Sadzonki z komórek Królowej usprawiedliwiają nadzieje


Od połowy listopada do początku grudnia, zgodnie z naszymi obserwacjami, najkorzystniejszy czas do zbioru sadzonek owocowych na wiosenne szczepienia.


Nocne temperatury w tym czasie nie spadają poniżej -15 ° C, aw dzień około 0 ° C, a naturalne twardnienie drzew ma miejsce przed zimowym chłodem. Sadzonki, pocięte w tym okresie, są dobrze zachowane i żyją dobrze na wiosnę. Cut sadzonki na wiosnę nie zawsze są wysokiej jakości.
Ogrodnicy często wycinają sadzonki z drzew owocowych, ale to znacznie je osłabia. Drzewo może pełnić tylko jedną funkcję - do produkcji owoców lub sadzonek, a do zbioru i do sadzonek nie ma wystarczającej siły. Na drzewach owocowych, w miejscach, gdzie wycinane są sadzonki, często powstają długie, nie gojące się rany, na które mają wpływ grzyby i skolonizowane przez korniki. W rezultacie z niewielkiej rany może powstać wgłębienie lub część korony. Szczególnie duże problemy występują w owocach pestkowych, ponieważ są one najbardziej dotknięte przez przycinanie jesienią. Mamy na przykład prawie każdego roku mróz od -30 do -40 ° C, a jednoroczny wzrost prawie zawsze zamarza. Takie sadzonki są złe lub wcale się nie korzenią. Tak, a sadzonki są niskiej jakości, ponieważ szczepienia długo się korzenią, rosną powoli i nie dojrzewają dobrze jesienią. W wyniku wieloletnich doświadczeń zaczęliśmy uprawiać sadzonki na specjalnych drzewach lęgowych. Zaczęliśmy zajmować się tym problemem na początku lat osiemdziesiątych. Tak więc, jak sugeruje nauka, nie udało się. Postanowiliśmy spróbować morelowych matek na moreli, chińskiej śliwce, filcu z wiśni, wiśni, czereśni i czereśni.
Przez trzy lata na moreli uzyskiwano bardzo silne sadzonki. Wzrost większy niż 2 m, ale sadzonki słabo dojrzewały, były grube, nieodpowiednie do inokulacji, a drzewo zachorowało na przepływ krwi. W czwartym roku pojawiło się pytanie, czy je usunąć (bo umarłoby za rok), czy też pozostawić w nadziei, że się odbuduje. W rezultacie niektóre drzewa się zagoiły, ale większość zmarła.
Na zlewie chińskie sadzonki były cienkie, słabe iw ciągu 3-4 lat miejsce szczepienia odłączyło się.
Na filcu wiśniowym, sadzonki były również kruche z powodu zamarznięcia drewna samej wiśni. Ogólnie rzecz biorąc, jesteśmy zaskoczeni, jak ta ciepłolubna roślina żyje na Syberii. Prawie we wszystkich krzakach wiśni drewno silnie odczuwalne w zimie. Ale co roku jest ono przywracane i, co dziwne, daje dobre plony. Nosi owoce jak rokitnik, ale krzewy są kruche, a szczepienia często pękają. Od pierwszego roku trwa proces odrzucenia, w miejscu szczepienia powstaje duży napływ. Roślina często cierpi na chlorozę, a do piątego roku umiera szczepionka.
Inokulacja moreli wiśni i czereśni stepowych wysycha do jesieni pierwszego roku - słaba zgodność.
Sand cherry było bardzo dobre. Jego system korzeniowy jest odporny na suszę, mrozoodporny. Przyczynia się mniej w porównaniu z filcu wiśni, moreli i chińskiej śliwki. U nasady szyi tworzy się wiele pędów, co ułatwia proces aktualizacji szczepień. Jak krzew macicy może służyć więcej niż 10 lat. Mamy dobre królowe na czereśnie na morele, brzoskwinie, śliwki wiśniowe, chińskie śliwki, śliwki domowe, amerykańskie śliwki. Ale drewno często zamarza. Konieczne jest zaszczepienie tak nisko jak to możliwe, aby pozostałe niecięte sadzonki całkowicie schodziły pod śnieg. Sadzonki rosną płasko, nie więcej niż 1,5 m, dobrze dojrzałe. Rany po przycięciu goją się szybko. Nie zaobserwowano przypadków zerwania zrazu.
Tworzymy kapsułę macierzystą inaczej. Wybieramy zdrowe podkładki jabłek i gruszek, hodujemy je do 2 m. Następnie na wysokości 1-1,5 m w koronie sadzimy wszystkie gałęzie. Poniżej jednego metra nie inokulujemy, więc przeszczep lekko zamarza. Rok później zaczynamy wycinać sadzonki. Jabłka i grusze są mniej wrażliwe na przycinanie jesienią, a w 5-7 lat od drzewa macicy mogą powstawać owocniki.
Przy dobrych drzewach macicy, sadzonki utrzymywane są w odpowiednim czasie, dają wysoki procent sadzonek i wysokiej jakości sadzonek. Zbierane sadzonki są zwykle przechowywane pod śniegiem, a jeśli nie, to pod trocinami.