Chaber górski da uroku


Kwiaty na stronie są teraz w wielkim stylu, co bardzo mnie cieszy. To prawda, że w pogoni za modnymi i bujnymi roślinami wiele osób zapomina, że najczęściej jest to bezpretensjonalne byliny, które pięknie rosną w ogrodzie przez wiele lat, nadając mu uroku. Szczególnie cenne są te rośliny, które nie wymagają wiele opieki, ponieważ większość letnich mieszkańców to mieszkańcy miast i nie zawsze mogą być blisko swoich pupili, a ty chcesz piękna! Radziłbym posadzić chabry górskie.
Odwieczny chaber górski ma duże kwiaty z puszystym środkiem. Liście są wydłużone na zielono z jasnoniebieskim nalotem. Chaber tworzy bujny półkulisty krzew o regularnym kształcie, który wygląda bardzo ładnie w pojedynczych nasadzeniach iw mieszance. Wysokość buszu wynosi 40-60 cm, chaber lubi dobrze odwodnioną ziemię ogrodową, słońce, ale doskonale toleruje półcień. Próbowałem posadzić go pod śliwkami, nie kwitło to wcale gorzej, tylko krzak wyżej. Mogą dekorować hałdy kompostu, ściany budynków. Pielęgnacja jest bardzo prosta - chwastów, chwastów, wody przy suchej pogodzie, usunąć nadmiar roślin. Rośnie szybko, a jeśli nie odcinają kwitnących kwiatostanów (przy okazji, nie psują one wyglądu rośliny, która ma wygląd srebrnego stożka), to w przyszłym roku znajdziemy kilka młodych roślin niedaleko od tego pierwszego. Co 3-4 lata chaber należy podzielić, inaczej pędy stają się ciasne, a krzew zaczyna się rozpadać.
Chaber górski bardzo lubi motyle i trzmiele. Podczas kwitnienia trzmiele gromadzą się w kwiaty, az przyjemnością zbierają wonny nektar. Chaber ma przyjemny karmelowy zapach, nie rzucający się w oczy i zauważalny z bliskiej odległości. Niektóre trzmiele zostają na noc w puszystym środku kwiatu i siedzą bez ruchu aż do rana.
W moim ogrodzie, oprócz bławatka, jest też biała Alba, ma dłuższe liście. Dobrze wygląda na tle ogrodu kwiatowego, szczególnie wieczorem, kiedy białe kwiaty wyróżniają się w półmroku z gwiazdami. Biorąc pod uwagę moje doświadczenie w uprawie chabrów, chcę zaznaczyć, że nie należy sadzić niebieskich i białych chabrów obok siebie, ponieważ zamiast białego w następnym sezonie można uzyskać blady liliowy. Chociaż, moim zdaniem, jest również dobry.
Górski chaber kwitnie w maju-czerwcu, a jesienią przychodzi druga fala kwitnienia, czasem pojedyncze kwiaty pojawiają się po mrozach. Po kwitnieniu próbowałem wyciąć roślinę, aby nie zakłócać wzrostu, a chaber odrósł, zachwycając się młodymi liśćmi. W ogrodzie obok niego wyglądają piękne łubiny, pole kukurydzy. On jest dobry i cięty.