Propagacja piwonii


Piwonia jest jednym z najbardziej luksusowych i ukochanych bylin. Być może trudno dziś znaleźć działkę ogrodniczą, która latem nie zdobiłaby pachnących czapek tych cudownych kwiatów.


Piwonia jest wysoko ceniona za porównywalną bezpretensjonalność, wysoką zimotrwalosc. Jest mało wymagająca dla gleby, wytrzymuje częściowe zacienienie, może rosnąć w jednym miejscu przez ponad dekadę.
Istnieje wiele sposobów wegetatywnego rozmnażania się pionków. Zwykły sposób dzielenia buszu jest najprostszy i daje dobry efekt, gdy jest używany prawidłowo. Jest wykorzystywany, gdy trzeba zdobyć wiele kawałków lub odmłodzić krzak. Ale jeśli chcesz dać komuś kawałek ulubionej odmiany piwonii, a jednocześnie zachować ozdobę krzewu, nie musisz go wykopywać. Możesz odciąć część buszu. W zwykłym okresie rozszczepienia odsłonięta jest powierzchnia kłącza. Za pomocą ostrej łopaty część rośliny jest oddzielona pionowo, a pozostała gleba jest posypana ziemią, wstępnie oczyszczona węglem lub popiołem. Aby zminimalizować rany, możliwe jest oddzielenie dzieci nie trzema lub pięcioma nerkami odnowienia, ale dwoma lub jedną nerką. Oczywiście nie jest to najlepszy sposób, ale jako wymuszony środek, powiedzmy.
Bardzo cenną odmianę można rozmnażać za pomocą warstw, sadzonek z obcasem, sadzonek lub sadzonek do cięcia liści.
Powielanie według warstw. Na początku wiosny, w kwietniu-maju, gdy tylko ziemia cofa się i ogrzewa, a pąki odnawiania piwonii przesuwają się do wzrostu, młode potężne pędy, nie oddzielające się od krzaka, są przepuszczane przez dolne otwory doniczek o średnicy 15
20 cm lub pudełko. Pod nimi, na samym terenie, łodygi są lekko naciągnięte drutem miedzianym. Po tym, żyzna gleba wlewa się do pojemnika. Wraz ze wzrostem łodyg wylewa się na kilka pojemników. Latem regularnie podlewać, karmić i poluzować glebę. Na zimę pędy nad ziemią są odcięte, a nasadzenia izolowane są opadniętymi liśćmi lub torfem. Wczesną wiosną, gdy tylko topi się śnieg, schronienie zostaje usunięte. Kiedy gleba się cofa, pędy pod zbiornikami są odcinane, a doniczki są przenoszone na miejsce sadzenia. Obficie podlewane i nie niszczące śpiączki ziemnej sadzi się w uprzednio przygotowanym otworze o wymiarach 50-60 cm i głębokości 60-70 cm. Aby nie posiekać pączków odnowienia, wykop jest wykopany i wypełniony żyzną glebą z góry w celu wytrącenia, inaczej piwonie będą kwitnąć źle.
Powielanie przez sadzonki z obcasem. Po kwitnieniu w lipcu pąki odnowy zaczynają się formować u podstawy pędów, bardzo trudno jest rozróżnić takie nerki. Zwykle ich rozmiar wynosi od 0,2 do 0,5 cm, łodyga (łodyga pionowa) jest delikatnie wycinana fragmentem tkanki kłącza lub wyciągnięta ostrym ruchem. Górna część łodygi zostaje skrócona o 1/3, pozostawiając 1-2 dolne liście. Zanurz dolny koniec przez 4-5 godzin w roztworze heteroaucyny (100 mg na 1 litr wody). Czasami odcinamy pędy blisko ziemi bez części podziemnej. Posadzone w szklarni lub w otwartym terenie na zacienionym, dobrze traktowanym terenie do głębokości 7-10 cm Jesienią odcina się część nadziemną i przykrywa w celu ocieplenia suchymi liśćmi. Transplantacja do stałego miejsca jest pożądana na jesień przyszłego roku.
Powielanie przez sadzonki root. Wiosną krzak piwonii wykopuje się z jednej strony, a dodatkowe korzenie oddzielają o co najmniej 1 cm, są cięte na kawałki o długości 5 cm i sadzone na głębokości 3-6 cm w luźnej glebie odżywczej bez nawozów. Całe podlewanie przez całe lato. Pąki nerek są odnawiane i kiełkują po 2-4 latach. Kiedyś znany ogrodnik podzielił się rzadką odmianą piwonii. Wziąłem od niego fragmenty korzeni bez pączków odnawiających, które miał wyrzucić i zasadził. Niektóre dobre rośliny urosły.
Rozmnażanie przez sadzonki z liści. Śpiące pąki znajdujące się w kątach pionowych liści zwykle nie budzą się podczas wegetacji. Jednakże, gdy łodyga jest oddzielona od rośliny matki, dieta jest zaburzona, co sprzyja przebudzeniu śpiących pąków, które w sprzyjających warunkach tworzą się w odnogach odnowienia, dając początek nowym młodym roślinom. Zjawisko to jest podstawą do reprodukcji pionów przez sadzonki z liści.
Powielanie lepiej jest rozpocząć w fazie kolorowego pączka przez 5-7 dni przed początkiem kwitnienia. Pokrój łodygę, pozostawiając jeden liść na krzaku. Możesz wycinać sadzonki liści na dwa sposoby. Pierwszy sposób: pociąć arkusz pod węzeł (podstawa arkusza) z łodygą (to jest dno sadzonek). Drugie cięcie wykonuje się nad prześcieradłem, nad pachą liścia na
1,5 cm, co zapobiega wysychaniu pąka pachowego. Drugi sposób: arkusz jest cięty przy pomocy tarczy, tak jak podczas pączkowania róż i owoców, czyli cięcia arkusza podłużnym kawałkiem łodygi. Cięcie jest wykonywane bliżej węzła (podstawy arkusza); długość sadzonek wynosi 2,5-3,0 cm. Przed sadzeniem sadzonek, wszystkie sekcje liścia są skracane, przycinając 1/3 lub 1/4 ich długości, lub całkowicie usuwając środkowe lub boczne płaty.
Sadzonki są sadzone w szklarniach, zamykane szklanymi, białymi ramami. Kiedy sadzonki pojawiają się korzenie (po 45-50 dniach), ramki są unoszone. Zimujące sadzonki w szklarni. Powinny być pokryte torfem lub suchymi liśćmi. Wskazane jest przenoszenie sadzonek na stałe miejsce jesienią przyszłego roku.
Podsumowując, przytoczę przypadek z mojej praktyki. Na początku lat 80-tych ubiegłego wieku byłem w podróży służbowej do Lenin-grad i poszedłem do ogrodu botanicznego na dzień przed moim wyjazdem. Pracownicy przygotowywali piwonie do zimowania - usunęli część nadziemną i ułożono w stos. Za ich pozwoleniem wziąłem ze stosu siedem najgrubszych liści z odnowionymi pąkami. W dniu, w którym byli ze mną w hotelu iw dniu, w którym wróciłem do domu. Po dwóch dniach po prostu wsadziłem sadzonki do ziemi, nalałem i przykryłem szklanymi słoikami. Spośród nich rozkwitły dwa eleganckie białe kwiaty.