Ognisty gość


Floksy panikulujące w naszym ogrodzie są tak popularne jak róże i piwonie.
Ich jasne i bardzo długie kwitnienie zadowoliło nasze babcie. Rodzima kraina tych ulubionych ludzi kwiatów to Ameryka Północna. W Rosji przyszli na dwór, oczarowani i pozostali na zawsze w naszych ogrodowych przestrzeniach.


W języku greckim słowo "flox" oznacza "płomień". Rzeczywiście, zasłony z jasnoróżowymi lub czerwonymi kwiatostanami przypominają płomienie dużego ognia. Floks kwitnie bardzo długo (1-1,5 miesiąca) ze względu na to, że nie wszystkie pąki pojawiają się jednocześnie. Wygląda na to, że wspaniała czapeczka kwiatów zakwitła i odpadła, i chcę odciąć brzydki kwiatostan, ale mija kilka dni i pojawiają się nowe małe pąki, pozornie z niczego. Płomień rozjaśnia się z nową mocą, jak gdyby ogień został rzucony w ogień. A potem rozkwitają pasierby i pasierb z boku. "Tricky" stado przez długi czas przyciąga naszą uwagę do naszej osoby.
Kolorystyka kwiatów jest bardzo różnorodna - od białego do ciemnego tuszu i fioletu. Na płatkach korony mogą pojawić się plamy, oczy lub pierścienie innego koloru, które zdobią kwiatostany, zaskakujące niespodziewanym efektem dekoracyjnym. Ponadto, Floks daje nam specyficzny smak, każda odmiana ma swój własny odcień i intensywność.
Kolejnym talentem tej kultury jest zdolność "kameleona". Przez tydzień (jest to długość życia każdego kwiatu w kwiatostanie), kolor korony może się znacznie różnić. W czasie kwitnienia jest najjaśniejszy, a następnie pod wpływem zmian słonecznych. Jeśli pogoda jest pochmurna lub zmroku, odcienie korony mogą stać się zupełnie nieoczekiwane i nierozpoznawalne. Niestety, czasami w ciemnych odmianach występuje wypalenie kwiatów z bardzo jasnego światła słonecznego, ale nie wszystkie odmiany są dotknięte tym niedociągnięciem.
Floks mają silny "charakter", są wytrwałe i bezpretensjonalne. Każda część rośliny może dać życie nowemu krzakowi. Segment łodygi (łodyga macierzysta) po posadzeniu w ziemi łatwo zapuści korzenie. Kawałki korzeni, które pozostają w ziemi po wykopaniu krzaków, tworzą pąki odnowy i przywracają krzew. Dla niedoświadczonych ogrodników "czajniki" ta kultura jest tylko znaleziskiem! Jednak jednym słabym punktem w Floksie jest. Każdego roku najbardziej aktywna część systemu korzeniowego buszu, wraz z nerkami odnowy, wznosi się coraz wyżej na powierzchnię ziemi. Ta cecha struktury kłącza łyka prowadzi do tego, że krzew "wystaje" z ziemi przez lata. Korzenie i pąki odnowy, które wspinają się na powierzchnię ziemi, zaczynają w lecie cierpieć z powodu przegrzania gleby i braku wilgoci, a zimą z niskich temperatur. W rezultacie krzew może umrzeć. Bardzo łatwo mu pomóc. Jesienią należy go wykopać i podzielić na 1 -3 pędy. Każda roślina do sadzenia, skracając korzenie, o głębokości 5-7 cm, a tym samym chowa się przed gorącem i mrozem.
Umieszczenie krzewów jest lepsze w słonecznym miejscu. Aby wyhodować zdrowe rośliny z bujnymi kwiatostanami, należy je obficie podlewać, regularnie karmić i ściółkować strefę korzenia. Jeśli śnieg spadnie wcześnie i dużo, wtedy floksy mogą hibernować bez schronienia. Jeśli zimy są cięższe, lepiej nie ryzykować i chronić korzenie przed mrozem. W tym celu wystarczy ziemi ziemi.
Floks mnoży się łatwo i szybko - dzieląc kłącza, pędy wzrostu, pędy macierzyste i macierzyste, a nawet nasiona. Wszystkie metody są bardzo opłacalne i pozwalają szybko uzyskać wysokiej jakości materiał do sadzenia - to kolejna zaleta kultury.
Jeśli floksy nie rosną w twoim ogrodzie - to jest wielkie zaniedbanie. Kolor sierpowatego klombu bez floksa jest matowy i blady. "Ognisty" krzew hojnej byliny pomoże rozjaśnić i rozjaśnić.