Szklarnia jesienią


Już dwukrotnie kupiłam i sadziłam jarząbek w ogrodzie jesienią, ale na wiosnę rośliny nie kiełkowały. Jaki mógł być powód?
Raisa Ivanovna ZHUKOVA , Samara


Specyfika jarej cietrzewia to obecność soczystych niezabezpieczonych łuski. Jakiekolwiek uszkodzenie łuski (zmarszczki, nacięcia, ciemnobrązowe plamy zgnilizny), jak również niewłaściwe warunki przechowywania żarówek, powodujące ich wysychanie (cebulki stają się miękkie i wiotkie) lub pojawienie się pleśni na cebulkach, mogą spowodować ich śmierć. Prawdopodobieństwo zgonu znacząco wzrasta wraz z niewłaściwym sadzeniem cebulek, gdy nadmierna wilgoć w zimnej glebie powoduje ich gnicie.
Cebulki cebulowe lepiej sadzić na podwyższonym miejscu, gdzie nie ma stagnacji wody. Jeśli istnieje niebezpieczeństwo nadmiernego wysuszenia gleby w miejscu, gdzie wybrałeś głuszca, zrób na nim sztuczny kopiec. Napełnij dno szerokiego otworu do lądowania grubym piaskiem.
Cebulki pardwy powinny być najlepiej dezynfekowane (na przykład roztworem nadmanganianu potasu), a następnie sproszkowane przed rozdrobnieniem pokruszonym węglem drzewnym. Aby zapobiec gromadzeniu się wilgoci pomiędzy łuskami leszczyny, lepiej jest umieścić cebulki bokiem w otworze do sadzenia i posypać je piaskiem. Następnie wypełnienie wypełnia się lekkim podłożem (mieszaniną torfu lub próchnicy z pożywką).
Jeśli nie można sadzić jarząbków bezpośrednio po zakupie, należy chronić je przed wysuszeniem - umieścić w lekko wilgotnym torfie lub mchu torfowym i umieścić je w przegrodach na owoce lodówki.
Zazwyczaj pardwa posadzona w ogrodzie w sierpniu i we wrześniu.


Natalia Anisimov,
kwiaciarnia, Samara


Kalie do kwietnika


Z roku na rok nie mogę się oprzeć nie kupowaniu cebulek kolorowych kalii.
Teraz zebrałem kolekcję kalii o różnych kolorach: pomarańczowym, białym z różową obwódką, różowym, w kolorze mango, czystą bielą. Piękno tych kolorów jest niesamowite. Mogą być uprawiane w domu w doniczkach lub w otwartym polu w ogrodzie kwiatowym. Kiedy rosną w domu, kalie kwitną zimą, a latem mają okres uśpienia, aż nowe liście, nawet mocniejsze, zastąpią umierające liście wiosenne. W ogrodzie cebulki kalii powinny być sadzone w maju, powinny być dobrze przykryte folią przed pojawieniem się wzrostu. Kwitną w lipcu, ale na początku jasnozielone, rzeźbione, z białymi plamkami wyrastają liście. Przy pierwszych oznakach więdnięcia szypułki powinny zostać odcięte, a często obserwuje się wtórne kwitnienie. Do jesieni umiera nadziemna część kalii. Odkopuję cebulki, suszę pod baldachimem przez 2-3 tygodnie. Wkładam suchy torf do kartonowych pudeł, nakładam na nie cebulę i umieszczam w piwnicy na zimę. Żarówki Callas są zachowane bez strat.


Ludmiła ZIMINA ,
Smoleńsk, s. Monastyrschina