Porzeczka była większa


Opowiem ci o tym, co uważam za najważniejsze w pielęgnacji porzeczek, o przycinaniu.
Przez pierwsze dwa lata nie przycinam krzewów, daję gałęziom swobodny wzrost. Wyjątek jest położony na ziemi, zapobiegając mulczowaniu z humusem i wierzchołkami pomidorów i ziemniaków. Nawiasem mówiąc, odkąd zaczął chronić pień drzewa porzeczek, stracił ogień.
Od trzeciego roku zaczynam przycinanie. Na wiosnę wybijam dodatkowe gałęzie uformowane z podstawy, pozostawiając nie więcej niż sześć kawałków. Jeśli tak się nie stanie, środek krzaka gęstnieje, dolne liście opadają wcześniej, a końce gałęzi wysychają.
Natychmiast po zerwaniu jagód wyciąłem dodatkowe gałęzie, pozostawiając cztery jednoroczne, cztery dwuletnie i dwa trzylatki. Liczby są oczywiście warunkowe, liczba oddziałów w różnym wieku różni się w zależności od ich siły wzrostu i zdrowia. Oczywiście wycinam wszystkie gałęzie, na które ma wpływ skrzynka z porzeczki (takie gałęzie wyglądają na przygnębione), słabe i ze słabymi wzrostami. Jeśli dwuletnie gałęzie są dobrze rozgałęzione, trzyletnie odgałęzienia są albo całkowicie usunięte, albo ich końce skracane są o jedną czwartą powyżej silnego pionowego pędu.
Tak, że pod ciężarem jagód gałęzie nie leżą na ziemi, robię podpory. Pojedynczy rosnący krzak tak się zacina. Wbijam mocny wysoki kołek w środek krzewu, po czym krzak napina się liną i nakłada starą oponę rowerową lub obręcz koła. Można związać obręcz o odpowiedniej średnicy z kilku długich gałęzi leszczyny lub wierzby. Mocuję obręcz kilkoma linami do kołka, tak aby znajdowała się na wysokości 2/3 lub 3/4 długości gałęzi porzeczki. Potem rozwiązuję krzak, równomiernie rozprowadzam gałęzie.
Po zainstalowaniu podpory, przycinam wszystkie małe gałęzie z gałęzi, odsłaniając podstawę krzewu od dołu. Z tego powodu jest lepiej wentylowany. Jeśli opuścisz gałęzie, będą one w cieniu, a dojrzewanie jagód będzie opóźnione. W środkowej części krzaka przecinają się przecinające się gałęzie, które kolidują ze sobą. Gałęzie porzeczki rosnące w rzędzie są wsparte na listwach lub rurach na wspornikach zamontowanych po obu stronach rzędu.
Może się wydawać, że w wyniku takiego radykalnego przycinania część plonów zostaje utracona. Rzeczywiście, liczba jagód, które może wyprodukować nieoszlifowany krzew, jest wyższa, ale na oczyszczonych roślinach jagody osiągają maksymalny rozmiar dla odmiany bez żadnych specjalnych zabiegów agrotechnicznych. Łatwo, szybko i przyjemnie je zbierać, a ważą nie mniej niż obfite zbiory małych jagód, które również trudno zebrać w dziczy zaniedbanego buszu. A jeśli wydaje się, że jagody nadal nie wystarczają, zwiększam liczbę krzewów, zwłaszcza, że rośliny cięte są zwarte, można sadzić bardziej gęsto.
Oczywiście, kiedy planuję rozmnażać odmiany, pozostawiam 1-2 dodatkowe roczne gałęzie na boku krzewu, który zakrętuję do ziemi na wiosnę - wykonuję poziome sadzonki.
Jeśli krzew porzeczki nie jest cięty przez długi czas, daje słabe przyrosty, a zerowe pędy wcale się nie formują lub giną, ledwo się pojawiają. Jagody na takich krzakach są małe, a rośliny z reguły gromadzą wiele szkodników i patogenów. Często w takich warunkach roztocza nerki rozmnażają się, co przenosi terry.
Porzeczka z cennej odmiany, nawet jeśli jest chora, nie jest wykorzeniona, a późną jesienią lub wczesną wiosną całkowicie przycinam, pozostawiając tylko konopie. Wytnij gałęzie spalone. Następnie wlewam do miejsca pokrojonego krzewu kopiec ziemi, wypełniony humusem, o wysokości 8-10 cm Aby odnowić krzew, nowe pędy muszą być racjonowane. W okresie letnim powstaje w pełni rozwinięty krzew, który w przyszłym roku produkuje niewielką roślinę, choć niewielką. To dobry sposób na poprawę jakości porzeczek. Lepiej pozostać rok bez jagód niż mieć stałe źródło infekcji w ogrodzie.