Spireas - dekoracja ogrodu


Spirea wydaje się być specjalnie stworzona do naszych małych ogrodów.

Jego wysokość nie przekracza dwóch metrów, a najczęściej mniej niż metr. Jej korona jest bardzo różnorodna: sferyczna, płacząca, piramidalna, pełzająca. Spirea ma kręte, fantazyjnie zakrzywiające się pędy. Czas kwitnienia - w najszerszym zakresie od początku maja do późnej jesieni.
Być może łatwiej jest wyhodować spireę niż jakikolwiek inny kwitnący krzew. Jest bezpretensjonalny do warunków wzrostu, mało wymagający do żyzności gleby, odporny, toleruje warunki miasta. Jednocześnie jest lekki i najlepiej rośnie na bogatych uprawnych lekkich glebach. Do czasu kwitnienia różne typy spirei dzieli się na dwie duże grupy: kwitnące wiosną i kwitnące latem.
Spire z pierwszej grupy kwitną na pędach ubiegłego roku, kwiaty, które mają, są białe. W lecie kwitnące kwiaty spirea są różowe, czerwone, szkarłatne, a kwitnienie występuje na pędach bieżącego roku. Na krótko kwitną gałązki wiosenne, ale obficie, w letnich kwitnach kwitnienie jest mniej polubowne, ale czasami jest rozciągane przez ponad dwa miesiące.
Może śnieg - to nazwa nadana niektórym z wiosennych kwitnących iglic dla ich śnieżnobiałych kwiatów, które obficie pokrywają pędy. Cechą tej grupy jest to, że przycinanie odbywa się natychmiast po kwitnieniu. Przycięte krzewy są zwykle starsze niż 7-10 lat. W tym samym czasie stare gałęzie są przycinane do ziemi, stopniowo odmładzając koronę. Wiosną kwitnące spire, z reguły są bardzo krzaczaste, a całkowita liczba pędów w starym buszu może osiągnąć kilkadziesiąt, a czasem setki.
Jednym z najpiękniejszych spireków jest Spirey Van-Gutta. Jest to krzew o wysokości do 1,5 m z rozłożystą kulistą koroną uformowaną przez wiele gałęzi wysklepionych w boki. Kwiaty są czysto białe, o średnicy do 1 cm, w kwiatach wielo-półkulistych o średnicy około 5 cm, Van Gutta spirea kwitnie od końca maja do połowy czerwca. W tym przypadku gałęzie pod ciężarem licznych kwiatów malowniczo opadają na ziemię.
Wśród zakwitów wiosennych ta spirea jest jedną z najbardziej rzucających się w oczy. Jest dobra w sadzeniu jednoosobowym, na przykład wśród trawników, w klombach, często sadzi w formie nie przyciętych żywopłotów.
Nie mniej popularny Spiraea Nipponskaya. Wysokość tej spirei rzadko osiąga 1 m. Krzaki Spireea Nippon są nieco przysadziste i mają większą szerokość niż wysokość. Kwitnie wczesnym latem, bardzo obficie, do 20 dni.
Latem kwitnące kwiaty spirei są malowane w różnych odcieniach różu, czerwieni i karmazynu. Ale jest wyjątek - belotsvetkovye.
Najbardziej znaną z tej grupy jest japońska spirea. To ona, podobnie jak jej hybrydy i odmiany Złotych Księżniczek, Małe Księżniczki, Forchuna są najbardziej popularne wśród ogrodników w centralnej Rosji.
Ta spirea kwitnie przez długi czas, ponad 50 dni, od początku lipca do jesieni. Kwiaty są dość małe, w corymblas kwiatostany na końcach gałęzi o średnicy od 3-4 cm do 20-25 cm.
Bardzo często w środkowym pasie Spiraeus Bumald. Kwiaty są małe, od jasnoróżowego do karminowego, w końcowych kwiatostanach o średnicy do 8 cm. Kwitnie długo, od lipca do jesieni. Istnieje wiele odmian i form. Najczęściej są to Anthony Vaterer, Gold Flame (złoty płomień).