Pieprzony guz


Miłośnicy suszonych kwiatów polecają wysiać na ich ziemi bezpretensjonalny wysiew nasion, drzemkę.

Zakład ten w Rosji jest uprawiany od dawna i wykorzystywany głównie do celów przemysłowych. Jego twarde, spiczaste pędy zostały użyte do przeczesania stosu, stąd jego drugie imię, stożek z palem. Dipsacus jest dwuletnią rośliną pochodzącą z basenu Morza Śródziemnego. W dzisiejszych czasach hodowcy kwiatów i kwiaciarni zwracali uwagę na jej piękno suszonego kwiatu.
Nasiona wysiewa się w maju na głębokość 2 cm Pędy pojawiają się po tygodniu, rozwijają się szybko, a pod koniec lata mocną rozetą o wydłużonych, do 25 cm, kolczastych liściach. Jeśli rośliny są obsiane gęsto, jesienią można je przesadzić lub przesadzić w inne miejsce zgodnie ze schematem 20 x 40 cm. Kwitnie w lipcu-sierpniu, kwiaty są małe bzu, kwitnie w falach, poruszając się w stożkach w pierścienie. We wrześniu nasiona zaczynają dojrzewać, a jeśli nie zostaną zebrane w czasie, wylewają się, a następnie samosiew siewu szybko podbija nowe wątki. Może biegać dziko i rosnąć w pobliskich opuszczonych obszarach.
Teasel - roślina odporna na zimno, uwielbia bogatą, średnio wilgotną glebę, doskonale zrezygnuje z nawozów. Lubi dobrze oświetlone obszary, ale toleruje półcień. Roślina jest dość agresywna i może zagłuszyć pobliskie delikatne rośliny, ale w pobliżu krzaków czuje się wspaniale, a krzewy nie dają im dodatkowej woli.
Spektakularne konglomeraty stożka wyglądają oryginalnie w zimowych bukietach. W pełni dojrzałe, mają brązowy kolor i jeśli zostaną wcześniej przycięte, będą zielone. Suszone kwiaty w cieniu, wiszące pąki w dół.
Suszone szyszki można pomalować na jasne kolory. Teasel nie może być ścięty, a pozostawić na miejscu, w zimie, sproszkowany śniegiem, wygląda bardzo egzotycznie.
Kolejna zaleta teasel: daje ogromną ilość nasion, które można wykorzystać do karmienia domowych ptaków ozdobnych.