Rose Jak zachować zdrowie i urodę


Róże przewyższają prawie wszystkie inne kultury kwiatowe pod względem dekoracyjnym.


Jednak ich wygląd znacznie się pogorszył z powodu chorób: mączniak prawdziwy pokrywa liście i pędy z białym nalotem, powoduje deformacje i wysychanie pąków; czarna plama, rdza i peronospora tworzą plamy na liściach i przyspieszają ich przedwczesne opadanie. Pod wpływem szarego zgnilizny szypułki stają się brązowe i giną, w wilgotnych pąkach i gniciu kwiatów.
Mączniak rzekomy rozwija się na młodych rosnących narządach, pojawia się masowo na liściach na początku pączkowania. Ponieważ róże rosną przed początkiem utrzymujących się niskich temperatur, choroba towarzyszy im do późnej jesieni.
Czarna plama występuje zwykle na liściach w wieku średnim i młodym. Przede wszystkim dolne liście są zainfekowane.
Rdza wpływa na prawie wszystkie organy róży w okresie wegetacji. Liście tworzą zardzewiałe krosty, które ciemnieją jesienią. Na shtambah i gałęziach pojawiają się spontaniczne wrzody, które nie leczą się przez wiele lat.
Szara rot rozwija się w połączeniu z podwyższoną wilgotnością i temperaturą powietrza.
Wszędzie te wszystkie choroby redukują w pewnym stopniu dekoracyjne walory róż. Aby zmniejszyć obrażenia, należy je zwalczać w odpowiednim czasie. Sukces sprawy zależy przede wszystkim od zgodności warunków uprawy z wymaganiami roślin wobec czynników środowiskowych. Ponadto, w celu uprawy zdrowych róż konieczne jest zapobieganie i zapobieganie zakażeniom roślin przed zakażeniem. W związku z tym należy starannie dobrać materiał do sadzenia, odrzucając chore siewki. Konieczne jest zbieranie i niszczenie resztek roślinnych na czas, gruntowne wykopywanie gleby, regularne stosowanie nawozów organicznych i mineralnych. Pod koniec okresu wegetacji liście są usuwane ręcznie lub za pomocą defoliantów, a krzewy i otaczająca je ziemia są traktowane roztworem siarczanu miedzi (2%) lub "Szybko". Przykryć rośliny nie powinny być przed wystąpieniem stabilnych przymrozków, i otworzyć na wiosnę zaraz po rozmrożeniu gleby. Suche i dotknięte pędy są natychmiast cięte i spalane. Przed kwitnieniem róże są spryskiwane jednym z następujących leków: płyn Bordeaux, siarczan miedzi, Skor, Topaz.
W okresie wegetacji róż w walce z mączniakiem prawdziwym preparaty zawierające miedź i bez miedzi powinny być przemienione. Możesz użyć sody kalcynowanej (0,5%) zmieszanej z mydłem do prania (0,4%), mieszaniną miedzi z mydłem (25 g siarczanu miedzi i 200 g mydła potasowego). Następujące leki stosuje się przeciwko czarnej plamie i rdzy: płyn Bordeaux, tlenochlorek miedzi, Skor, Topaz. Aby zapobiec uszkodzeniu szarej pleśni rośliny, szczególnie szybko rozwijającej się przy wysokiej wilgotności i temperaturze powietrza, róże powinny być umieszczone na dobrze wentylowanych obszarach. Czynnik sprawczy tej choroby jest wrażliwy na wszystkie powyższe czynniki.
Zgodność z kompleksem miar zapewnia zachowanie zdrowego wysoce ozdobnego rodzaju róż.