Magiczny zapach jodły


Evergreen drzewa iglaste są jednymi z najlepszych ozdób ogrodu. I wśród nich jodła syberyjska wyróżnia się wyraźnie zarówno pięknem, jak i właściwościami leczniczymi.


Nie bez powodu został wybrany jako główna ozdoba najbardziej ukochanego święta - Nowego Roku. To prawda, że święto to dzieli świerk z świerkiem. Ale wciąż najlepsza "choinka" jest jodła! Sędzia dla siebie: jego korona jest znacznie grubsza, jej igły są puszyste, dłuższe i bardziej miękkie (absolutnie nie kłują!), A co najważniejsze - dużo bardziej pachną niż świerk. Szyszki jodłowe są proste jak świeca na drzewie Nowego Roku, w przeciwieństwie do wiszących ze świerku. Jego gładkiej, ciemnoszarej kory nie można pomylić z szorstką, pękniętą, pofałdowaną jodłą.
Na Syberii lasy jodłowe (jodły) wraz z cedrem (sosna syberyjska) tworzą podstawę tajgi iglastej. Z daleka, na tle horyzontu, jodła zdaje się być gigantycznym grzebieniem, delikatnie przeczesującym gąszcz gorliwych chmur; potem kły wygłodniałej buzi, pochłaniające słońce, które zmęczyło cały dzień i zalewając zachód słońca krwawym fioletem; potem nie do zdobycia palisada, za którą leży nieznany tajemniczy kraj. Ale w rzeczywistości wszystko jest tylko zasłoną. Trzeba tylko "ciągnąć" za niepozorną nitkę szlaku, jak to będzie elastycznie się rozszerzać i wpuszczać do swojego magicznego świata. Nie chodzą po ziemi w jodle, ale na falach "suchych" - mech pod stopami i gęsty krzew spadających igieł sosnowych są tak miękkie i sprężyste. W nim powietrze nie jest wdychane, ale jest pijane - przedtem jest gęste, smaczne i odurzające.
Niż to jest przydatne
Powietrze, nasycone jodłowymi igłami, leczy: zabija patogenne bakterie, podnosi witalność. W igłach, kory, skrzelach znajduje się olejek eteryczny, którego część to kwas foliowy, kamforę, borneol, alfa i beta-pinen, dipenten, kwas abisyński i askorbinowy, triterpenoidy, flawonoidy, tokoferol, fitoncydy, żywice, garbniki.
Napary wodne igieł i nerek są stosowane w leczeniu szkorbutu i są stosowane jako środki moczopędne, dezynfekujące i znieczulające w chorobach nerek i pęcherza moczowego, bólach zimna i reumatycznych. Do jej przygotowania świeże igły muszą być oddzielone od gałęzi, drobno posiekane i poprowadzone w małych porcjach do wrzącej wody, nie pozwalając przestać wrzenia. Po 30 minutach odcedzić wywar, schłodzić i zakwasić kwasem cytrynowym, aby poprawić smak. Na 1 litr posiekanych igieł sosnowych - 4 litry wody, kwas cytrynowy - do smaku.
W maju rośnie z pąków na końcach gałęzi jodłowych. Są jasnozielone, całkowicie miękkie i bardzo smaczne. Ciało tylko pragnie ich w czasie wiosennego niedoboru witamin. Za każdym razem, gdy mijam jodły w moim ogrodzie, z pewnością uszczypnę kilka pączków. Nawiasem mówiąc, takie szczypanie przynosi korzyści tylko drzewom - korona staje się grubsza.
Jeśli przyjrzysz się bliżej kory, to pokazuje niewielki obrzęk. Są to tak zwane guzki balsamiczne. Zawierają żywiczną substancję - gumę. Słowo takie jak "gill"! Ma wyjątkową właściwość antyseptyczną i leczy wszelkie zainfekowane rany i owrzodzenia na skórze. Każda rana, uzyskana podczas pracy w daczy, smaruję sokiem. Przebijam spiczastą szczękę patykiem na pniu i przykładam kilka kropel gumy do rany. Zhivitsa tynkuje ranę plastrem, po czym nie przeszkadza i można dalej pracować bez bandażowania.
Z igieł sosnowych, gałęzi i kory za pomocą sublimacji otrzymuje się słynny olej jodłowy. Stosuje się go w zapaleniu nerwów, zapaleniu mięśni, reumatyzmie stawowym, w aromaterapii. Wdychanie oparów jodły w małych dawkach stymuluje obronę organizmu. Wyciąg z kory jodłowej ma pozytywny wpływ na odbudowę wątroby po resekcji.
Otrzymujesz niezrównaną przyjemność, po usmażeniu przez jodłową miotłę, poczujesz niezwykłą lekkość - jakbyś odrzucił swoje ramiona na kilka lat.
Jak wyhodować syberyjskiego
Uprawianie zaprawionego Syberyjczyka w ogrodzie nie jest trudne. Nasiona jałówki w kwietniu do głębokości
0,5 cm Najlepsza gleba to glina. Do 6-8 lat sadzonki rosną powoli. Do trzeciego roku osiągają długość 15-20 cm i powstaje pierwszy okółek. W tej chwili rośliny tolerują przeszczep bez śpiączki. W leshozes sadzonki są sadzone pod tak zwanym mieczem Kolesova: wbija się w ziemię, sadzonka jest opuszczana do uformowanego otworu, pogłębiając szyję o 1-2 cm, następnie miecz utknie w całość, mocno naciskając korzeń z ziemią. Ważne jest, aby nie pozwalać na korzenie i tkactwo. Wszakże maleńkie korzenie z czasem zamieniają się w potężne korzenie, a wraz z ich zakrętami i przeplotem nie można uniknąć kłopotów. W starszym wieku sadzonki są przeszczepiane tylko grudką ziemi.
Jodła ma głęboki system korzeniowy, jest odporna na wiatr skała. Jest wyjątkowo odporny na kolor, zdolny do uprawy pod koronami innych drzew. Ja, na przykład, zasadziłem trzy drzewa po północnej stronie domu. Doskonale rosną w cieniu domu, chronią go przed zimnymi północnymi wiatrami i prawie nie zasłaniają miejsca. W cieniu jodły można postawić altanę, budynki gospodarcze lub kompost. Nawiasem mówiąc, korona jodły dobrze uformowana przez nerki prischipkoj, a nawet fryzurę. Jeśli wysokie drzewo na terenie jest niepożądane, roczny wzrost korony może być ograniczony przez wiele lat i uprawiać jodły nawet na alpejskim wzgórzu.