Perilla ozdobi zarówno ogród kwiatowy, jak i ogródek kuchenny


Perilla jest dekoracyjną liściastą byliną z rodziny polan. W środku Rosji uprawiana jest jako roślina jednoroczna.


Po raz pierwszy zobaczyłem perillę na miejskich kwietnikach Samary. Jego bogate, ciemnofioletowe, rzeźbione liście korzystnie podkreślały kompozycję kwiatową. Wysokość rośliny wynosi nie więcej niż 20 cm, z podwójną prishchipke ma przysadzisty krzaczasty wygląd. Przez długi czas nasiona perilla nie trafiały do mojej sprzedaży, a na koniec dostałem cenne saszetki. Kupiłem trochę z radości, wyobrażając sobie przyszłą dekorację mojego ogrodu kwiatowego.
Nasiona perilla są orzechowe, jasnobrązowe, o średnicy mniejszej niż 1 mm. Ponieważ roślina lepiej rośnie przez sadzonki, w połowie marca siano je w skrzynkach na bruzdach, nie posypując nasion substratem. Ziemia jest światłem. Pudełko, pokryte folią, umieszczono w szklarni. Jakiekolwiek małe nasiona, tylko lekko priporysowski rzeczny piasek na zwilżonej ziemi, zamknij film. Jeśli to konieczne, nawilżaj rośliny. Gdy w masie, nasiono pokazuje korzeń - "hak", gotowy do wbicia w ziemię, wciąż lekko wlewa uprawy w piasek. Robię to kilka razy w razie potrzeby. Przy dalszym rozwoju technika ta chroni pędy przed "czarną nogą".
Siewki pojawiają się po 8-10 dniach. Perilla na wczesnym etapie wzrostu jest bardzo podobna do bazylii. Liście w nim znajdują się naprzeciwko, są większe niż bazylia, spiczaste, wzdłuż krawędzi falistej karbowanej. Na etapie sadzonek mogą być zielonkawe, stopniowo podnosząc fiolet. Nawiasem mówiąc, silne rozwarstwienie liści objawia się w starszym wieku siewek iw pełni w dorosłych roślinach.

Perilla jest bardzo wilgotna i termofilna. Ułóż w otwartym terenie po mrozach. W zależności od wysokości sadzonek, odległość między okazami jest regulowana od 20 do 35 cm Rośliny tolerują lekkie półcienie, ale kolor liści staje się jaśniejszy, dlatego lepiej jest sadzić w słonecznym miejscu, gdzie piękno objawi się jeszcze bardziej.
Gleba jest potrzebna, łatwa, płodna. Podczas sadzenia roślin dodawałem próchnicę, kiedy przyłapano, gleba pod nimi była pokryta humusem.
Szukałem Perilli jako rośliny kwiatowej, ale znalazłem ją na ladzie w dziale przyprawowo-smakowych kultur. Tak więc dowiedziałem się, że jest nie tylko piękna, ale także przydatna roślina. Młode liście są soczyste, delikatne, o orzeźwiającym smaku i niezwykłym aromacie, w którym uchwycone są odcienie pieprzu i anyżu. Są one stosowane w sałatkach, mięsie, potrawach rybnych, w dojrzałości technicznej mogą być stosowane w marynatach. Suszone liście, zmielone na proszek, są stosowane jako aromatyczny dodatek do potraw warzywnych i mięsnych. Dla mnie jednak smak i zapach okazały się zbyt niezwykłe, ale dla tych, którzy na cześć kolendry i innych egzotycznych "tonów" zielonych kultur, perilla znajdzie swoje godne wykorzystanie. Szczególnie, że liście roślin są bogate w olejki eteryczne i antocyjany, zawierają one substancje aktywne P, które zwiększają elastyczność ścianek naczyń, normalizują przepuszczalność naczyń włosowatych, a także dużą liczbę soli mineralnych i witaminy C, są dodatkowym źródłem karotenu.

Kiedy pomyślałem o tym, jak umieścić perillę w sadzeniu, miałem na myśli, że może to być wysoka, szybko rosnąca roślina do 1 m. Posadziłem w ogrodzie dwukołowe małe łóżko i postanowiłem nie ściskać krzaków, ale dać im wolność. Jednak wzrost perilla był nieagresywny, bez szczypania wysokości głównej łodygi nie przekraczał 50-60 cm.
Ponieważ perilla jest rośliną o długim okresie wegetacji (do 160 dni), nie czekałem na strzały kwiatowe. Wiedząc, że kwiaty perilla są małe, blade, liliowe i nieatrakcyjne, nie są zdenerwowane. Nie ma w nich piękna perilla!
Na roślinie roślina powinna być wysiana dwa do trzech miesięcy wcześniej niż zwykle, a dla posadzenia dekoracyjnego można w kwietniu zasiać podgrzane łóżko pod folią, jeśli nie ma szklarni.
Długo szukałem sposobu umieszczania nowych zwierząt w ogrodzie kwiatowym, zwłaszcza, że główne pozycje zajmowały już byliny, petunie, tytoń i inne ulubione maszyny latające. Kiedy pozostawiono do posadzenia ostatniej trójcy w glebie - mahrovo petunii, geranium i perilla, pojawiło się pytanie, jak połączyć to wszystko na pozostałym prostokątnym klombu, w którym rolę wyrasta wolna lęgowa z pomidorów w widocznym miejscu.


Trudność polegała również na tym, że pelargonie i petunie mają kilka kolorów. Żałowałem, że rośliny nie kolidują ze sobą, ani w kolorze, ani w kształcie. W rezultacie perilla pełniła rolę wizualnego podziału klombu na dwóch stanowiskach, a jednocześnie jednoczyła cały ten barwny kolor. Oglądany z końcówek fioletowy perilla służył jako tło dla geraniowego i petunii.

Podobała mi się elegancka perilla, którą postanowiłem zabrać na zimę jako doniczkę. W tym celu, kilka niższych pasierbów zakorzenionych w wodzie, pierwiastki białych korzeni były już widziane bliżej głównej łodygi. Więc możesz rozmnażać perylę z niewielką liczbą jej okazów.
Oprócz krawężników roślina ta jest sadzona w grupach, produkuje pojemniki i doniczki. Spróbuj wyhodować perilla, zapoznaj się z nią bliżej! W ogrodzie i ogrodzie kwiatowym stworzy interesujące rozwiązanie kolorystyczne twoich kompozycji, a prosty ogród będzie ozdobą twojej strony, przyciągając uwagę.