Bardziej niezawodne irysy brodate


Obecnie w firmach i na rynkach można kupić wszelkie irysy. Jest wiele, bardzo różnych. Będąc prawie całym moim życiem związanym z tymi roślinami, chcę podzielić się z czytelnikami moją opinią na temat perspektyw uprawiania różnych grup irysów w naszym klimacie.

Duża grupa odmian cebulowych tęczówek, często nazywanych "angielskimi", a także hybrydy irysowej siatki na otwartym terenie, jest nam mało przydatna, ponieważ nie są odporne.
Nowa grupa, która niedawno pojawiła się na naszym rynku kwiaciarstwa - irysy z Luizjany nie nadają się do naszych ogrodów, ponieważ są kapryśne i mają niską mrozoodporność.
Nabycie irysów z Japonii również będzie musiało zostać porzucone z tych samych powodów. Chociaż istnieje kilka odmian tej grupy, wyhodowanych w Leningradzkim Ogrodzie Botanicznym, które są dla nas odpowiednie. Wśród nich najczęstszy - Wasilij Alferow.
Kwiaty irysów Spurii wyglądają jak dziwaczne ćmy, można sadzić odmiany tego samego ogrodu botanicznego: Syna Kaspijskiego i Mołdawii, które, nawiasem mówiąc, tworzą duże zasłony w Ogrodzie Botanicznym Samara. Są odporne na suszę i nie wymagają szczególnej opieki. Wszystkie inne liczne zagraniczne odmiany jareczek Spurii nadają się tylko na południe kraju.
Irysy syberyjskie, z pewnymi wyjątkami, są dobre dla naszych ogrodów kwiatowych z regularnym podlewaniem.
Najbardziej odpowiednie dla hodowców kwiatów z jałowego regionu Wołgi są brodate irysy. Nawet w bardzo suche lata mogą sobie poradzić bez podlewania, konserwacji i innych czynności. Tylko nasz listopad jest dla nich niebezpieczny, gdy na gołej ziemi (bez śniegu) mróz wyrzuca go na rośliny. Co robić w tym przypadku? Eksperci z zasady zalecają kłącze brodatej tęczówki podczas sadzenia na powierzchni gleby. Pogłębiam ją o 5-10 cm + na wiosnę takie irysy wyglądają o wiele żywsze. To proste urządzenie agrotechniczne podprowadziło mnie do stada wiosek, zadeptanego raz na plantacjach irysa. To, co zostało zadeptane kopytami, przetrwało na wiosnę.
Wiele współczesnych odmian brodatych irysów, hodowanych w Australii i na południu USA, jest całkowicie niezrównoważonych w naszym kraju. Jeden z ekspertów pewnie poinformował mnie, że na przykład odmiana Futures Etrection czasem zamarza w Kalifornii. Jak ustalić, jaki rodzaj brodatej tęczówki spędzimy zimą, a który - nie. Wierzę, że jedno wyjście - doświadczyć. Od blisko trzydziestu lat jestem zaangażowany w takie działania.