Wybierz raz i na całe życie


Dla kwiaciarni praktycznie nie ma problemów z roślinami. Róże w naszym klimacie muszą być chronione zimą i wczesną wiosną, tulipany uratowane przed zmiennością, żonkile z muszek cebulowych itp. Jeśli chodzi o trawiaste piwonie, najważniejszą rzeczą jest zacząć od razu.


Przede wszystkim nie popełnij błędu przy wyborze odmiany i nie naruszaj zasad sadzenia. Konsekwencje błędów popełnionych na tym etapie dotyczą nie tylko lat, ale i dekad później i są praktycznie niepoprawne. Dlatego najważniejszą rzeczą jest wybór odmiany. Przyrównywam wybór odmiany do wyboru na suchenoj: raz i na całe życie.
Piwonia jest długo samotnikiem na naszej ziemi, wiele odmian może żyć z tobą przez całe życie i pozostanie w ogrodzie na pamiątkę potomków. Nic dziwnego, że piwonie nazywane są "babciami". Przy wyborze odmiany konieczne jest poznanie genealogii odmiany, którą lubisz: od tego, jaki gatunek się pojawił. Takie informacje podane są w poważnych katalogach i książkach na temat pionków, znane są szanowanemu sprzedawcy. Rodowód określa najważniejsze cechy odmiany: ogólny wygląd rośliny w trakcie sezonu, czas i obfitość kwitnienia, witalność, długowieczność, cechy rolnictwa.
Współczesna klasyfikacja ogrodowa pionów identyfikuje kilka grup pochodzenia: odmiany z piwonii mlecznej (Paeonia lactiflora). Synonim piwonii o białych kwiatach (P. albiflora) jest częściej stosowany w zagranicznych publikacjach. Czasami w niektórych katalogach i starych publikacjach występuje synonim chińskiej piwonii (P. Chinensis) - historyczna nazwa przypominająca, że te piwonie przybyły do Europy z Chin. Najliczniejszą grupą są najbardziej typowe i znane peonie. Zwykle duże, gęste. Ale w tej grupie są peonie i wszystkie inne formy kwiatów, zwłaszcza japońskie. Okres kwitnienia w porównaniu z resztą grup jest spóźniony. Odmiany piwonii milonotvetkovogo różnią się żywotnością i długowiecznością.
Odmiany są hybrydowe. Uzyskuje się je z międzygatunkowej hybrydyzacji trawiastych pionów. Istnieje wiele takich kombinacji.
Najczęściej są to hybrydy pomiędzy pionierem larw i piwem leczniczym (P. officinalis).
Hybrydy tego typu wyróżniają się atrakcyjnymi, czystymi, jasnoróżowymi i czerwonymi kolorami. Większość z nich to proste i częściowo podwójne formy kwiatowe, ale istnieją odmiany frotte. Rozpocznij kwitnienie i uzupełnij go około tydzień przed piwoniami mlecznego kwiecia. W jednym miejscu może z powodzeniem rosnąć do 10 lat.
Hybrydy z piwonii mleczno-kwiatowej i piona P. leucis (P. tenuifolia) mają prostą formę nasyconego czerwonego kwiatu, małe rozmiary krzewów, delikatne, niezwykłe drobno zmielone liście. Kwitnij na naszej linii od początku czerwca.
Hybrydy z piwonii larw i kaukaskich gatunków piwonii przyciągają najwcześniejsze okresy kwitnienia - od końca maja. Kwiaty o prostej formie, od białej i kremowo-żółtej do różowej. Wyjątek - balerina, odmiana frotte w białym kolorze.
W ostatnich latach pojawiły się odmiany związane z hybrydami przekrojowymi. Jest to wynikiem skrzyżowania trawiastych i trójlistnych pionów (Ito-hybrydy). Mają oznaki obu. Najciekawsze są odmiany o stabilnym żółtym kolorze. Na razie nie są one szeroko rozpowszechnione i nie są wystarczająco badane.
Piwonie gatunków. Malownicze i urozmaicone. Do najpopularniejszych gatunków kwitnących wcze- śniej piwonii kaukaskiej flory należą: piwnica o dużej pionie (P. macrophylla), piwonia Mlo- klozewicza (R. mlokosewitschii), uników pionu (P. anomala) - korzeń Marinus, piwonia P. tenuifolia o niezwykłym, drobno rozdrobnionym ( w kształcie paproci).
W naszym kraju wiemy o uprawie ponad tysiąca odmian. Najczęściej spotykane w prywatnych kolekcjach są piwonie słoniowe z podwójnymi formami kwiatów.

