Czym jest chora czereśnia


Wiśnia dla ogrodników raczej kapryśna kultura. Aby uzyskać dobre plony, należy odpowiednio dbać o nią, aby chronić przed szkodnikami i chorobami.

Najczęstszymi chorobami czereśni na środkowym pasie są: kokcomycosis, leczenie gumy, parch i oparzenie w trybie monilialnym.
Kokkomikoz wpływa na liście, a czasem młode pędy i owoce. Choroba zaczyna się objawiać na początku - w połowie czerwca. Najpierw na górnej stronie liści pojawiają się czerwone lub fioletowofioletowe małe plamki. Następnie te plamy zwiększają się, a nawet łączą ze sobą. Liście stopniowo żółkną i opadają długo przed upadkiem lub wysychają, uzyskując brązowy kolor. Ciepła, mokra pogoda przyczynia się do rozprzestrzeniania się choroby. Krzewy słabną i często zamarzają w zimie. Młode krzewy są bardziej niszczone przez chorobę niż dorosłe owoce. Patogeny zimują w opadłych liściach. Dlatego też, jeśli nie prowadzisz gruntownej walki z chorobą, objawi się ona co roku.
Około pięć lat temu choroba pojawiła się w moim ogrodzie i uderzyła w wiśnie. Chociaż późno zauważyłem tę chorobę, opryskując 1% roztworem Bordeaux, udało nam się zapobiec masywnemu opadaniu liści i uzyskać zadowalający plon. Jesienią po opadnięciu liści starannie zebrał wszystkie opadłe liście na folii, wyjął ją z ogrodu i spalił. Następnie krzewy są posypane 3% mieszaniną Bordeaux. Również ostrożnie posypane i gleby pod krzakami. W następnym roku choroba nie ujawniła się, ale mimo to, jako środek zapobiegawczy, natychmiast po kwitnieniu, spryskano 1% mieszaniną Bordeaux.
Jeśli ogród jest otoczony innymi działkami ogrodowymi i istnieje wysokie ryzyko infekcji ze strony sąsiadów, to w celu uniknięcia takiego rozpylania pożądane jest corocznie.
Strup. Ta choroba dotyka głównie owoców. Owoce nie powiększają się, są suche.
Oparzenie monilialne występuje również wszędzie. Uszkodzenie przypomina wyglądem oparzenia, stąd nazwa. Czynnik sprawczy choroby zimuje na dotkniętych owocach, strzela i zaczyna objawiać się wczesną wiosną. Dotknięte kwiaty stają się brązowe i suche. Choroba "pali się" również liście i młode pędy. Owoce tworzą małe, szare pady i gniją.
Środki mające na celu walkę z kokcomycozą, parchem i oparzeniem osobowym są takie same.
Godetreatment. Choroba objawia się latem w postaci przezroczystej żywicy suszącej na uszkodzonych obszarach. Głównym powodem pojawienia się choroby - silne przycinanie buszu i cięcia dużych gałęzi. Wiśnia jest zwykle silniejsza niż jabłoń, reaguje na przycinanie. Dlatego najlepiej jest latem stworzyć krzew wiśni, łamiąc otwarte zielone pędy palcami, aż będą miękkie i nie większe niż 5 cm. Musimy starać się unikać oparzeń słonecznych. Aby to zrobić jesienią, tuż przed początkiem ujemnych temperatur, pnie należy wybielić wybielaczem ogrodowym. Jeśli jednak na krzakach zauważy się leczenie dziąseł, oczyść to miejsce do zdrowej tkanki, przetrzyj je 1% roztworem błotnych liści witriolu lub szczawiu i ostrożnie przykryj je placem ogrodowym.