Kwiaty na bukiet i rękodzieło


Każdego sezonu na mojej małej działce próbuję zasadzić coś nowego - czy to warzywa czy kwiaty.


Chcę zobaczyć z pierwszej ręki, jaki to rodzaj rośliny, i uprawiać ją własnymi rękami. W ubiegłym roku kupiłam roczny kwiat - bujną venidium . Właśnie o tym chcę opowiedzieć.
Venidium to roślina z rodziny Compositae. Krzew jest średniej wielkości, rozgałęziony, osiąga wysokość 50-60 cm, roślina jest owłosiona, liście są koloru srebrnego. Kwiaty duże do 10-12 cm średnicy, wyraziste-jasne, pomarańczowe, wewnątrz z brązowym kółkiem. Jednocześnie na buszu odsłania się 8-10 kwiatów. Kwitnie venidium od czerwca do mrozu.
Roślina jest termofilna, preferuje luźne, pożywne gleby. Kocha słońce, ale może też rosnąć w półcieniu, w miejscach osłoniętych przed wiatrem. Na siewkach nasiona wysiewa się na początku kwietnia. Ale w pierwszych dniach maja zasiadłem prosto w ziemię. Sadząc między roślinami, pozostaw 30-40 cm, a pierwsze nasiona dojrzewają wcześnie (początek sierpnia). Na rabacie miałem samosiewne venidium, a już w październiku stały jego krzewy. Ale co się z nimi stanie dalej, czy pozostaną na wiosnę - nie wiem, bo kwiat został zasiany po raz pierwszy.
Venidium nie wymaga specjalnej pielęgnacji: podlewania, pielenia. Ale kwitnienie jego bardzo szczęśliwy. Dobrze przyciągnięte pszczoły, można je sadzić w pobliżu roślin pszczelich, na przykład ogórków, squasha itp.

Kolejną niezwykłą i nową rośliną na mojej stronie jest zwykły koralik .
Jest to interesująca i mało znana roślina w naszych kwiatowych ogrodach, ale myślę, że powinna zadowolić się wszystkimi florystami, a zwłaszcza tymi, którzy mają dzieci i wnuki. Z jego owoców - koralików można zrobić koraliki i inne ozdoby.
Busennik jest południowoazjatyckim krewnym. Różni się on oryginalnym układem kwiatów żeńskich i męskich. Roślina jest roczna, ciepła i kochająca światło, rośnie na dobrze przepuszczalnych glebach. Reaguje na nawadnianie i nawożenie organiczne. W maju można siać nasiona bezpośrednio w glebie. Głębokość siewu wynosi 2 cm w wilgotnej glebie, odległość między krzewami wynosi 50-60 cm, roślina może być używana jako krawężnik, jej wysokość sięga 50-60 cm, wygląda szczególnie oryginalnie, gdy pojawiają się owoce - koraliki. Najpierw są zielone, a gdy dorosną, stają się czarne, krzew wygląda bardzo pięknie. Ale co ciekawe, czarne "paciorki" rodziny, leżące w domu przez kilka dni, stały się szare w kolorze, gdzie są w paskach i gdzie są w plamach. Moja wnuczka zrobiła sobie ładny paciorek. A wnuk miał cudowny wazon z kwiatami. Posmarował butelkę z figurką plasteliną i przyczepił do niej nasiona koralików - wygląda to egzotycznie. W skrócie, roślina ta jest nie tylko doskonała w klombach, ale także oryginalna w ręcznie robionych wyrobach.