Złote kule w pobliżu ogrodzenia


W inteligentnych, błyszczących czasopismach często piszą o wiejskich ogrodach i polecają sadzenie ślazu lub dalii w pobliżu ogrodzenia.


Nie kłócę się - są piękne, ale przy moim płocie rosną nie mniej piękne kwiaty i pnącza. Bardzo lubię żółty w ogrodzie, w ogrodzie i na rabacie. Dlatego w przeważającej mierze mam rośliny o żółtych kwiatach: roczne i wieloletnie słoneczniki, rudbekia, nagietek, tagetis, korekta, lapchatka, powojnik syberyjski, cętkowana plamistość i coleopteran (pokrycie ziemi), środek wiosenny, żółte lilie i wiele innych z żółtymi kwiatami.
Ale chcę ci powiedzieć o cięciu rudbeckii - Złotej Kuli. Rośnie na moim płocie, ponieważ jest to roślina wysoka i obficie kwitnąca. Ma wszystko w porządku: liście są trójpłatkowe, a złote kulki to kwiatostany frotte - kosze na cienkich szypułkach. Liście od dołu są bardzo duże, pięciokąte, a na górze małe. Rudbeckie kwitnie obficie i przez długi czas, kocha zimną glebę, światło i ciepło.
Wszystkie rudbeckie rozmnażają się przez nasiona, dzieląc krzew i przez zielone sadzonki, i można je pokroić zarówno wiosną, jak i jesienią. W przypadku siewnego sposobu rozmnażania nasiona wysiewa się w maju, rudbeckia zakwitnie w drugim roku. Sadzonki sadzi się według schematu 50x50 cm, bardzo dobrze na rabatach w grupach (w tle) i przy ogrodzeniu. Karmię swoją piękność zielonym nawozem z beczki i płynnym naparkiem Dziewanny, a oni podobają mi się wspaniałym kwitnieniem. Na zimę okrywam system korzeni grubą warstwą próchnicy (w ciągu jednego roku wystąpiły silne przymrozki, a niektóre krzewy zamarzły). W kroju złote kule nie trwają długo, ale na klombie kwitną do późnej jesieni.
Na płocie mam sztuczkę echinocystis. Skąd się wziął, nie wiem, najprawdopodobniej przyniósł ziarno ptaka. Wczesną wiosną około 10 lat temu widziałem roślinę, która wyglądała jak ogórek. Wzrastał w zaroślach wiśniowej trawy, która bezczelnie weszła do mojego kuchennego ogrodu od sąsiada. Nawet wczesne kwiaty nie kwitły w ogrodzie. Ostrożnie wykopałem go grudką ziemi i wyjąłem spod czereśni. Echinocystis był dobry, a teraz cały płot jest splatany. Stałem się bardzo przyjacielski ze złotymi kulami i "zmusiłem" ich do ukłonu w ziemię. Kwiaty tego jednorocznego pnącza są białe, pachnące, zebrane w pędzel. Kwitnie echinocysti od wczesnej wiosny do późnej jesieni, obficie toleruje mrozy do -5 oC. Liście wyglądają jak ogórek, owoce - małe kolczaste "orzechy". Nie zbieram nasion, "orzechy" otwierają się podczas dojrzewania i wystarczają do spania na ziemi, ale do wiosny. Liana rośnie szybko, uwielbia dobrze nawożoną glebę, światło i ciepło. Bardzo zaprzyjaźniliśmy się z Echinocystis ze złotymi kulkami. Obie te rośliny mogą być wykorzystywane do kształtowania krajobrazu i ozdabiania ogrodzeń.