Cynia - kolorowa paleta kolorów


Wśród rocznych kwiatów dekoracją mojego ogrodu jest Zinnia, przybysza z odległego Meksyku.


Istnieje około 15 gatunków cynii rosnących w Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej, ale wybrało tylko dwóch rosyjskich ogrodników - wdzięcznych i wąskolistnych. Cynia wdzięczna - to najczęściej spotykany gatunek, jego odmiany mają nietypowe kształty i kolory kwiatów. W formie przypominają gaylardiyu, dalie, chryzantemy i scabiosa. Przez kolorowanie może być biały, czerwony, różowy, fioletowy, pomarańczowy i żółty. Kwiaty są proste lub półpełne. Rośliny są przeważnie wysokie - od 60 do 100 cm wysokości.
Cyny wąskolistne mniej popularne, reprezentowane przez mniej odmian. Kwiaty są białe, żółte, pomarańczowe i czerwono-brązowe, czasem dwukolorowe, najczęściej proste lub półpełne. Kwiatostany są mniejsze niż pełne wdzięku cynie. Wysokość rośliny nie przekracza 50 cm.
Cynia otrzymała swoją nazwę na cześć profesora medycyny Johanna Gottfrieda Zinny z Getyngi w XVIII wieku, kiedy to została sprowadzona do Europy. Tutaj hodowcy zajmują się cyniami. W rezultacie uzyskano odmiany o kwiatach wszystkich odcieni, a także jaskrawo różoworóżowych i różowozłotych osobliwych dla tej rośliny. Praca z cyniami i hodowcami rosyjskimi. Pierwsza odmiana domowa Prezent z dużymi, elegancko ukształtowanymi kwiatostanami, w kolorze głębokiej czerwieni, o wysokości 40-50 cm, został stworzony w Stacji Doświadczalnej Voronezh.
Obecnie wśród amatorów kwiatostanów popularne są wysokie odmiany z kwiatostanami podobnymi do dalii, na przykład Fantasy.
Rosnąca cynia wcale nie jest trudna. Robię to. Przygotowuję mieszankę ziemską do pomidorów. Wlewam 30-40 cm w pudełka i rzadko siej nasiona, aby nie zanurkować w dół sadzonek. Po zasiewie rozlewam się różowym roztworem nadmanganianu potasu i pokrywam folią. Nasiona z cyni są duże, szybko kiełkują - 3-4 dnia.
Zinnias to rośliny, które kochają słońce i ciepło. Więc przed przeniesieniem ich do ogrodu wybieram najcieplejsze i najdelikatniejsze miejsce, gdzie nie ma nadmiaru wilgoci i są bezpretensjonalne dla gleby. Jak tylko wiosenne przymrozki zostaną ominięte, transportuję sadzonki do ogrodu i sadzę je w przygotowanym miejscu. Odległość pomiędzy roślinami podczas sadzenia zależy od odmiany - dla niewymiarowych 15-20 cm, dla wysokich 25-35 cm, Cynia zaczyna kwitnąć 2-2,5 miesięcy po siewie. Nasiona można wysiewać w stałym miejscu, ale później kwitnie.
Cynia lubi regularne podlewanie i nawożenie co 4 tygodnie płynnym nawozem, który dodaję do wody do nawadniania.
Posadzam zinnias na klombach, wzdłuż ścieżek i krawężników. Czasami rośliny są dotknięte plamami. Na łodygach i liściach pojawiają się jasne lub ciemne plamy, które stopniowo rosną. Usuwam dotknięte zinniami. W przypadku silnego środka do smarowania rozpylonego środkiem grzybobójczym.