Aby nikt cię nie oszukiwał


Wielu ogrodników-amatorów, którzy mieszkają z dala od dużych osiedli i szkółek, zawsze borykają się z problemem zakupu wysokiej jakości sadzonek. Znaleźliśmy wyjście z tej sytuacji.

Kupując materiały do sadzenia na bazarach i rynkach przydrożnych, nie można mieć pewności, że dokładnie ten rodzaj, który planujesz, będzie rósł. Pisząc drzewka od dużych firm reklamowych za kolorowe katalogi i drogie ceny, z reguły dostajesz w paczce pół-martwe żałosne gałązki, którymi opiekujesz się i kochasz jako dziecko przez kilka lat, i znowu nie ma pewności, że to, co zamówiłeś, będzie rosło. Wielokrotnie spotkałem się z takim mistyfikacją. Na przykład starsza jarzębina była zwykłą jarzębiną; samiec actinidia colomikta - samica i tak dalej. Oczywiście jest to bardzo rozczarowujące dla pieniędzy i czasu, ponieważ trzeba czekać kilka lat na owocowanie, a potem z bólem serca wyciąć drzewo wyhodowane z miłości.


Jest wyjście


My, ogrodnicy amatorzy, zaangażowani w testowanie i uprawę nowych odmian owoców i roślin ozdobnych, kilka lat temu zjednoczeni, podzieliliśmy się naszym doświadczeniem, przestudiowaliśmy wiele literatury, przeprowadziliśmy wywiady z doświadczonymi ogrodnikami, a tym samym zgromadziliśmy i przetestowaliśmy zgromadzone doświadczenie w rozmnażaniu roślin dla ich ogrodów. Teraz sami hodujemy sadzonki i nie boimy się oszustwa. Podróżując do różnych miast Rosji i za granicą, przynosimy nasiona, sadzonki i rozmnażamy je na własnych działkach, a następnie wymieniamy się między sobą.
Chcę podzielić się z czytelnikami "Dachnitsa" zgromadzoną wiedzą i doświadczeniem w hodowli własnych siewek. Proponuję kilka metod hodowlanych, które są dostępne nawet dla początkujących ogrodników, byłoby pożądanie, odrobina cierpliwości i miłości.


Propagowane przez nasiona


Pierwsza metoda jest najłatwiejsza - rozmnażanie nasion. Na przykład z zasianych nasion moreli, śliwy, tarniny, berberysu, dereni, orzechów laskowych, czereśni, czereśni, dobrych sadzonek z owocami nie są gorsze od szczepionych. Jest testowany w praktyce.
Po zebraniu, kamienie mogą być sadzone w ziemi jesienią, zostaną poddane naturalnej rozwarstwianiu, lub można je pozostawić do stycznia, a następnie umieścić w torbie z trocinami lub piaskiem na dolnej półce lodówki, a trociny i piasek powinny być lekko nawilżone słabym roztworem nadmanganianu potasu. Pod koniec kwietnia posadzić nasiona w ziemi na łożu ogrodowym. Wkrótce wykiełkują, w lecie sadzonki muszą być pod dobrą opieką: woda, chwasty, a raz w miesiącu nawożone słabym roztworem obornika kurzego lub innego nawozu organicznego. Jesienią sadzonki powinny być lekko posypane ziemią, pokryte gałązkami jodły lub pokrojonymi gałązkami malin w celu ocieplenia i ochrony przed nieproszonymi gośćmi. Wiosną sadzonki można już kopać i przesadzać do stałego miejsca.
Nie przekopuję głębokiej dziury do sadzenia roślin owocowych, ale robię to szerzej, rozprowadzam korzenie studni sadzonki, kładę suche gałęzie malin wzdłuż krawędzi dołu i przykrywam ziemią. Nigdy nie depczę ani nie uderzam w ziemię wokół drzewka, myślę, że to boli korzenie. Nie powinieneś też wykopywać sadzonek, musisz wypełnić ziemię nad kołnierzem korzeniowym około 5-10 cm, a po ustawieniu wszystko wróci do normy. Dzięki tej metodzie sadzenia drzewo szybciej dojdzie do owocowania, będzie silniejsze we wzroście i bardziej odporne na mróz niż sadzone w głębokiej dziurze.
Wielu początkujących ogrodników z reguły nie wie, gdzie znajduje się kołnierz korzeniowy. Przypominam, że szyjka korzenia jest miejscem przejścia korzenia do łodygi, jego rozmiar jest nie większy niż 2 cm.Jeśli wątpisz w jego położenie, spróbuj trochę zadrapać tępym nożem: jeśli kora jest zielona, to tułów, jeśli brązowy lub żółty jest już część root.
Nasiona waratyzowane rozmnażają się dobrze: japoński pigwowiec, aktynidia, trawa cytrynowa, irga, jarzębina, rododendron, bauber, jeżyna, forsycja, eleutherococcus.


Niezawodne zielone sadzonki


Drugą metodą, którą z powodzeniem stosuję, jest rozmnażanie przez zielone sadzonki. Z jakiegoś powodu, wielu ogrodników uważa tę metodę wegetatywnego rozmnażania za czasochłonną i nieefektywną, ale mam inną opinię. Ucząc się na błędach, pracowałem z najdrobniejszymi szczegółami i zawsze osiągałem sukcesy. Rootowanie wydaje się w szklarni.
Jednym z ważnych punktów tej metody jest przygotowanie szklarni do sadzenia sadzonek.
Wstępnie zagotowany piasek i gleba, piasek przed tym kilkakrotnie myte w bieżącej wodzie. Drenaż do szklarni jest również dobrze umyte, zalać wrzącą wodą i pozostawić do ostygnięcia. Pudełko używane do szklarni, zapalone na słońcu, następnie spryskane roztworem "Fitosporin" lub silnym roztworem nadmanganianu potasu. Na dnie skrzyni napełniałem drenaż warstwą 1,5-2 cm, następnie mieloną 10-15 cm, na górze - piasek - 1-2 cm. Mini-szklarnia jest już gotowa i przystępuję do przygotowania sadzonek.