Że kosz był pełny


Jeśli zamierza się umieścić porzeczki i krzaki agrestu w miejscach, gdzie niegdyś znajdowały się warzywa lub kwiaty, nie są wymagane żadne wstępne środki agrotechniczne. Są potrzebne tylko wtedy, gdy masz do czynienia z dziewiczą ziemią lub obszarami, na których wcześniej był ogród. Nie zaleca się sadzenia nowych krzewów w tych samych miejscach, w których właśnie rosną porzeczki lub agrest. Faktem jest, że za kilka lat gleba "zmęczy się" tą samą rośliną, gromadzą się substancje hamujące rośliny. Spróbuj znaleźć inne miejsce lub przynajmniej lekko przesuń krzaki w stosunku do poprzedniej pozycji.

Jesienne sadzenie jest lepsze

Przyszłe samopoczucie i produktywność roślin w dużym stopniu zależą od tego, jak starannie przeprowadzono sadzenie. Dlatego powinieneś stosować się do wszystkich technologii tak dokładnie, jak to możliwe.
Wszystkie rodzaje porzeczek i agrestu najlepiej sadzić jesienią. Wiosenne sadzenie jest mniej skuteczne z uwagi na fakt, że krzewy zaczynają rosnąć wcześnie (to komplikuje ich przetrwanie).
Gęstość sadzenia zależy od odmiany, żyzności gleby, przycinania i formowania krzewów. Z rzędu krzewy czarnej porzeczki są umieszczone w odległości 0,7-1,25 m, czerwone i białe - 1,5 m; między rzędami - 1,5-2,5 m. Agrest umieszcza się zgodnie ze schematem 2,2x1,5-m.
Przed sadzeniem sadzonek dokładnie sprawdzić. Chore i uszkodzone korzenie są przycinane do zdrowej tkanki, a w normalnych korzeniach tylko końcówki są cięte. Jeśli dużo oddziałów, najsłabiej wyciąć. Korzenie są przycinane tylko wtedy, gdy są dłuższe niż 20 cm i przeszkadzają w sadzeniu.
Sadzonki do sadzenia są przygotowywane w rozmiarze 40x40 cm lub 40x60 cm, ale na słabych glebach dół powinien być większy. Do sadzenia potrzebujemy tylko żyznej, ciemniejszej górnej warstwy, wyjętej z dołu, przygotowana dziura to rodzaj "garnka", który musi być wypełniony żyzną glebą potrzebną młodej roślinie. Bezpośrednio w otworze wymieszać trochę ciemnej ziemi pozostawionej z humusem (kompostem) lub torfem - 1,5-2 wiadra, superfosfat - 250-300 g, sól potażu - 30-40 g, popiół drzewny - 300 g. Ta mieszanina powinna znajdować się na dnie części dołu, a bliżej powierzchni, zostaw przestrzeń (z marginesem) dla systemu korzeniowego sadzonki. Mieszanka składników odżywczych jest posypana na wierzch gleby bez nawozu z warstwą około 2 cm.
Sadzonki czarnej porzeczki są sadzone ukośnie, pod kątem 30-
40 stopni, szyja korzenia powinna wynosić 6-
7 cm Sadzonki agrestu umieszcza się pionowo, bez przechylania, z pogłębieniem szyjek korzeniowych o 3-4 cm, a następnie posypuje na korzenie lewej ziemi, stopniowo wstrząsając rośliną. Wypełnij otwór po brzegi. Gleba wokół roślin jest dobrze zdeptana i podlewana z szybkością 1 wiadra wody na 2-3 krzewów. Dziura jest uszczelniona wilgotną glebą, a gleba jest ściółkowana bogatym w torf kompostem. Po posadzeniu krzak jest krojony krótko, pozostawiając 3-4 pąki nad ziemią. Skrócona roślina w następnym roku uformuje się w krzaczasty krzew, a nietknięta przez długi czas będzie miała żałosny, biczowy wygląd.

Właściwa dieta

Gleba wokół lądowań jest luźna, mokra i wolna od chwastów.
Zalecane dawki nawozu przed sadzeniem zapewniają normalny wzrost roślin przez 1-2 lata na świetle i do 3-4 lat na glebach ciężkich, ale na plantacjach owocowych nawozy są stosowane corocznie.
W okresie wzrostu i owocowania nawozów organicznych czarnych porzeczek stosuje się corocznie przy 5-6 kg / m2. Nawozy azotowe należy stosować na wiosnę (30-40 g / m2 azotanu amonu), fosforany i nawozy potasowe - w trakcie kopania (30-50 g / m2 superfosfatu, 15-20 g / m2 potasowego kwasu siarkowego). Obszar stosowania nawozu - 1,5-2 m średnicy.
W porzeczkach w środkowym pasie często obserwuje się zrzucanie jajnika, szczególnie silnie w pierwszych 10-15 dniach po kwitnieniu. Jednym z powodów tego zjawiska jest uszkodzenie przez późne wiosenne przymrozki. Aby zapobiec wylaniu się jajników podczas przymrozków, krzewy są chronione przez palenie i opryskiwanie wodą, pokryte włókniną.
Na agrest zalecane roczne stosowanie nawozów organicznych i mineralnych na ubogich glebach piaszczystych lub gliniastych; na średniej płodności - po 1 roku i na udomowionych starych stanowiskach - po 2 latach. Orientacyjne dawki nawozu na krzak: obornik lub kompost - 8-10 kg, azotan amonu - 30-50 g, chlorek potasu - 20-30 g, superfosfat - 50-80 g.

Woda, ale czas wiedzieć

Czarna porzeczka szczególnie potrzebuje wilgoci w okresie intensywnego wzrostu i tworzenia się jajnika, w okresie odlewania jagód, a także po zbiorach. Do suchej jesieni zaleca się nawadnianie podzimny. Woda na bruzdach lub w rowkach wykopanych w krzakach. Gleba powinna być zwilżona do głębokości 40-50 cm, gdzie leży główny system korzeniowy. Zużycie wody wynosi około 30-50 l / m2.
Aby zapobiec zrywaniu się gałęzi agrestu pod ciężarem plonu, a jagody nie brudzą się, wokół tulei umieszczona jest czworokątna rama listew. W rogach tej ramy zamocowany jest na słupkach na wysokości 20-30 cm nad ziemią. Aby uzyskać wytrzymałość, stawki są zwęglone na dole, a stawki są malowane. Po ustawieniu ramy, tuleja musi być dalej rozrzedzona. Podniesione nad ziemią gałęzie są mniej podatne na mączniaka prawdziwego, wygodniej jest je zbierać.