Sadzonki do szczepień


Roczne gałęzie, z których wycina się sadzonki do szczepienia drzewek owocowych wiosną, można przygotować zarówno jesienią, jak i wczesną wiosną (początek marca).
Wciąż lepiej jest przygotowywać sadzonki jesienią, dzięki temu będziesz mieć zdrowe przeszczepy.
w przypadku, gdy zima będzie ostra, a roczne przyrosty na drzewach nieco zamarzną.


Do zbioru pędów wybierz zdrowe i produktywne drzewa. Lepiej nie wykonywać zbioru gałęzi z młodych roślin, które nie weszły jeszcze do owocowania. Cięcie pędów odbywa się za pomocą sekatora po opadnięciu liści, gdy pierwsze mrozy już się rozpoczęły, rzędu -8 ...- 10 ° C. W koronie drzewa należy preferować gałęzie położone od strony południowej. Nie należy zażywać cienkich, zbyt krótkich lub zbyt długich gałęzi. Najbardziej akceptowalna długość to 40-50 cm, wierzchołki, niedojrzałe gałęzie, a także pędy z bliskimi pąkami nie nadają się do cięcia sadzonek. Pędy jednej odmiany są wiązane w pęczki i oznaczone.
Możesz oszczędzać pędy w piwnicy lub w obroży śnieżnej. W piwnicy pęczki są umieszczane pionowo i na wszystkich bokach 1/3 posypane wilgotnym piaskiem lub torfem, które czasem nawilżają podczas przechowywania. Temperatura przechowywania powinna wynosić około 0 ... 3 ° C. Jeśli planuje się, że gałęzie będą przechowywane w obroży śnieżnej, ale nie ma jeszcze śniegu, są one umieszczone tymczasowo w chłodnym miejscu, wcześniej owinięte w wilgotną szmatkę, papier i pokryte folią na górze. Za kołnierz podnieś zacienione miejsce (w pobliżu stodoły, w rogu ogrodzenia). Przed ułożeniem w kołnierzu, folię, papier i materiał są usuwane z paczek. 60-80 cm śniegu zasypia, góra śniegu jest wypełniona trocinami lub torfem, aby zapobiec przedwczesnemu topnieniu zaspy. Temperatura w kołnierzu śnieżnym jest bardziej stabilna niż w piwnicy, dzięki czemu sadzonki są bardziej żywe.
Główne warunki do pomyślnego przechowywania - zapobieganie wzrostowi pąków i suszeniu pędów. Sadzonki ze spuchniętymi pąkami nadają się do szczepień tylko w określonych warunkach. W tym przypadku, po szczepieniu, nerki są lekko rozmazane boiskiem ogrodowym, co po sklejeniu łusek spowoduje opóźnienie kwitnienia. Następnie cięcie zacznie rosnąć wraz z zasobami, a woda będzie przepływać do nerek.
Zdarza się, że sadzonki podczas przechowywania lekko wysychają. W tym przypadku, przed szczepieniem, są one umieszczane w wodzie na chwilę, a następnie owinięte w wilgotną szmatkę na dzień i przechowywane w chłodnym miejscu, po czym nadają się do zaszczepienia.
Podczas zbioru pędów wczesną wiosną warto sprawdzić ich zimowanie. Aby to zrobić, odetnij 1-2 gałęzie, przynieś do domu i włóż do naczynia z wodą. Kilka dni później gałęzie są cięte wzdłużnie i patrzą na kolor tkaniny. Nienaruszone drewno i kambium zachowują biały lub jasnoszary kolor, kora jest zielonkawa (fot. 1). Stopień zamrożenia zależy od intensywności brązowienia tkaniny i rozmiaru uszkodzenia. Ciemnożółty i brązowy kolor drewna i kory w jabłoni, czarny w gruszach pojawiają się, gdy jest poważnie zamrożony (fot. 2), takich pędów nie należy używać do zaszczepienia. Następnie sprawdź nerki i przewodzące belki u podstawy: jeśli nacięcie nie ujawnia ciemnienia tkanek, wówczas sadzonki są odpowiednie do użycia. Pąki wzrostu w większości drzew owocowych są bardziej odporne na mróz i mniej podatne na zamarzanie niż owoce.