Dla malin było dużo


Pomimo faktu, że maliny znane są ludziom z zamierzchłych czasów i są uprawiane na niemal każdej działce ogrodowej, wciąż niewiele wiemy o jej biologicznych właściwościach i możliwościach, a zatem uzyskujemy skąpe plony.

Zbierz ogrodnika w swoim ogrodzie filiżankę maliny i szczęśliwy. Wiele nasadzeń szybko staje się zaroślami, plony spadają, prawie nie ma jagód. W takich przypadkach mówi się, że maliny uległy degeneracji. A potem zacznij zastępować lądowanie na nowym. Okrąg się powtarza. Chociaż z należytą starannością, maliny mogą produkować plony 5-7 kg na krzak. Taki maksymalny plon malin jest, jak to było w przypadku samej natury, trochę jej pomaga, a ona w pełni ci dziękuje.
Maliny na naszych letnich domkach mniej lub bardziej tolerują owoce na dwa lub trzy lata, a potem spadają. Tymczasem zacznie naprawdę przynosić owoce dopiero od czwartego roku sadzenia. W pierwszym roku sadzonka może dać kilka jagód i jedną mocną pęd. W drugim roku w każdej sadzonej roślinie rośnie 3-5 samolotów zastępczych, do końca trzeciego - 8-12 pędów. I dopiero od czwartego roku życia malina po raz pierwszy produkuje pełne plony.

Opieka nad korzeniami

Aby maliny dobrze rosły i przynosiły owoce, najpierw musisz się martwić o korzenie. W końcu nie strzela, ale tylko korzenie jej byliny. Kupując materiał do sadzenia, należy upewnić się, że korzenie nie wysychają. Suszone korzenie nie przetrwają dobrze, a jeśli nie umrą w zimie, to cierpią przez długi czas. Tworzą warunki dla jego młodości. Korzenie potrzebują luźnej struktury gleby. Maliny nie rosną na gliniastej, ciężkiej glebie. W miejscach o bliskim poziomie wód gruntowych (1-1,2 m), korzenie siewek gniją. W tym przypadku musisz posadzić maliny na wzgórzach. Miejsce dla malin wybiera się na małym łagodnym zboczu w kierunku północnym, wschodnim lub zachodnim. Najlepszy czas sadzenia to koniec października - początek listopada lub kiedy liście zaczynają żółknąć na jabłoniach. Nie można sadzić malin z niedojrzałymi pędami i liśćmi, ponieważ liście wyparowują wilgoć, a roślina wysycha. Dlatego przed sadzeniem lub bezpośrednio po zakupie są one oszukane lub odcięte. Do sadzenia malin lepiej jest wykopać rów o głębokości nie mniejszej niż 40 cm i wypełnić go humusem, torfem, kompostem z dodatkiem piasku - im więcej, tym lepiej. Na glebach piaszczystych, jeśli jest taka możliwość, gnojowicę lub torf sadza się corocznie pod krzewami, na takich ziemiach najlepiej działają maliny.

Nawóz

Lubi nawóz azotowy malinowy - saletra lub mocznik. Lepiej jest je przynosić wczesną wiosną, nawet w śniegu lub jesienią, pod koniec października - listopada, po liściach żółkną i liście malin. W tym drugim przypadku część nawozu zostanie przemyta wodą lub opadem, ale rośliny będą silniejsze. Robię pierwsze karmienie w pierwszych dniach maja, a następnie dwa razy więcej, za każdym razem w ciągu dwóch tygodni. Maliny z nawozu potażowego wymagają mniejszej ilości chlorku potasu lub popiołu w drugiej połowie lata. Nawozy fosforowe, według moich obserwacji, nie mają wpływu. Najwyraźniej maliny są wystarczające w ziemi i nie używam ich. Najlepiej jest mieszać nawozy, na przykład w 1-2 wiadrach obornika z humusem dodawać saletra i frakcyjnie przy 5-10 kg na sto splotów w sezonie. Ale musimy pamiętać, że gdy pędy nadmiernie dojrzewają dojrzewają słabiej i są bardziej zniszczone przez mróz, na takich krzakach "z przyjemnością" zbierają się szkodniki i choroby. Wierzę, że nikt oprócz samego ogrodnika nie może ustalić tempa nawozu. Zwykle ustalam według przyrostu. Jeśli wzrost pędów malin w okresie letnim przekracza 1,8-2 m, to zmniejszam dawkę.


