasują do schronienia i wspinania się na kratę. Kwiaty są białe lub lekko różowawe, duże. Jagody są czerwono-bordowe, silnie wydłużone, ze słabym stożkiem. Często osiągają długość 4 cm i średnicę 2 cm, średnia waga jagód to 8 g. Połysk nie występuje w jagodach. Smak przyjemny z malinowym odcieniem. Okres dojrzewania jest wczesny, zbiegający się z dojrzewaniem zwykłej czerwonej maliny lub z niewielkim opóźnieniem przez około tydzień. W pędzelku do 5-6 jagód. Wydajność do 3 kg na krzak.

Boysenberry (Boysenberry, Nectarberry, Thornless Boysenberry)

Jagoda Boisenberry lub Boysenova jest jedną z najlepszych hybryd malinowo-jeżynowych. Ta hybryda jest często nazywana po prostu Boisen lub Boysen. Czasem pojawia się również nazwa Nectarberry, która sama w sobie mówi o bogatym, smacznym, niezapomnianym aromacie. Nectarberry jest jednym z klonów Boysenberry. Dlatego genotyp tych dwóch roślin jest prawie identyczny. Odmiana Boysenberry została uzyskana przez Rudolfa Boysena na jego farmie w Kalifornii, a od 1935 r. Zaczęła się rozprzestrzeniać pod nazwą Boisenberry. Dzięki wyjątkowym walorom smakowym, różnorodność szybko zyskała zasłużoną popularność wśród rolników. Jego jagody, a także jagody duże mają bardzo przyjemny smak i delikatny aromat malinowo-jeżynowy. Ta hybryda może być nazwana jakościowo nową kulturą, ponieważ jej owoce są nieporównanie bardziej smaczne niż maliny i lepiej smakują niż większość odmian jeżyn. Jagody są dobre do świeżej konsumpcji. Jasny aromat pozwala uzyskać z nich wysokiej jakości wina. Oczywiście hybryda była pierwotnie kłująca. Teraz w kulturze są zarówno bezgłośne, jak i kolczaste klony. Uważa się, że klon bez klonowania ma mniejszą strukturę niż jego kolczasty "rodzic", a zatem mniej zebrane. Potomstwo, które pojawia się wyłącznie wtedy, gdy korzenie są uszkodzone przez kopanie, są zazwyczaj kłujące. Jagody są ciemno wiśniowe, prawie całkowicie czarne, gdy są w pełni dojrzałe. W moim ogrodzie owoce czasem sięgają 12 g. Ich wielkość zależy od wieku i kondycji krzewu, a także od podlewania. Hybrydowe jagody dla ich smaku są zawsze pożądane. Boysenberry jest jednym z najpopularniejszych hybryd malinowo-jeżynowych, ale plon w naszych warunkach jest stosunkowo niski, więc nigdy nie trafia na rynek, ale jest spożywany "w zarodku".

Sylvan Blackberry

Pomysłodawca hybrydy otrzymał go na stacji rolniczej Uniwersytetu w Oregonie w 1962 roku. W zaroślach hybrydy zawiera od 6 do 12 jagód. Dojrzewają wcześnie. Pierwsze dojrzałe owoce pojawiają się w lipcu, ale główne zbiory są zbierane do połowy sierpnia. Niedojrzałe rubinowoczerwone jagody są również jadalne i mają określoną jakość. Dojrzały - czarny, o połyskliwym połysku, duży, wydłużony kształt. Ich waga często osiąga 10-12 g. Jagody w pełnej dojrzałości mają bardzo przyjemny aromat i słodki smak lub ledwie wyczuwalny kwaśny smak. Dzięki smakowi i aromatowi mogą skutecznie konkurować z najlepszymi hybrydami malinowo-jeżynowymi. I nie przez przypadek okazało się, że Sylvan jest złożoną hybrydą. Jego "rodzice" są popularnymi hybrydami malinowo-jeżynowymi z Boisenberry i Marionberry.
Krzewy są krzywe, potężne pędy są uzbrojone w proste kolce. Hybryda wymaga obowiązkowej ochrony.

Tayberry (Tayberry)

Tayberry to nowoczesna hybryda malinowo-jeżynowa, uzyskana ze Szkockiego Instytutu Badań Rolniczych w 1962 roku, a od 1981 roku została wprowadzona do produkcji. Jako "rodzice" używano malinowego Molling Jewel i jeżyny Aurora. Pędy w pobliżu pnącza Taberney, są mocne i długie, bordowe. Ciernie na pędach są małe. Wchłanianie na poziomie większości malin kolczastych. Pędy zastępcze w początkowym okresie ich rozwoju są zielone. Liście na pędach są potrójne, ciemnozielone, faliste. Na wewnętrznej stronie liścia znajdują się kolce z tyłu blaszki liściowej. Kwiaty są duże, białe. Szczotka jest lepka z 4-6 owocami. Jagody są ciemnoczerwone, wydłużone, z lekkim połyskiem. Aby smakować jak maliny, ale w przeciwieństwie do tych ostatnich mają delikatny smak słodyczy. Gdy przejrzałe trochę ciemnieją i stają się nadmiernie miękkie. Owoce są duże, o długości od 4 do 6,5 grama
3-4 cm Wydajność, według komisji testowej stanu Oregon, wynosiła 12 ton na akr (29,65 tony na hektar). Tayberry jest znacznie bardziej wydajne i mrozoodporne niż Loganberry. Dobra przenośność owoców pozwala na transport plonów na małe odległości i przechowywanie ich w niskiej temperaturze w ciągu 2 dni. Hybryda jest odporna na szkodniki i choroby, ma wpływ tylko na mszyce i łodygi żółci. Okres dojrzewania zbiorów jest wczesny, zbiega się z dojrzewaniem większości odmian malin, ale częściej nawet nieznacznie przed nimi. Tainberry, podobnie jak inne hybrydy, jest samo-płodne, dobrze owocuje w posadzeniu w jednym sortowaniu. Zbioru dorosłej rośliny w środkowej Wołdze do 4 kg.
Hybryda wymaga zniesienia i ochrony pędów na zimę. Sześcioletni krzew może dać niewielką liczbę potomstwa.