Aronia - pomoc ze swojego ogrodu


Nazwa rodzajowa Aronia pochodzi od greckich aros - "pomoc", "korzyść", co wskazuje na wiele użytecznych cech tej niesamowitej rośliny.

W naturze rośnie na suchych glebach kamienistych, a nawet na piaskach. Kiedyś w Europie aronia, dzięki swojej dekoracji, służyła jako ozdoba parków i ogrodów. W Rosji przyciągnęła uwagę swoimi użytecznymi właściwościami. Aronia jest skoroplodna, wysoko plonująca, mało wymagająca dla warunków wzrostu, odporna na choroby i szkodniki, a jej jagody goją się. Kolejną zaletą tej uprawy jest roczne owocowanie.
Pielęgnacja aronii polega na podlewaniu, karmieniu, przycinaniu gałęzi starzejących się u podstawy krzewu, usuwaniu słabych rocznych wzrostów.
Aronia może być rozmnażana przez nasiona wysiane późną jesienią, a także zielone sadzonki w okresie masowego kwitnienia. Istnieje wiele innych sposobów rozmnażania aronii: warstwowanie poziome, dzielenie krzewu, nasiona kłącza, szczepienie na różnego rodzaju popiele (najlepiej w łodydze, na wysokości 0,8-1,2 m). Aronia, szczepiona wiosną, owocuje w drugim roku, a uzyskane drzewo ma niezaprzeczalne zalety w stosunku do krzaczastych (nieszczepionych) krewnych. Po pierwsze, aronia szczepiona jest wygodniejsza w pielęgnacji, a po drugie jest znacznie wydajniejsza.
Zauważono, że aronia czarna rośnie lepiej tam, gdzie gromadzi się więcej śniegu. Ponadto gleba powinna być dobrze przepuszczalna dla powietrza i przepuszczalna dla wody. Lekkie gliny i glinki piaszczyste nadają się do aronii. Ta kultura nadmiaru limonki nie lubi, chociaż najlepiej rośnie na lekko kwaśnych glebach.
Po zasadzeniu Aronia jest cięta, pozostawiając konopie o wysokości 15-20 cm, co ma zapewnić lepsze krzewienie wiosną. Dorosły krzak aronii powinien mieć 40-70 pni w różnym wieku. Dzięki rocznemu przycinaniu pozostaw 5-8 młodych pędów, głównej zasady w tym samym czasie - w celu utrzymania niezbędnego oświetlenia buszu. Gałęzie starsze niż 12-13 lat są usuwane. Przycinanie odbywa się na wiosnę, przed pęknięciem pąka.
Dojrzałe owoce aronii mają wyjątkowy skład chemiczny. Są użyteczne w profilaktyce miażdżycy, nadciśnienia, zaburzeń snu, wzmacniają układ odpornościowy, promują usuwanie substancji radioaktywnych z organizmu. Zawartość witaminy P, przyczyniająca się do wzmocnienia ścian naczyń krwionośnych - główną zaletą aronii. Zgodnie z zdolnością do gromadzenia się w miąższu owoców znaczna ilość związków jodu (10 μg na 100 g świeżych owoców) Aronium jest gorsze tylko do feijoa. Część sorbitolu owocowego - substytut cukru dla diabetyków. Liście zawierają substancje poprawiające funkcjonowanie wątroby i sprzyjają powstawaniu i odpływowi żółci.
W okresie poza sezonem, owoce aronii są stosowane jako wielolekowe lekarstwo na zwiększone zmęczenie, niedobór witamin i anemię. Najlepiej połączyć je z czarnymi porzeczkami i owocami dzikiej róży, w tym z suszonymi. 30 g owoców na noc, zalać dwie filiżanki wrzącej wody, nalegać w termosie, następnego dnia pić w trzech dawkach 1/2 szklanki pół godziny przed posiłkiem.
Leczenie i profilaktyka z jagodami aronii i preparatami nie jest zalecana w przypadku zwiększonego krzepnięcia krwi, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz zapalenia żołądka o zwiększonej kwasowości soku żołądkowego. Hipotonika Aronii nie jest przeciwwskazana, ale nie powinna być nadużywana.