Złota porzeczka


W wioskach niemal każdy może spotkać się z tymi dwumetrowymi krzewami. Ponieważ - to najbardziej bezpretensjonalna kultura. Rośnie jak dziki, nie żądając niczego, bez wymuszania.Jego sadzenie często znajduje się wzdłuż linii kolejowej, a obywatele, którzy nie mają letniej rezydencji, często podróżują do nich, aby zbierać jagody na dżem. Mają jedną wadę - jagody z kucykami i ich czyszczenie to ciężka praca. Ale są silniejsze i słodsze niż jakakolwiek inna porzeczka. W wioskach niemal każdy może spotkać się z tymi dwumetrowymi krzewami. Ponieważ - to najbardziej bezpretensjonalna kultura. Rośnie jak dziki, nie żądając niczego, bez wymuszania. Dla dzieci - to najbardziej ulubiona jagoda. I dojrzewa nierównomiernie, okres owocowania jest rozciągnięty. Ale nikt tak naprawdę nie zna jej imienia.Determinant roślin podaje takie informacje o złotej porzeczce w centralnej Rosji. Barwa brązowa lub brązowa, pękanie, bez cierni, brodawek, soczewicy.

Młode pędy - jaskrawoczerwone, brązowe, gołe lub czerwone, szaro-czerwone, melkoopushennye. Liście - proste nacięte lub klapowane. Kwiaty są żółte lub czerwonawe. Kwiatostan jest pędzlem. Owoc jest kulistą jagodą, brązową lub czarną, czasami z niebieskawym nalotem.

Badanie złotej porzeczki przeprowadzono na stacji doświadczalnej owoców i jagód Rossoshansky. Stwierdzono, że nasiona należy wysiać jesienią (koniec września, październik) - przed nadejściem silnych mrozów. Lepiej jest przygotować sadzonki o długości do 30 cm, ponieważ korzenie gorzej niż czarna porzeczka. Sadzenie sadzonek powinno odbywać się pod koniec sierpnia, w pierwszej połowie września. Wcześniej powinny być moczone w wodzie przez 2-3 dni. Do sadzenia wzrośnie w tym roku, odcinając trawiaste, nevzrevshie szczyty.

Złota porzeczka - odporna na suszę i zimotrwała roślina. Doświadczenia związane z uprawą tej rośliny w chronionych pasach leśnych wykazały jej przewagę nad innymi roślinami jagodowymi. Pracując jako główny agronom stowarzyszenia "Orenburgsadpitomnik", udałem się na wyjazdy służbowe do gospodarstw zajmujących się ogrodnictwem. Odwiedzając w szczególności w powiecie Perevolotsk, ja z ciekawości zbadałem pas lasu ochronnego na terenie kołchozu. Lenin. Przechodząc od buszu do buszu, zachwycał się różnorodnością form złotej porzeczki. Zmieniono smak jagód, ich wielkość, plon krzewów, ich wymiary.

Odporność na suszę ze złotej porzeczki, jej zimotrwalosc, słodkie jagody (słodsze od czarnej porzeczki) - tak interesuje się mieszkaniec w lecie.

Według laboratorium Stacji Doświadczalnej Rossoshansky, jagody ze złotej porzeczki zawierają witaminę C. Zawierają cukier - 13,5%, kwasy - 1,3% i jagody czarnej porzeczki, pamięć cukru Michurina wynosi tylko 8%, kwas - 2,4%.

Jest bardziej owocny niż czarne porzeczki. Nie stwierdzono szkód powodowanych przez szkodniki i choroby. Ta roślina jest bezpretensjonalna dla warunków wzrostu. Jednak niewiele zostało zbadanych i upowszechnionych, co ogranicza wstęp do kultury.

W badaniu stwierdzono, że najbardziej produktywne gałęzie złotej porzeczki to 3-4-letnie gałęzie. Kwiaty mają silny aromat. Są jasnożółte, kwitną przez 5-7 dni. Cały pędzel rozkwita 10-15 dni.

Aby uzyskać wysoką wydajność złotej porzeczki, trzeba posadzić kilka krzewów na pereopylenię. Powinny być wyhodowane z sadzonek, nie wycinane z jednego buszu, ale z innych. Samopłodność złotej porzeczki jest bardzo niska. Uprawa podczas samozapylania jest bardzo mała.

Na stacji doświadczalnej Rossoshansk zidentyfikowano następujące obiecujące formy złotej porzeczki.

N 13-1. Jagody są żółte. Dojrzewają na początku lipca. Wielkość jagody wynosi 1,5 cm, cukier w nich wynosi 11%, kwasy - 0,8%.

N 14-2. Jagody są czarne. Dojrzewają pod koniec czerwca. Rozmiar - 1,3 cm Cukier w jagodach - 7,5%, kwasy - 1,2%, witamina C - 213 mg /%.

Rozsada N 15-4. Jagody są pomarańczowe. Dojrzewają pod koniec czerwca. Ich wielkość wynosi 1,2 cm, cukry zawierają 10%, kwasy 1%, witaminę C - 104 mg /%.

Sadzonka 15-2. Jagody czarne. Dojrzewają pod koniec czerwca. Jagody 1,2 cm. Cukry zawierają 10%, kwasy - 1,2%, witaminę C - 130 mg /%.

(Miligram /% to gdy 130 g jagód zawiera 130 mg witaminy C)

Badanie złotej porzeczki prowadzone jest w Instytucie Bashkir Research Rolnictwa - NPO "Baszkir". Podkreśla się formy złotej porzeczki z niebieskimi, czerwonymi, żółtymi, czarnymi jagodami.Adresy:

Organizacja pozarządowa "Baszkir": 450059, Ufa, ul. Richard Sorge, 19 lat, ogrodnik NPO "Baszkir".

Rossoshansky stacja eksperymentalna owoców i jagód: 396600, region Woroneż, góry. Rossosh.