Znajomy z przedszkola


Ta roślina jest chyba znana wszystkim. Wystarczy pomyśleć o chabrze - a pole przed nosem pojawia się na twoich oczach, a bezpretensjonalne kwiaty zmieniają kolor na niebieski wśród kłosów pszenicy, które wielu z nas narysowało w przedszkolu. Dla wiejskiego agronoma są chwastami, ale dla kwiaciarni - słodkim zwiastunem wioski. A teraz nie tylko z niebieskimi, ale z białymi, różowymi i fioletowymi pąkami.
Od pięciu lat robię małe łóżko dla chabrów. Nie myśl, że je uprawiam do gotowania zgodnie z recepturami słynnej Eleny Molokhovets, po prostu podziwiaj je w ogrodzie i w wazonie. Jest to roślina bezpretensjonalna i odporna na zimno, słoneczna i odporna na suszę. Ale jeśli tworzy komfortowe środowisko - odległość między roślinami - 20-30 cm, regularne podlewanie i nawożenie - wtedy na pewno dostaniesz obfite i dość długie kwitnienie.
A wciąż chabry są doskonale przycięte, z tym wyjątkiem, że po wyhodowaniu już w wodzie wyglądają nieco bledszy. Na krótkich pędach wyglądają świetnie w przezroczystym szkle i małym wazonie monofonicznym.
Kiedy kwitną w ogrodzie, sałata tworzy nasiona z ostrymi pąkami, które są przenoszone przez wiatr. Pomyślnie ląduje, nasiona kiełkują. Na południu, w przeciwieństwie do centralnej Rosji, kolejne wydarzenia mogą się rozwijać na różne sposoby. Jeśli nasiona natychmiast wyrosły, to chaber ma możliwość rozkwitnięcia tej jesieni (późna fala kwitną chabry w moim ogrodzie). Ale możliwa jest również inna opcja: młoda roślina ze srebrnymi liśćmi będzie tolerować łagodną zimę, kontynuować jej wzrost wiosną i kwitną wczesnym latem (wczesna fala chabrów). Tak więc roczna roślina czasami zmienia się w dwuletnią.