Najpopularniejsze odmiany piwonii mleczno-kwiatowej o podwójnym kształcie kwiatu

Biały: AE. Kset, Blash Queen, Gledis Hodson, Joseph Christie, Dr JH.H. Nili, Corina Versan, Chose Maser, Marilla Beauty, Moon River, Ku pamięci Aciskician Tsitsin, Pillow Tok, Maxim's Festival, Jubilee.
Jasnoróżowy: Albert Cruz, Bessie, Madame de Verneville, Mercedes, Pani F.D. Roosevelt, ku pamięci Gagarina.
Różowe i ciemnoróżowe: Hermiona, Glory Hallelujah, Varenka, Talerz Dinner Plate, James Pillow, Dresden Pink, Premiera, Księżniczka Margaret, Pink Jazz, Sarah Bernhard, Hargrove Hudson.
Reds: Antey, Arkady Gaidar, Best Man, Kansas, Maestro, Orlando Roberts, Paul Wilde, Renato, Felix Syprim.
Najpopularniejszymi hybrydami są piwonia lecznicza.
Terry red: Henry Boxtos, Jean Boxtos, Diane Parke, Carol, Major Gagarin, Moskwa, Old Feiful, Oten 1816, Ofelia, Robert W. Othen, Red Grace, Red Charm.
Terry różowy: Angelo Cobb Freeborn, Guudi, Jerry, Sparkle of Hope.
Semi-double czerwone: Bakai Bell, Karina, Coral Fey, Postillin, Red Red Rose, Chervonny Oksamit, Chef Justic, Helen Mathews.
Półpełne różowe: Laura Magnusson, Ellen Kauli, Paula Fey.
Prosta czerwień: Ameryka, Burma Ruby, Blaze, Orange Glory, Sable.
Prosty różowy: Janice, Louis, May Day, Flame.
W ostatnich latach piwonie z tzw. Serii koralowych stały się bardzo popularne. Piwonie koralowe wyróżniają się niezwykłym ubarwieniem: jasny róż o wyraźnej pomarańczowej barwie. Pochodzą od hybryd pioniera leczniczego.
Wśród odmian tej grupy znajdują się: Anne Bery Cousins, Coral Charm, Coralie, Coral Sunset, Coral Syprim, Pink Hawaiian Coral, Raspberry Glown Rose, Ceteria, Etchid Samon.
Piwonie z japońskimi i ukwiałowymi formami kwiatów stają się coraz bardziej poszukiwane, zwłaszcza w projektowaniu krajobrazu. Wśród popularnych:
Biały: Boo Tee, John van Leeuwen, Żółty Król, Carara, Lotos Quinn, Mama Serce, Białe Piaski.
Różowy: Ama no Soddy, Velma Atkinson, Westerner, Pearl Placer, Largo, Kinsui, Wyspy Kurylskie, Neon, Mr. JF Emeric.
Reds: Akron, Barrington Bell, Midnight Sun, Nippon Parade, White Cap, Heath Pareid, Charles Burgess.

Kończąc ten temat, powtarzam, że wybór odmiany jest głównym zadaniem strategicznym. Ponownie zważ wszystkie swoje konkretne cele i okoliczności i zdecyduj: co masz a co nie.