Srebrne dichondry zdobią ogród i balkon


Dichondra to bardzo piękna ampelowa roślina ogrodowa do ogrodu i balkonu rodziny zawałów. Uwielbia wilgotną, żyzną i lekko kwaśną glebę, dobrze rośnie na słońcu iw półcieniu.

W zeszłym roku dichondra pojawił się u nas na rynku i udało mi się zdobyć torebkę nasion odmiany Silver Falls. Ja zasiałem nasiona na początku marca (wtedy je otrzymałem), chociaż lepiej siać w styczniu-lutym. W glebie wykorzystano mieszankę gleby warzywnej, humusu i gleby dla Saintpaulia. Na mokrej powierzchni mieszanki gleby rozprowadziła nasiona, posypała je dodatkiem Épinay, lekko posypała ziemią, przykryła folią i ułożyła w ciepłym miejscu. Pędy pojawiły się szóstego dnia. Rosły powoli, liście wyglądały na zielone, co mnie bardzo rozczarowało, gdy czekałem na te srebrne. Ale, jak się okazało, wszystko ma swój czas.
Przesadziłem wzmocnione cztery rośliny dichondry do sześciolitrowych doniczek i po stwardnieniu umieściłem je w słonecznym miejscu. W środku lata dorastali i przekształcali się w przystojnych mężczyzn. Cienkie, elastyczne i trwałe pędy, gęsto pokryte małymi liśćmi w kształcie nerki, spływały w dół i osiągały 80-100 cm. Oba pędy i liście pokryte były delikatnym pokwitaniem i odlane z miękkim, jedwabistym połyskiem w kolorze srebrzysto-popielatym. Naprawdę chciałem ich dotknąć, głaskać jak domowe kociaki. I to pragnienie powstało nie tylko dla mnie, ale dla wszystkich moich gości.
Dikhondra dobrze ozdobiła część żywopłotu i stworzyła harmonijny duet z różową freetuną, tworząc dla niej piękne tło. W celu urozmaicenia zastąpiłem freelitium niebieską lobelią kaskadową lub werbeną Ideal, która również rosła w pojemnikach. Jest możliwe, że dichondra może być używana nie tylko jako roślina ampeliczna, ale także jako okrywowa. Będzie dobrze komponował się z czerwoną szałwią lub purpurowym goździkiem. Myślę, że sąsiedztwo z iglakami karłowatymi, z różami, będzie również bardzo harmonijne i spektakularne.
Rośliny Dichondry nie były kapryśne. Napełniał je ciepłą wodą, karmił je tak samo jak petunię. Nic nie zranili, nie zauważyli też szkodników. Pod koniec września, kiedy zrobiło się chłodniej, wprowadziła rośliny do domu. Długość pędów w tym czasie osiągnęła 120 cm, a po kolejnych 2 miesiącach - 150 cm. Aby ułatwić im tolerowanie suchego powietrza, spryskiwali je wodą. Dichondra kwitnie małe niewidzialne kwiaty. Udało im się dojrzeć nasiona, rozlały się na papier rozłożony pod nimi, okrągły, ciemny i bardzo mały. Dichondra rozmnaża się jako nasiona i ukorzenione pędy. Naprawdę mam nadzieję, że Dichondra pokona mnie.
Wierzę, że ta roślina ma przyszłość w naszych ogrodach kwiatowych.