Dla północnych - jabłonie z nasion


Ogrodnicy żyjący na północnej granicy dystrybucji uprawianych odmian jabłoni są zwykle zmuszani do uprawiania małych owoców i chińskich owadów.

Nawet najbardziej odporne na zimę odmiany o dużych owocach - takie jak Antonovka, Korichnoye paski, żółty letni Arkad, Grushovka Moskwa, Bely leje i inne - nie rosną tam. Strefa ta obejmuje północny-wschód od Leningradu, środkowe i północne regiony Archangielska i Wołogdy, Karelii i inne regiony podobne do nich. Naturalnie istnieje chęć uprawiania jabłoni o dużych owocach przez ogrodników. Ale wielu nie wie, jak to zrobić.
Tymczasem wyjście jest. To prawda, czasochłonne i długie. Jest to sposób na rosnące jabłonie. Od dawna wiadomo, że rośliny wyhodowane z nasion są łatwiejsze do przystosowania do trudnych warunków klimatycznych niż te szczepione. Jest jeszcze jedna zaleta - takie jabłonie niosące korzenie mogą być rozmnażane przez sadzonki korzeniowe. Na przykład, jeśli zbierzesz nasiona z naszych najbardziej odpornych na zimę odmian oraz z drzew rosnących nie na południe od regionów Leningradu, Pskowa i Nowogrodu, i zasiej je tam, gdzie nie rosną duże jabłonie, możesz wyhodować dość rośliny uprawne, ale bardziej przystosowane do północnych warunki niż ich rodzice. Co więcej, pożądane jest, aby zasiać nasiona natychmiast po opadnięciu, bez suszenia, wtedy ich właściwości kulturowe będą się lepiej manifestować. Opinia, że "pardwy syberyjskie" wyrastają z nasion uprawianych odmian, jest uprzedzeniem. Przeciwnie, może to być bardzo rzadki przypadek, gdy kwiatem macierzystym był pyłek pereopylenny z dzikiego leśnego jabłka. Tak, jabłonie wyhodowane z nasion wejdą w okres owocowania nieco później, za 15-18 lat. Tak, ich owoce mogą różnić się wyglądem i smakiem od rodzica. Ale nawet jeśli dorastają gorzej niż rodzic, to niewiele, ale ich zimotrwalosc i oczekiwana długość życia będą znacznie wyższe. Inni (zaszczepieni) w tych warunkach wcale nie rosną!
Dlaczego ogrodnicy amatorzy nie wykonują takiej pracy - nie uprawiają jabłek z nasion? Tam, gdzie odmiany o dużych owocach z powodzeniem rosną, nie ma takiej potrzeby, a tam, gdzie nie rosną, ogrodnicy po prostu nie wiedzą o tej możliwości. Tak, i dłuższy okres ich wzrostu przeraża. Niemniej jednak istnieją miejsca, w których jądra jabłek były z powodzeniem uprawiane od dłuższego czasu. Na przykład miasto Nowa Ładoga - tam większość jabłoni w ogrodach to zboża. I każdy z nich ma własny smak owoców, unikalny dla tego drzewa, charakterystyczny, przynajmniej nieznacznie, ale różni się od reszty. Nawet naukowcy są zainteresowani tymi ogrodami, stworzonymi z nasion. Byłoby miło, gdyby ta prosta metoda została opanowana w innych miejscach na naszej północy. W końcu nie jest to potrzebne - kawałek ziemi, garść nasion z odmian odpornych na zimę i minimum opieki. Cóż, dużo cierpliwości, by poczekać, aż jabłonie wyrosną i da żniwo. Ale jego większość naszych ogrodników nie posiada.
Czy można uprawiać zboża w bardziej południowych regionach? Oczywiście, że możesz! Ale tylko tam, na ogół, nie są potrzebne, ponieważ istnieją doskonałe odoned odmiany. A jednak nawet na środkowym pasie takie lądowania nie będą zupełnie pozbawione sensu. Zawsze jest szansa na szczęście - nagle pojawi się nowa, wielka różnorodność. W końcu powstały wszystkie nasze Antonovka, anyż i inne popularne odmiany. Prawdopodobieństwo jest niskie, tylko pół procenta, ale wciąż jest. A ponadto drzewo z bardzo nieudanymi owocami zawsze może zostać ponownie wszczepione w koronę, a będziesz miał co najmniej bardzo zimowy zapas. Nie utrzymuje się upór większości naszych ogrodników, więc sukces będzie zapewniony, choć niebawem. Tylko musimy pamiętać, że nasiona powinny być nasze, północne, odporne na zimę, a nie kupione - południowe.