Bawełniana sukienka z wiesiołka


Wiosną w ogrodzie otwiera się "kula" kwiatów krokusa. Jak cieszą oko po długiej zimie! Ale już obok kwitnienia są łodygi pierwiosnka. Jakby białe kępy, takie jak zaspy śniegu, rozchodziły się. Następnie primula Arktyki kwitnie z dużymi kwiatami żółtego, niebieskiego, czerwonego, białego z żółtym okiem. A teraz wiosenny pierwiosnek, polyanthus, wysoki już szaleje ...


Około 6 lat temu widziałem bzu z żółtym okiem w pierwiosnce sąsiada i byłam nią zafascynowana. Utalentowany krzak ostrożnie posadził. Potem inny sąsiad zaproponował krzak białego, stepowatego pierwiosnka. A potem pomyślałem, że prawdopodobnie są inni. W książce "The World of Plants" dowiedziałem się, że istnieje ponad 600 gatunków tego piękna. Niektóre rosną wysoko w górach, inne na łąkach, inne na rozlewiskach rzek i bagnach. Na przykład japoński primula w naturze "rzuca" swoje nasiona do rzeki, są one przenoszone przez prąd, pęcznieją i osadzają się na brzegu, a wiosną kiełkują.
Przez długi czas nie mogłem zdobyć pędów. Było wiele porażek, ale kłopotliwe kłopoty to początek, jak mówi przysłowie. Teraz moja dacza na wiosnę, od kwietnia do czerwca, a jesienią, w sierpniu-wrześniu-październiku, "płonie" barwą pierwiosnków. Sąsiedzi i przyjaciele mówią: "Żyjesz jak w raju".

Podzielę się moim doświadczeniem siewu nasion. Nasiona wysiewa się w kalendarzu księżycowym w styczniu - lutym. W tym czasie łatwiej mi jest obserwować reżim temperatury. Przed wysianiem zanurzam je w stymulatorze wzrostu. Ponieważ są małe, mieszam je z kredą, aby były lepiej widoczne. Podkład kupuję na primulas lub fiołki, o słabej kwasowości. Włożyłem go w małe z otworami z talerza, koniecznie barana, że nasienie nie zawiodło. Delikatnie wylać słaby roztwór nadmanganianu potasu, a pinceta rozprowadzić nasiona na powierzchni. Następnie bardzo ostrożnie wyciskam wodę z opryskiwacza, dociska nasiona do ziemi. W żadnym wypadku nie można posypywać plonów - pierwiosnka unosi się w świetle. Położyłem talerze na szkle. Tak więc nasiona 3-4 dnia pęcznieją w temperaturze pokojowej, a następnie umieszczane w lodówce na dolnej półce. Okresowo napowietrzam i pluskam "Epin". Dni do 10-15 nasiona kiełkują. Następnie doniczki z uprawami są przenoszone na światło pod fitolampem. Sadzonki rozwijają się najlepiej w temperaturze +15 ... 20 оС. Kiedy pojawiają się 2-3 obecne ulotki, są one zanurzane w bardziej żyznej krainie, składającej się z ziemi ogrodowej, próchnicy, popiołu i wermikulitu. W sierpniu przeniosłem się na otwartą przestrzeń, kwitnienie rozpoczyna się wiosną przyszłego roku.
Na wiosnę wielkokwiatowy wiesiołek jest często sprzedawany w centrach handlowych. Kupiłem go kilka razy, nie przetrwał nawet na parapecie. Przypadkowo zakupione nasiona primant polyanthus wielkokwiatowe. Siać bez stratyfikacji, powstały polubownie. W sierpniu wylądowała w ziemi, przykryła je nietkanym materiałem nr 17, zwieńczała liście, przyciskała do boków, aby wiatr nie utonął. Więc spędzili ze mną zimę. Wiosną, zdejmując schronienie, znalazłem żywego pierwiosnka, pełnego siły i pąków, i wkrótce rozkwitło. Wrażenie było oszałamiające od wielkości kwiatów i kolorów. Wszystkie inne pierwiosnki wyblakły przed nim, z tym wyjątkiem, że olbrzymi cytrynowy kolor pierwiosnkowy Pittsdam o średnicy kwiatu przekraczającej 6 cm nie był gorszy od luksusu polyanthus.
Primrose Zybold posadzone wiosną w rozkwicie, jesienią po prostu stracił. Wiosną następnego roku, w połowie maja, z ziemi wyrosły kiełki. Szybko przekształciły się w elegancką rozetę liści i wkrótce rozkwitły. Ulotki są delikatne, zielone, na ogonkach, a szypułki cienkie z szybującymi, średniej wielkości kwiatami bzu. Po kwitnieniu w tym pierwiosnku, część lotnicza umiera.
Drobne, kolorowe kwiatostany pierwiosnka. To prawda, że jego kwitnienie odbywa się w 3-4 roku po siewie. Ale czekanie jest nagradzane wspaniałymi kulami kwiatów. I z każdym dniem kwiatostan staje się wyższy, a kwiatostan jest większy. Naprawdę chcę uprawiać podwójne odmiany pierwiosnka. Jedna odmiana - Paloma - już rośnie.