Naszyjnik z perłami Arabis


Wiosną każdego dnia robi się coraz cieplej. Tu krokusy rozkwitały w jaskrawym wielobarwnym dywanie, a za nimi wdzięczne żonkile, a niemal równocześnie z nimi dziesiątki odmian tulipanów lśniły swoim porannym splendorem.
Tak więc każdej wiosny podziwiam oglądanie przebudzenia zebranych przeze mnie roślin, które z niepohamowaną siłą spieszą się, aby rozpuścić szmaragdowe liście w kierunku wiosennego słońca. To piękny widok, ale ludzki umysł jest tak skonstruowany, że nawet w doskonałości udaje nam się znaleźć wady.
Wiosenne kwiaty są piękne i pożądane, ale problem polega na tym, że są rozproszone w klombach, jak garstka klejnotów upuszczonych na drogę wiosennej odwilży. Nie, to jeszcze nie jest znakomita dekoracja. Bez szlachetnej pensji nawet najcenniejszy kamień jest po prostu surowcem w rękach wykwalifikowanego jubilera.
Jakie ramy obejmują tę wielobarwną delikatną wiosenną świeżość? W mojej kolekcji znajduje się tak niepozorny, wcale nie wyróżniający się bylinowy pokrowiec wieloletni - kaukaski arabis z rodziny krzyżowej. Jest to wiecznie zielone pełzające bylina o wysokości ogonku do 15 cm, kwitnie wczesną wiosną z różnymi śnieżnobiałymi kwiatami zebranymi w zaroślach, które całkowicie pokrywają gęsta murawę od zieleni ze srebrnym pokwitaniem liści nie przekraczającym 5 cm. do gleby. W klombach arabis posadzono w słonecznych, niewodnych miejscach. Rozmnaża się wegetatywnie, dzieląc krzew i sadzonki, a rozmnażanie nasion jest również możliwe. 2 tygodnie po kwitnieniu rośliny należy przyciąć na wysokość 3-4 cm od powierzchni gleby i lekko posypać lekko piaszczystą mieszanką gleby. Następnie arabis jest odnawiany i aż do jesieni nie traci świeżego szaro-zielonego wyglądu.
Wykorzystują arabis w kształtowaniu krajobrazu do ustawiania granicy, w ogrodach skalnych, na skalistych obszarach, na pierwszym planie mixborder. Ale najważniejsza jest granica i tworzenie tła tulipanów, które jednocześnie kwitną. Kompozycja okazuje się bajeczna, to naprawdę naszyjnik z arabis.
W tym sezonie, a także arabis i cały asortyment bulwiastych roślin, sadzę w pojemnikach, aby dzięki roślinom kwiatowym można było stworzyć kompozycję na każdy gust.