Chernoplodka kocha "młodych"


Obecnie krzewy czarnej aronii (aronia czarna) zdobią miejsca wielu amatorów ogrodnictwa, szczególnie w Regionie Non-Black Earth. Przedstawiają kolorowy spektakl na wiosnę, w okresie bujnego kwitnienia, a jesienią, gdy błyszczące kulki już dojrzałych owoców skutecznie wygładzają się na tle jesiennych liści płonących ogniem.

Roślina ta zawdzięcza swoją popularność nie tylko walorom dekoracyjnym, ale także wartości odżywczej i leczniczej owoców, prostej uprawie, wczesnym owocom, wysokim i regularnym plonom, odporności na szkodniki i choroby.
Aronia to wieloletnia krzew o wysokości 2-4 m. Młode krzewy są zwarte, a wraz z wiekiem rozrastają się. Kultura ma dużą nadprodukcję. Nowe pędy powstają z uśpionych pączków u podstawy starych gałęzi (pędy zastępcze) i przypadkowych pąków znajdujących się na korzeniach rośliny matki (pędy macierzyste). Dorosły krzew może mieć do 90 gałęzi w różnym wieku.
Aronia jest kulturą niezwykle światłolubną. Przy długotrwałym cieniowaniu w ciągu dnia, zarówno przez sąsiednie rośliny, jak i ze względu na silne zagęszczenie samego krzewu, wydajność jest znacznie zmniejszona. Gałęzie wewnątrz buszu stają się puste, a zboża skupiają się na obrzeżach.
Nasiona aronii wchodzą w owocowanie w 1-2 lata po posadzeniu. W wieku 5-7 lat są w stanie dać z buszu 9 kg i więcej owoców. Rozgałęzienie pędów rozpoczyna się w drugim roku. Najbardziej kompletne i wysokiej jakości owocowanie obserwuje się na zeszłorocznych oddziałach. Dlatego konieczne jest stworzenie warunków do wzrostu rocznych pędów. Pień szkieletowy jest produktywny do wieku 5-7 lat, następnie musi zostać odcięty od podłoża. Starsze gałęzie owocują okresowo, a po 10-12 latach - raz na 3-4 lata. W młodym wieku aronia owocuje na rocznym i dwuletnim drewnie, na starych gałęziach - głównie na gałązkach owocowych, dzidach, ringwalkach, mieszanych gałęziach.
W obszarach ogrodników-amatorów powstawanie aronii jest najczęściej pozostawione przypadkowi. W wyniku tego, krzewy owocujące gęstnieją, pnie wewnątrz korony stają się puste, owocnik porusza się na wierzchołki gałęzi i na obrzeże.
Formowanie krzewu musi się rozpocząć w młodym wieku i powinno być przeprowadzane co roku. Podobnie jak czarna porzeczka, krzew uformowany jest tak, że składa się z pni w różnym wieku. Prawidłowo uformowany krzew Aronii powinien mieć 40-45 konarów w różnym wieku (w przybliżeniu tyle samo w każdym wieku). Liczba podstawowych pędów młodych roślin powinna być reglamentowana, co roku pozostawia 4-5 podstawowych pędów, najlepiej rozwiniętych, dobrze zlokalizowanych i nie przeszkadzających w rozwoju innych. Dodatki są usuwane przez wycięcie z samej powierzchni gleby w celu zmniejszenia tworzenia potomstwa.
Kolejne przycinanie już owocujących krzewów polega na usunięciu nieproduktywnych gałęzi w wieku 7 lat, zastępując je odpowiednią liczbą podstawowych pędów. Każdego roku łamane, mrożone, osłabione i pogrubiające się gałęzie i pędy są usuwane.
Zewnętrznym wskaźnikiem normalnego stanu roślin jest roczny wzrost nie mniejszy niż 20 cm, wraz z wiekiem wzrost słabnie, plon krzaków i jakość owoców spadają. Aby przedłużyć wysoką produktywność aronii, przycinanie odmładzające wykonuje się w wieku 10-13 lat i w razie potrzeby powtórzyć. W tym przypadku gałęzie są wycinane na wysokości 1 m od powierzchni gleby. Odmłodzenie przycinania zwiększa plon popiołu górskiego o 10-20% i poprawia jakość owoców (stają się większe).