Podlewanie

Malina jest bardzo wrażliwa na podlewanie. Wierzę, że tylko dzięki temu możliwe jest zwiększenie plonów na naszych plantacjach dziesięć lub więcej razy. Kiedyś, pod moim daczy okiennym, krzak "zbiegającej" maliny jakoś niedostrzegalnie rósł - właśnie w miejscu, gdzie deszcz spływał z dachu. Rok był deszczowy, a ten "uciekinier" był tak zmieniony, że za każdym razem, gdy codziennie przychodziłem na miejsce, zbierałem od niego pół litra lub litrowego słoiczka z jagodami w pełni rozwiniętymi, a nawet pomyślałem: czy nie pomnożyłbym tego? Oczywiście nie można włączyć lądowania na bagnach. Określić zapotrzebowanie gleby na wodę może być tak. Jeśli gleba z głębokości 10-15 cm nie jest ściśnięta w bryłę, ale kruszy się, wtedy trzeba ją podlać. W okresie suchym, kiedy nie ma deszczu przez dłuższy czas, konieczne jest podlewanie go co 10-15 dni. Aby zapobiec wysychaniu gleby, przydatne jest ściółkowanie nasadzeń torfem, z warstwą obornika do 10 cm.

Trellis


Ogromne znaczenie w uzyskaniu dobrego plonu gra na przykład malinowa podwiązka na kratę. Bez kratki żniwo jest o połowę mniejsze. Lepiej i łatwiej jest zainstalować kratkę w roku zakładki plantacji. Bez podwiązki krzaki gęstnieją, a ich dolna połowa pozostaje bez światła, a zatem bez jagód, a jagody górnej części dotykają ziemi. W takim cieniu małe pąki układane są na młodych pędach, a kwitnienie w przyszłym roku będzie słabe. Zaletą kratki jest to, że umieszczenie roślin ułatwia pracę w zakresie pielęgnacji i zbioru. Dlatego bez podwiązki do kratki lub do palików (co gorsze) uprawa malin nie ma sensu.

Pędy

Prawie tyle plonów traci się bez usuwania przerostu. Według profesora V.V. Kichina, "Wzrost - wróg malin". Zajmuje połowę składników odżywczych z rośliny. Dlatego też, gdy pojawiają się pędy, jest usuwany za pomocą łopaty, przycinanie na głębokości 7 cm. Późniejsze przycinanie, zwłaszcza kopanie pędów w upadku, uszkadza korzenie, osłabia główną roślinę i znacznie zmniejsza plon.

Nie więcej i nie mniej

Tworzenie pełnowiekowych roślin (od czwartego roku życia) jest zredukowane do faktu, że pozostało tylko 7 z 12-12 pędów wyhodowanych w buszu, nie więcej i nie mniej. Jeśli zostawisz 3-5 pędów, łodygi wyrastają zarośnięte, 3 metry lub więcej, co znacznie zmniejsza plony.
Usuwają pędy cieńsze niż zwykły ołówek, chore lub uszkodzone, a także te najgrubsze, ponieważ u ich podstawy występują pęknięcia, w których hibernują larwy malinowego komara.
Kultywowane pędy zwykłych malin są cięte natychmiast po zbiorach. W przypadku odmian, które tworzą niewielkie pędy zastępcze, należy zastosować metodę "podwójnego przycinania". Pierwsze przycinanie przeprowadza się, gdy pędy osiągają długość 40-50 cm, które są skracane o 15 cm lub połowę. Po 2-3 tygodniach pojawiają się 2-3 boczne na przyciętych zielonych pędach. Drugie przycinanie odbywa się wiosną, podczas obrzęku nerek. Uprawa na takich roślinach dojrzewa 15-20 dni później, ale malina wygląda lepiej, na każdym pędzie powstaje do 40 jagód większego rozmiaru niż na nieobrzezanych.
W jednym miejscu malina dobrze rośnie i owocuje przez 10 lat, czasem z dobrą opieką, do 20-24 lat. Ogólnie rzecz biorąc, może rosnąć 50 lat. Ale daje wspaniałe zbiory, o ile kłącze u podstawy z jakiegoś powodu nie przestaje się kurczyć. A do tego czasu można cieszyć się słodkimi i pachnącymi malinowymi jagodami.
Oczywiście wydajność malin w dużej mierze zależy od uprawianych odmian. Opowiem ci o nich.