Na szczycie popularności


W naszym kraju dalia jest najpopularniejszą rośliną kwiatową w kraju.Do tej pory wydobywa się dalie o różnych kolorach, z wyjątkiem niebieskiego. I chociaż uważa się, że dalia nie podlega kaprysom mody kwiatowej, ale teraz w szczytowym okresie popularności tak zwanej potu-dahli. Jest to bardzo interesująca grupa, reprezentowana przez miniaturowe odmiany (wysokość 30-40 cm), nadająca się do sadzenia w pojemnikach, a także krawężników.
Po raz pierwszy zobaczyłem taką dahlę w magazynie. Na reklamie w gazecie wypisałem ją z Swietłany Wiktorowej Piklenkovej z obwodu smoleńskiego. Odmiany Korniklubni Galeri Art Nudei Otrzymałem pod koniec kwietnia. W celach profilaktycznych umieściła materiał do sadzenia w roztworze "Phytosporin" na 20 minut. Wylądowała w dwóch doniczkach o objętości 8 litrów. Podstawa trzpienia spadła do 5 cm poniżej poziomu gruntu. Glebę zabrał ogród, zmieszany z przesianym kompostem (1: 1) i dodatkiem popiołu. W strefie przyszłych korzeni wprowadzono 1 łyżeczkę nawozu "AVA" dla roślin ogrodowych. Pierwsze kiełki pojawiły się bardzo szybko. Kwiecień był wyjątkowo ciepły, więc postanowiłem przyzwyczaić młode rośliny do otwierania ziemi, a nocą przenosić się do domu. 2 maja kupiłem na rynku importowany materiał nasadzeniowy krasnoludzkiej dalia Fali Ciepłej (Warm Wave). Na bulwie były już dwie kiełki. Tego samego dnia, posadzone w doniczce.
Dalsza pielęgnacja polegała na regularnym podlewaniu i nawożeniu. Nie polecam stosowania nawozów bogatych w azot, ponieważ powodują one nadmierny wzrost liści, co odbiera siłę i zmniejsza liczbę kwiatostanów. Podczas tworzenia pąków i podczas kwitnienia lepiej jest podawać ciekły nawóz o wysokiej zawartości potasu. Użyłem złożonego nawozu. Nawozić je i napar z pokrzywy raz na 10 dni. Takie nawożenie chroni rośliny przed chorobami i leczy glebę. Jeśli utworzy się zwykła dalia o wysokim szyjce (uszczypnij szczyty, wyjmij pasierbów), to dla mini, taka pielęgnacja nie jest wymagana. Krzewy rosną zwarte, z mocnymi pędami, wysokość 40 cm.
Już pod koniec maja podziwialiśmy pierwsze perłowo-purpurowe kwiaty odmiany Galeri Art Nouveau. Były wystarczająco duże, aż do
12 cm średnicy. Ta odmiana ma oznaki podobnej do kaktusa dalii. A kwiaty, które pojawiły się pod koniec czerwca w Ciepłej Fali były jeszcze większe. Szerokie płatki ligulowe z tępymi końcami znajdowały się dokładnie. Podobała mi się dalia krasnoludów odmiany Figaro. Jak zwykle wyhodowała siewki (sieje w marcu), a następnie posadziła ją w doniczkach. Rośliny kwitły pod koniec czerwca z biało-pomarańczowymi kwiatami frotte o średnicy 8 cm, wysokość krzewów wynosiła 35 cm.