Wspaniały cietrzew


Kwitnąca leszczynka fascynuje swoim nieziemskim pięknem. Rzadko spotyka się je w ogrodach, ponieważ są kapryśne, trzeba się do nich dostosować, znać subtelności opieki.

Mocne pędy leszczyny cesarza są pokazane na przełomie kwietnia i maja. W zależności od pogody bardzo szybko rosną na wysokości od 50 do 80 cm, dolna połowa lub 2/3 pędu jest pokryta spiralami szeroko lancetowatych liści. Dolne liście są większe niż górne liście. Wielkość liści zależy od odmiany i odmiany. Górna część szypułki nie kończy się na kwiatostanie. Ma ciąg dalszy od wąskich zielonych liści, które nazywa się ołówkiem, a następnie koroną. Wkrótce pojawiają się pąki liści, które kwitną dużymi dzwonowatymi kwiatami. Prawie trzy tygodnie cesarskiej jałowni kwitnie, wywołując kontrowersje wśród tych, którzy ją widzą, jak to wygląda. Niektórym przypomina oryginalny żyrandol, inni widzą w nim dziwaczne drzewo, inni koronę królów, ale wszyscy jednogłośnie mówią, że leszczyn jest wspaniały!
Nie robił nasion w moim ogrodzie, ale nie jestem z tego powodu smutny, ponieważ każda żarówka na żarówce tworzy się 2 lata, więc zawsze jest coś do siedzenia i dzielenia się z przyjaciółmi. Wykopuję go, gdy łodyga jest sucha, dobrze myję cebule, suszy w cieniu. Hazelkowa żarówka nie ma łusek skalarnych, podobnie jak tulipany, więc utrzymanie ich do jesieni jest dużym problemem. Pakowane w zwilżony mech lub torf, udaje im się wyschnąć. Aby temu zapobiec, przechowuję żarówki przez dwa tygodnie w temperaturze powyżej + 20 ° C, a następnie umieszczam je w stałym miejscu. W ostatnich latach mamy takie upalne lato, że leszczyna i ziemia nie mają wysokich temperatur potrzebnych do rozkwitu w przyszłym roku.
Miejsce do sadzenia Wybieram łagodny, słoneczny lub lekki półcień, gleba jest bardzo pożywna, krucha, bez stagnacji wody. Zawsze doleję piasek pod spód żarówki. W bańce z martwego pnia powstaje depresja, w wielu publikacjach zaleca się sadzenie bańki na boki tak, aby woda nie stagnowała się w zagłębieniu. Zrobiłem to wcześniej, ale potem pomyślałem: jak może tam być stagnacja wody, jeśli wydrążenie się skończy, a piasek przyczynia się do odpływu wody? Zaczęła bezpośrednio sadzić żarówkę, walenie rosły mocniej, zdarzały się przypadki, gdy wysokość orzechowych piskląt osiągała 1 m 20 cm, ale musiały one wiązać, ponieważ w tych dniach wiał silny wiatr. Głębokość dołu dla leszczyny cesarskiej wynosi 20-25 cm, nie trzeba iść głębiej, nie będzie dobrze kwitnąć. Jego cebulki mają ostry zapach, trochę przypominający zapach czosnku, wielu uważa, że ten zapach odstrasza myszy i mole, ale widziałem leszczyny gaje odkryte przez krety.
Inne gatunki cietrzew - szachy, paleflower, Mikhailovsky bezpretensjonalny, ale także wymagają uwagi i troski. Kwitną w połowie maja, tworząc samosiejki, które kwitną 3-4 lata. Żarówki mają mniejszy rozmiar niż imperialny, więc po wykopaniu natychmiast umieścić je w stałym miejscu, inaczej żarówki szybko wyschną. Pomimo prostoty, są one bardzo ładne nawet w półcieniu, są również dobre w kompozycjach na trawniku, w skalnym ogrodzie, w pobliżu stawu, pod drzewami.