Niezwykły "księżyc" w ogrodzie kwiatowym


Chcę opowiedzieć o jednym bardzo interesującym kwiatku, który rośnie w moim wiejskim domu - jest to lunaria lub lunik.

Roślina ta należy do rodziny krzyżowej, jest dwuletnia. Łodyga na księżycu jest rozgałęziona, kwiaty fioletowo-liliowe, zebrane w wiechy. Jest bezpretensjonalny, odporny na zimno, kochający słońce. Rośnie na każdej glebie, rozmnażanej przez nasiona. Lunaria służy do cięcia i do suchych bukietów.
Ja siałem nasiona Lunaria pod koniec maja, jesienią powstaje mała rozeta liści, w przyszłym roku zakwitnie. Przed kwitnieniem staram się karmić nawozami organicznymi (na przykład 1 kg dziewanny na 10 litrów wody). Lunaria rośnie do wysokości 1 m.
W czasie kwitnienia nie przyciąga zbyt wiele uwagi, ale kiedy skrzynki nasienne zaczynają się formować w miejsce kwiatów, krzew zamienia się, stając się jak drzewo z monetami. Jesienią strąki nasienne wysychają. W ich niezwykłej formie, jak sądzę, leży tajemnica tego imienia. Jeśli delikatnie wyczyścisz kapsułkę z zewnętrznych guzków i nasion, w rękach małego księżyca znajdziesz cienką perłową przegrodę. To jest cud tego kwiatu!
To wewnętrzne przegrody strąków, podobne do srebrnych monet lub małego księżyca, które są najbardziej dekoracyjne w tej roślinie. Szczególnie piękna jest Lunar w zimowym bukiecie w wazonie na podłodze.
Istnieje przekonanie, że jeśli włożysz kilka takich "monet" do portfela, zawsze będziesz miał pieniądze.