Jeśli drzewo jest martwe


W ciężką zimę 2009-2010 wiele drzew owocowych zginęło na wsi naszego masywu. Teraz, niestety, muszą zostać usunięte. Oczywiście samo drzewo można wyciąć, ale co z pozostałymi kikutami? Nie możemy ich wydobyć dla nas, dla osób starszych. Może powiesz mi łatwiejszy sposób na rootowanie drzew?
Marina Nikiforovna AFANASIEVA, miasto Samara

Wielu ogrodników w tym roku z niepokojem oczekiwało końca lata: czy liście opadną na drzewa, które zamarzły w zimie? W końcu ekstremalne wahania temperatury ostatniej zimy spowodowały znaczne uszkodzenia roślin ogrodowych. Ale skutki zimowych uszkodzeń na drzewie mogą ujawnić się nie tylko tuż po zimie, ale nawet w ciągu najbliższych kilku lat.
Dalszy stan drzewa zależy zarówno od stopnia uszkodzenia, jak i od jego zdolności regeneracyjnych, warunków pogodowych okresu wiosenno-letniego, poziomu technologii rolniczej itp. Jednocześnie w sprzyjających warunkach (chłodna mokra wiosna, umiarkowane lato) i odpowiedniej pielęgnacji większość drzew zostaje przywrócona jesienią.
Aby określić stopień zamrożenia, należy najpierw dokładnie zbadać drzewa, zwłaszcza odwieczne gałęzie, - czy występują odmrożenia i oparzenia słoneczne. Następnie za pomocą ostrego noża wycinamy głębokość 0,5 cm kory i młodego (zewnętrznego) drewna u nasady, pośrodku i u góry łodygi, u nasady gałęzi szkieletu lub wycięte z różnych części korony gałęzi. Na przekrojach poprzecznych i podłużnych widać uszkodzenia komórek kory, kambium i drewna. Nienaruszone drewno ma biały lub zielonkawy kolor. Przycinanie takich drzew odbywa się w regularnych odstępach czasu, tj. przed pączkiem kwitnącym.
Jeśli kora i drewno są jasnobrązowe lub brązowe, takie drzewa są zamrożone średnio. Gałęzie te mają osłabione połączenie z systemem korzeniowym, ich giętkość jest słaba, a wzrost nowych warstw drewna jest powolny. Muszą być przycięte do zdrowego drewna po kwitnieniu pąków.
Jeśli kora i drewno drzewa owocowego są ciemnobrązowe, to drzewo bardzo zamarzło i nie trzeba się spieszyć z przycinaniem. Im ciemniejsza jest tkanina na kroju, tym silniejsze zamrażanie. W takim przypadku nie wszystkie uszkodzenia wystąpią natychmiast, skutki zamarznięcia mogą mieć wpływ na kilka lat.
Przycinanie takich drzew należy odłożyć do momentu, aż strefa zamarzania będzie wyraźnie widoczna, lub do następnego roku, kiedy zarośnięte nowe gałęzie mogą określić, gdzie przycinanie będzie najbardziej skuteczne.
Gdy cała nadziemna część jest całkowicie zamrożona w dorosłych drzewach, czasami lepiej jest wykorzenić i sadzić nowe drzewa.
Ale, niestety, upieranie kikutów z martwych drzew ręcznie w amatorskim ogrodzie to najcięższa praca i nie różni się zbytnio od tego, jak robili to nasi pradziadkowie.
Jeśli drzewo jest stosunkowo małe (średnica pnia wynosi nie więcej niż 10-12 cm), a następnie, cięcie go, lepiej zostawić kikuta o wysokości 1,5 metra. Następnie rozejrzyj się wokół niego w odległości około
50 cm szerokości wykopu przez bagnet łopaty, cięcie ostrym toporem z korzeniami i usuwanie ich wraz z ziemią z rowu.
Następnie trzeba potrząsnąć kikutem, obrócić dno ostrą łopatą i siekierą, grudę gleby uformować z pozostałymi korzeniami i zrzucić kikut, opierając się na niej jak dźwignia. Korzystanie z ręcznej wciągarki znacznie ułatwi tę pracę.
O wiele trudniejsze jest korzenie kikutów ze starych drzew o dużej średnicy. Aby to zrobić, również wokół drzewa, w odległości nie mniejszej niż 70-80 cm od pnia, konieczne jest wykopanie głębokości rowka o długości 2-2.5 bagnetów. Następnie obficie podlewaj glebę wewnątrz koła, wybierając glebę pomiędzy najgrubszymi korzeniami i próbując ustalić, które korzenie trzymają drzewo.
Cienkie korzenie drzewa są cięte za pomocą sekatora, a grube korzenie są piłowane ostrym teczką. Dla wygody w pracy, gdy śpiączka jest wycinana od dołu i wyciągnięta z dołu, jedna ze ścianek rowu jest pochylona. Następnie, na skraju wykopu, od przeciwnej strony nachylonej ściany, kładzie się belę o średnicy 15-20 cm lub równy kamień dla wsparcia. Następnie, pod wyzwolonym systemem korzeniowym, karmione są 2-3 silne kije i działając jako dźwignie, wysiłki kilku osób nieznacznie podnoszą kikut z dołu. W tym samym czasie wstrząśnięte jest odnajdywanie ograniczających korzeni. Za pomocą ostrej łopaty rozcina się podstawę śpiączki, główne korzenie unieruchamiające odrąbuje siekierą i wyciąga kikut z kikutami korzeni z dołu.
Usuwanie bardzo dużych pni można znacznie ułatwić za pomocą środków chemicznych. Aby to zrobić, najpierw w suchy dzień, należy wywiercić otwór w otworze o średnicy około 1,5-2 cm i głębokości 15-20 cm (im głębiej, tym lepiej) w odstępie 10 cm. Wlać roztwór siarczanu amonu do otworów, które powinny być przygotowane zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Rozwiązanie zostanie wchłonięte przez drewno i szybko zgnije od wewnątrz. Po roku usunięcie takiego kikuta będzie znacznie łatwiejsze.