Pomagamy powojnikom i delphinium


Jak i kiedy ciąć powojniki?
Svetlana PLETNEVA , Uljanowsk

Przycinanie jest łatwiejsze niż myślisz. Istnieje bardzo prosta zasada dotycząca przycinania powojników. Wykorzystaj czas kwitnienia jako wskazówki. Clematis ma trzy odrębne grupy kwitnące: wiosnę (1), wczesne lato (2) i późne lato (3). Jeśli wiesz, kiedy kwitnie twój wybrany powojnik, możesz wybrać, kiedy go przycinać. Istnieją również metody przycinania, które można wykorzystać do zmiany czasu kwitnienia powojnika.
Grupa 1. Clematis kwitnie wiosną na zeszłorocznych pędach. Takie pędy nie są w ogóle przycinane, ale mogą być przycinane od czasu do czasu. Najlepszy czas na przycinanie jest tuż po kwitnieniu. Tworzą pnącza lub usuwają uszkodzone gałęzie. Możesz także wysłać młode pędy do nowej pozycji, owinąć je starymi gałęziami.
Grupa 2. Powojnik zaczyna kwitnąć na początku lata na zeszłorocznych pędach, a później na pędach bieżącego roku. Jesienią wyblakła część pędów zostaje usunięta, a pozostałe 2/3 zostają zachowane do wczesnego kwitnienia. Wybierz silne gałęzie i przycinaj do dużych, zdrowych pąków. Jednocześnie wyciąć uszkodzone i uszkodzone gałęzie.
Grupa 3. Clematis kwitnie w drugiej połowie lata. Takie rośliny tworzą kwiaty co roku na młodych pędach. Te pędy jesienią są całkowicie przycinane. Powojniki ziołowe nie pasują do tych 3 grup wymienionych powyżej. Łodygi umierają na ziemi co roku, a wszystkie martwe pędy muszą być usunięte, tak jak byliny.
Bez względu na to, którą z powierników wybierzesz, wszystkie z nich przyniosą Ci wiele radości dzięki swoim pięknym kwiatom!


Olga Nikolaevna Strogova ,
naukowiec agronom, SamaraW delphinium dolne liście żółkną i gniją. Jaki jest powód?
Antonina MAVRINA , region Uljanowsk, Dimitrowgrad


Najprawdopodobniej twoje delphinium rośnie na glebie glinianej w półcieniu lub zagęszczonym sadzeniu. W takich warunkach rośliny są dotknięte przez Alternaria, Septoria i inne choroby. Dotknięte liście zmieniają kolor na żółty i gniją. Aby zwalczyć chorobę, należy uszkodzić sadzenie, usuwając nadmiar pędów, aby można było je wysadzić. Odetnij chore liście, usuń chwasty. Możliwe jest poprawienie struktury gleby poprzez wprowadzenie piasku, torfu i kompostu. Korony zacieniają drzewa lekko cienkie lub za pomocą podpór podnoszą się, aby zapewnić lepszy dostęp światła do delphinium. Po podjętych działaniach rośliny ożyją, a stosowanie fungicydów zawierających miedź nie będzie wymagane.
Kwiatostan Delphinium będzie większy, jeśli na wiosnę 3-5 pędów pozostanie w każdym buszu, a reszta zostanie złamana u samej podstawy.