Grouse, ale nie ptak


Cesarska leszczyna lub fritillaria to jeden z moich ulubionych kwiatów.

W warunkach naturalnych rośnie w regionach górskich Turcji, Afganistanu i Iranu. W Europie (Włochy) pierwsza wzmianka o ciele cesarskim pochodzi z 1553 roku. Stąd rozpoczęła się triumfalna procesja tej wspaniałej rośliny przez ogrody całego świata. W końcu jarząbek, podobnie jak wiele innych bulwiastych kultur, znalazł swoją drugą ojczyznę w Holandii. W 1746 r. Znanych było już 12 odmian z czerwonymi, pomarańczowymi, żółtymi i białymi kwiatami, frotowe, barwne formy, a także z podwójną liczbą kwiatów w jednym kwiatostanie. Od tego czasu niewiele się zmieniło w wyglądzie nowoczesnych odmian.
Cesarski głuszec nie może być przypisany rzadkim roślinom. Wieki później jest powszechny w każdym europejskim kraju, tak jakby się tu urodził. Jest uprawiana na całym świecie i jest uważana za roślinę prostą i bezpretensjonalną. Po posadzeniu Grouse Imperial będzie istniało w ogrodzie z minimalną uwagą, a nawet całkowitą nieobecnością. To prawda, że bez opieki staje się płytka i nie kwitnie tak obficie, ale z właściwą uwagą zamieni się w prawdziwego przystojnego mężczyznę, który usprawiedliwi swoje dawne imię "królewska korona".
Teraz mam dwie odmiany jałowca cesarskiego z pomarańczowymi i jasnożółtymi kwiatami. Na wiosnę, gdy tylko topi się śnieg, potężne pędy przedostają się z ziemi, która szybko rośnie i wkrótce osiąga wysokość metra. Liście leszczyny lancetowatej są lancetowate, umieszczone whorled w dolnej części pędu, aw górnej części tworzą zwisające szeroko dzwony w kształcie dzwonu, ułożone są w okrąg - w formie "korony" pod zielonym sułtanem liści.
W zależności od pogody roślina kwitnie przez 1-2 tygodnie. Pocieszać się obficie i corocznie kwitło, cebulki po wykopaniu łodygi. Przy dobrej pielęgnacji z reguły jedna duża cebulka jest uformowana z jednej sadzonki. Po wykopaniu są suszone i ponownie sadzone.
Teren do sadzenia wybierany jest jako otwarty i nie mokry. Duże cebulki sadzi się na głębokości 14-18 cm i w odległości 20-25 cm. Tylko przy wolnym sadzeniu rośliny kwitną dobrze i obficie. Gleba powinna być lekka i płodna, w przeciwnym razie do dołów dodaje się próchnicę i gruboziarnisty piasek. Grouse dość mrozoodporna i nie potrzebuje schronienia na zimę. Z łatwością toleruje wiosenne przymrozki do -5 ° C. Czasami wczesnym rankiem po zamrożeniu łodygi więdną i zamarzają, ale ożywają na słońcu i nadal rosną.
Możesz posadzić fritillaria w grupie z floksami lub piwonami, a także pojedynczo. Są szczególnie piękne wśród głazów.
Kilka lat temu, w Moskwie, na rynku VVC, prywatny przedsiębiorca sprzedawał orzechowe ciecierze o nietypowych kolorach - czarnym, niebieskim i innym. Chociaż wiedziałem, że nie ma takich odmian, ale wciąż je nabyłem. I co z tego? Kiedy się rozkwitły, wszystko zmieniło kolor na pomarańczowy. Dlatego chcę ostrzec czytelników o oszustwie, które obecnie kwitnie na naszych rynkach. Uważaj i pamiętaj, że Grouse Imperial jest tylko żółty, czerwony, pomarańczowy i biały.